تصادفات عمده‌ترین عامل تخلیه چشم و نابینایی است

۱۳۹۱/۰۷/۳۰ - ۱۶:۲۲ - کد خبر: 58928
سلامت نیوز : محسن بهمنی کشکولی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: بسته به عوامل مختلف ممکن است افراد بینایی چشمشان را از دست بدهند که تصادفات و ضربه به چشم بالاترین آمار نابینایی را دارد.به گفته این فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم تومورها در رده بعدی علت نابینایی قرار دارد و در مراحل بعدی عیوب مادرزادی و  ژنتیک سبب نابینایی می‌شود.

وی گفت: وقتی بینایی از بین می‌رود بسته به اینکه علت عدم بینایی در کدام بخش چشم قرار دارد راه‌های مختلفی برای بازتوانی چشم وجود دارد. اگر فقط بخش قدامی چشم مثل قرنیه یا لنز صدمه دیده باشد این مسئله با پیوند قرنیه یا تعویض لنز قابل جبران است.

استاد علوم پزشکی تهران تصریح کرد: اگر به بخش‌های شبکیه صدمه‌های وارد شده باشد با جراحی تا حدی بینایی قابل برگشت است ولی در برخی موارد که تمام کره چشم همراه با پارگی‌های وسیع آسیب‌ ببینند یا عصب چشم از بین رفته باشد این امر سبب می‌شود گاهی اوقات هیچ گونه جراحی برای برگرداندن بینایی انجام پذیر نباشد.

بهمنی کشکولی با تاکید بر اینکه پدیده‌ای در بدن وجود دارد که وقتی یک چشم آسیب جدی می‌بیند و پاره می‌شود بدن آنتی بادی‌هایی ترشح می‌کند که ممکن است به بینایی چشم سالم آسیب بزند افزود: اگر چه احتمال وقوع چنین حالتی کم است ولی احتمال خطر جدی وجود دارد و معمولاً در این موارد چشم را تخلیه می‌کنیم.

عضو انجمن چشم پزشکی ایران به دلایل دیگر تخلیه چشم اشاره کرد و گفت: ممکن است فردی به دلیل مادرزادی نابینا باشد که به مرور کاسه چشم کوچک و بد فرم شده باشد که ترجیح داده می‌شود چشم تخلیه و از پروتز استفاده شود.از طرفی گاهی به دلیل بالا بودن فشار چشم بیش از حد معمول رشد می‌کنند و فرم بد شکلی به خود می‌گیرد.

این متخصص چشم افزود: گاهی خود چشم از نظر ظاهری و بینایی مشکلی ندارد ولی به دلیل وجود تومورهای سرطانی که امکان متاستاز(سرایت) به سایر ارگان‌های بدن را دارند و جان فرد را به خطر می‌اندازند تخلیه چشم در برخی موارد توصیه می‌شود و مجبوریم بینایی را فدای جان افراد کنیم.

وی گفت: شاید 30 سال قبل پس از تخلیه چشم یک پروتز غیرمتحرک و معمولی در چشم جایگزین می‌شد ولی به تدریج ایمپلنت‌هایی به وجود آمد که در زمان تخلیه به عضلات چشم وصل می‌شود تا متحرک باشند و جراحی‌های ظریف‌تر مانند بین‌گذاری روی عضلات چشم هم قابلیت حرکت را می‌تواند افزایش دهد.

بهمن کشکولی افزود: در بسیاری موارد اگر چشم مصنوعی خوب کاشته شود به طور طبیعی قابل تشخیص نیست و فرد به راحتی می‌تواند به جامعه برگردد البته این افراد باید معاینات ادواری داشته باشند و هر ماه یکبار پروتزساز یا جراح چشم آن را معاینه کند.

به گفته وی این افراد به طور طبیعی دارای ترشحاتی بیشتر از چشم معمولی هستند و چون یک چشم دارند باید از عینک‌های محافظ استفاده کنند تا از صدمه به چشم سالم جلوگیری شود.

کشکولی گفت: همچنین حدت بینایی این افراد تغییری نمی‌کند و فقط میدان دید کم می‌شود که این افراد برای رانندگی باید از آینه‌های مخصوص استفاده کنند گاهی هم ممکن است از یک سمت ماشین به مراتب تصادف کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.2805s, 18q