افزایش آمار بیماری روانی در سایه غفلت همیشگی مسوولان

۱۳۹۱/۰۷/۳۰ - ۱۴:۱۸ - کد خبر: 58902

سلامت نیوز : آمار بیماران روانی در ایران زیاد شده، اما این آمار هم مثل سایر آمارهای نگران کننده صرفا با هشدار چند کارشناس ختم به فراموشی می‌شود و یک ضایعه اجتماعی دیگر در غفلت جامعه و مسوولان رشد می‌کند.به گزارش پایگاه خبری فریادگر، آیا دقت کرده‌اید که چرا اغلب مردم با کوچک‌ترین فشار کنترل خود را از دست می‌دهند و زبان به دشنام و دست به خشونت می‌گشایند؟! بسیاری از کارشناسان معتقدند کاهش کنترل رفتار اجتماعی یکی از نشانه‌های کثرت بیماری روانی در جامعه است. آمار مربوط به افسردگی و بیماری‌های روانی در ایران سیر نگران کننده‌ای پیدا کرده است. طبق آمار رسمی حدود 23 درصد ایرانی‌ها بیمار روانی هستند، اما این آمار رسمی اولا بسیاری از بیماری‌های خفیف روانی را نادیده گرفته و ثانیا بر اساس مراجعه‌های مردم شکل گرفته است. رفتن پیش مشاور و روانشناس به ویژه در شهرهای کوچک و مناطق روستایی چندان باب نیست و حتی با فشار و برخورد اجتماعی روبروست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مردم سالاری ؛ این پدیده حتی در شهرهای بزرگ هم رایج است و به همین دلیل نمی‌توان چندان به این آمار رسمی اعتماد کرد و احتمالا آمار بیماران روانی در ایران بسیار بالاتر از اینهاست. دلایل زیاد دیگری هم وجود دارد که باعث می‌شود کارشناسان میزان مبتلایان را بیشتر بدانند. یکی از این دلایل آشنا نبودن مردم با اختلالات روانی است. انجمن روانپزشکان چنین مواردی را «اختلال‌های خاموش روانی» می‌نامد. به این معنا بسیاری از افراد در جامعه از اختلالات روانی آگاهی ندارند. از طرف دیگر بسیاری از مردم با نگرانی از انگ و نگاه «بیماری روانی» به مراكز درمانی مراجعه نمی‌كنند.

افسردگی در كمین مردم

سازمان جهانی بهداشت در بیانیه جدیدی اعلام كرده که موضوع جهانی امسال سلامت روان با عنوان «افسردگی: یك بحرانی جهانی» انتخاب شده است. به گفته این سازمان در حال حاضر بیش از 350 میلیون نفر از مردم جهان از افسردگی رنج می‌برند. دبیر انجمن روانپزشکان ایران هم می‌گوید افسردگی و اضطراب همانند آمار جهانی، شایع‌ترین اختلال روانی در کشور به شمار می‌رود. در عین حال کارشناسان درباره کم و کیف بیماری روانی در کشور معتقدند که هرچند آمار اختلالات روانی در کشور با متوسط آمار جهانی، همخوانی و همسویی دارد، اما طی سال‌های اخیر شیوع اختلالات روانی از جمله افسردگی در کشور افزایش یافته است. آلودگی‌های صوتی، گرانی و مسایل اقتصادی و معیشتی، حداقل حضور والدین شاغل در منزل، کم شدن ارتباط خانواده و کاهش احساس امنیت جامعه به دلیل افزایش هزینه‌ها موجب افزایش شیوع افسردگی در جامعه نسبت به 10 سال گذشته شده است. بر اساس مطالعات انجام شده وزارت بهداشت، بین سال‌های 90 تا 94 حدود 20 تا 30 درصد از جمعیت کشور دچار مشکلات روانی می‌شوند. در سال‌های اخیر وزارت بهداشت بارها به شیوع بیماری‌های روانی در ایران هشدار داده و حتی پیش‌بینی كرده كه به تدریج اختلال‌های روانی رتبه نخست را در میان بیماری‌های مردم ایران به خود اختصاص می‌دهد.

مدتی قبل هم مدیر دفتر سلامت روانی وزارت بهداشت گفته بود كه در خوش‌بینانه‌ترین حالت اختلال‌های روانی در یک پنجم کل ایرانی‌ها شیوع پیدا كرده كه سهم زنان 26 درصد و مردان 15 درصد است. مدیر یكی از بیمارستان‌های روانپزشكی گفته كه 10 تا 15 درصد مردم كشور به بیماری افسردگی مبتلا هستند كه بیشتر این افراد را زنان تشكیل می‌دهند. به گفته یك استاد دانشگاه هم تمامی تحقیقات روانپزشکی‌، روان‌شناسی و روانکاری نشان ‌می‌دهد که ضریب افسردگی در جامعه به ویژه در بین زنان افزایش پیدا کرده و اگر ضریب افسردگی در گذشته 5 درصد بوده، الان به 10 درصد رسیده است. در عین حال کارشناسان هشدار می‌دهند كه نسل آینده هم از این بیماری در امان نیست. به گفته رییس انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان بر اساس مطالعات گسترده‌ای که در سطح کشور انجام شده 15 تا 25 درصد افراد زیر 18 سال دچار مشکلات روانی هستند. افسردگی توان انسان‌ها برای رویارویی با چالش‌های روزانه زندگی را از بین می‌برد و غالباً موجب ایجاد جدایی خانواده‌ها، ترک تحصیل و از دست دادن شغل می‌شود. در شدیدترین موارد مردم دست به خودکشی می‌زنند. به هرحال اگر مسوولان دست روی دست بگذارند، آماج بیماری‌های روانی، جامعه را بیش از این مورد حمله قرار می‌دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16162s, 18q