اهداي خون 3 بار در سال هيچ لطمه‌يي به بدن وارد نمي‌كند

۱۳۸۶/۰۵/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5893
اهداي خون 3 بار در سال هيچ لطمه‌يي به بدن وارد نمي‌كند

مسعود اميني در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين كه خون فرآورده‌يي است كه تا امروز امكان توليد آن خارج از بدن وجود نداشته است، افزود: بشر در اين راستا يك اقداماتي انجام داده و به يك موفقيت‌هايي نيز رسيده است، اما تا امروز اين امكان كه بتوان در آزمايشگاه خوني توليد كرد كه جايگزين خون بشر شود وجود نداشته است.

وي با ابراز اميدواري از اين كه در آينده نزديك اين جايگزين ساخته شود، اظهار كرد: ‌افرادي كه به خون نياز پيدا مي‌كنند طبيعي است با توجه به فرهنگ انسان دوستي در كشور حكم مي‌كند، همان گونه امكان دارد نيازمند خون باشيم در زمان سالم بودن خون اهداء كنيم.

اميني تصريح كرد: دركشور ما به ويژه در زمان جنگ، فرهنگ اهداء خون ايجاد شده و به ندرت پيش آمده زمان‌هايي كه ما مشكل تامين خون داشته باشيم؛ اما خوب است كه اهداي خون به يك فرهنگ تبديل شود، چرا كه سلول‌هاي خوني به ويژه گلبول‌هاي قرمز انسان عمر چند ماهه داشته و در صورت اهدا و يا اهدانكردن خون هر 3 ماه يك بار خون ما كامل تغيير يافته و سلول‌هاي قبل مرده و از گردونه خارج مي‌شوند و جاي آن را سلول‌هاي جوان مي‌گيرند.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت: اگر فردي هر 4 ماه يك بار به طور كامل سالي 3 بار خون اهداء كند هيچ لطمه‌يي به بدن وارد نشده و حتي سلول‌هاي پير و فرسوده از گردونه خارج و سلول‌هاي جوان‌تر فعال مي‌شوند كه اين امر براي شادابي و سلامتي انسان نيز مفيد است.

نماينده مردم استهبان و ني‌ريز يادآور شد: اهداي خون براي زنان نيز بلامانع است، اما اگر محدوديت‌هايي باشد آن را خود پزشكان انتقال خون زمان اهدا تعيين خواهند كرد.

وي با بيان اين كه مردان و زنان در شرايط مناسب جسمي كه كم خوني نداشته باشند مي‌توانند هر 4 ماه يك بار خون اهداء كنند، افزود: اين كار قطعا براي بدن مضر نيست و خون‌هاي اهدايي هم به عنوان نياز بيماران و هم به عنوان نياز آزمايشگاه‌ها و فرآورده‌هاي خوني مورد استفاده قرار مي‌گيرد، و طبيعي است مثل هر كار ديگري كه خطراتي وجود دارد چون حادثه بيماران هموفيلي، اين امكان وجود دارد كه اگر فردي از طريق انتقال خون دچار عارضه‌يي شد تامين خسارت آن از طريق صندوق‌هاي بيمه محصولات خوني كه در وزارت بهداشت و كميسيون بهداشت مجلس صحبت شده، تامين شود.

عضو كميسيون بهداشت مجلس بيان كرد: صندوق بيمه محصولات خوني هنوز تاسيس نشده كه بخواهد اعتباري داشته باشد، اما قطعا وقتي صندوق تاسيس شود اعتباري نيز براي آن پيش‌بيني خواهد شد.

وي اظهار كرد: قرار شده تا اين صندوق در وزارت بهداشت و درمان تاسيس شود كه مبلغي پول واريز شده و هر سال به آن افزوده شود تا اگر حادثه‌يي كه براي بيماران ناشي از تزريق فرآورده‌هاي خوني به وجود آمد، هزينه و خسارات آنان از صندوق تامين شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.22389s, 18q