اجراي برنامه‌هاي تغذيه‌اي ويژه همه گروه‌هاي سني در بيش از 40 دانشگاه

۱۳۸۶/۰۵/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5892
اجراي برنامه‌هاي تغذيه‌اي ويژه همه گروه‌هاي سني در بيش از 40 دانشگاه

دكتر سيد مرتضي صفوي در گفت و گو با ایسنا، اجراي طرح شير مدرسه را در تامين نيازهاي پروتئيني، ويتامين و املاح دانش‌آموزان موثر برشمرد و افزود: همچنين دانش آموزان دختر در مقاطع متوسطه به طور هفتگي تا 16 هفته يك قرص 50 ميلي گرمي را به مصرف مي‌رسانند كه اين طرح در سال جاري از مقطع متوسطه به راهنمايي گسترش مي‌يابد و در صورت تامين اعتبار كافي خرما نيز به شير مدرسه اضافه مي‌شود.

وي به تجويز قطره آهن در كودكان و قرص آهن در مادران و زنان باردار اشاره كرد و يادآور شد: هم اكنون 30 درصد جامعه ايراني با كمبود آهن روبرو هستند. بنابراين طرح غني سازي آرد با آهن و اسيد فوليك در كشور مطرح شد.

صفوي با اشاره به ميزان ترانس بالاي روغن‌هاي مصرفي گفت: با گسترش فرهنگ مصرف روغن‌هاي مناسب با ميزان اسيد چرب ترانس پايين، مي‌توان از وقوع سكته‌هاي قلبي پيشگيري كرد.

وي با اعتقاد به اين كه ميزان نمك مصرفي هم در جامعه ايراني دو برابر ميزان مورد نياز و حدود 10 گرم است، افزود: مصرف نمك غير تصفيه داراي آثار زيانباريست. بنابراين كارشناسان تغذيه فقط مصرف نمك تصفيه شده يددار را توصيه مي‌كنند.

مديركل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، در خاتمه از كاهش ميزان بروز سوء تغذيه در كودكان زير پنج سال از 12 به پنج درصد ابراز خرسندي كرد.

 

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.36561s, 18q