خودتان را به MP3 سنجاق نکنید

۱۳۹۱/۰۷/۳۰ - ۱۶:۵۲ - کد خبر: 58940
خودتان را به MP3 سنجاق نکنید

سلامت نیوز : استفاده از گوشی‌های هدفون برای گوش دادن به موسیقی از طریق MP3 ،ipod و سایر ابزار الکترونیکی این روزها در میان بسیاری از جوانان،‌ دانشجویان و یا حتی مسافران تاکسی‌ها و وسایل نقلیه عمومی متداول شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ پزشکان هشدار می‌دهند که هرچند گوش دادن به موسیقی امری عادی و لذت‌بخش است اما تماس زیاد و طولانی مدت با صدای بلند می‌تواند به گوش‌ها آسیب جدی وارد کند.

به علاوه در بلندمدت این عادت می‌تواند منجر به ناشنوایی دائمی شود. برای پیشگیری از این قبیل آسیب‌ها ما به شما دستورالعملی کاربردی برای استفاده مناسب و استاندارد از این لوازم توصیه می‌کنیم تا با عمل به آنها از گوش‌های خود در برابر آسیب‌های احتمالی در آینده جلوگیری کنید. این دستورالعمل عبارت است از:

- استفاده از محافظ گوش؛ اگر مجبور به استفاده از هدفون هستید، برای محافظت از گوش‌های خود می‌توانید از محافظ گوش یا وسیله‌ای با عنوان «گوش گیر» استفاده کنید تا از شدت صدا کاسته شود و بعلاوه به محضی که توانستید از صدای بلند دوری کنید.

- از هدفون‌های مرغوب استفاده کنید؛ از گوشی‌هایی که جنس مرغوب‌تر دارند و صداهای اضافی را حذف می‌کنند استفاده کنید چون اگر جنس هدفون نامرغوب باشد، مجبور می‌شوید دائم صدا را بالا ببرید و همین امر بیشتر به گوش‌تان آسیب می‌رساند.

- به گوش‌های خود استراحت دهید؛ خودتان را به Mp3 و ipod سنجاق نکنید و زمان مدت استفاده از این وسایل را حتی‌المقدور کاهش دهید. بعلاوه در فواصل کوتاه مدت از این وسایل استفاده کنید و هرازگاهی به گوشتان استراحت بدهید.

- صدای mp3‌ را کم کنید؛ هرگز با صدای خیلی بلند به mp3 شخصی خود گوش ندهید.

- حد صدای بلند را تشخیص دهید؛ اگر صدای آهنگ یا فایل صوتی که می‌شنوید به قدری است که شما را ناراحت می‌کند، یا صداهای اطراف خود را نمی‌شنوید و یا فرد کناری شما صدای آهنگ را در مواقعی که هدفون داخل گوش‌تان است می‌شنود این بدان معنی است که صدای mp3 شما خیلی بلند است و حتما به گوش‌تان آسیب وارد می‌کند. شاید شنیدن موسیقی با صدای بلند خیلی هیجان آور و معرکه باشد اما مطمئن باشید که به تارهای شنوایی شما آسیب خواهد رساند.

- برای استفاده از هدفون مقررات بگذارید؛ برای استفاده از هدفون مخصوصا برای گوش دادن به موسیقی قوانینی را برای خود تعیین کرده و خود را ملزم به رعایت آنها کنید. برای مثال صدای Mp3 را از 50 درصد بیشتر نکنید و یا در روز بیش از 90 دقیقه به Mp3‌ گوش ندهید.

- برای حفاظت بیشتر گوش‌های خود را به طور طبیعی چرب نگه دارید؛ برای تمیز کردن گوش‌ها به جای پاک کردن گوش با دستمال هفته‌ای یک نوبت یک قطره روغن زیتون داخل هرگوش بریزید تا به طور طبیعی چرب شوند.

- همیشه از هدفون سالم استفاده کنید؛ اگر متوجه هر نوع آسیب جزئی در هدفون شدید سریع آنها را با یک گوشی سالم تعویض کنید و منتظر نمانید تا کاملا خراب شود. استفاده از گوشی خراب احتمال آسیب‌دیدگی گوش‌ها را تشدید می‌کند.

- برای مراجعه به متخصص تاخیر نکنید؛ به محض این که متوجه کوچک‌ترین مشکل شنوایی در گوش‌های خود شدید سریع به متخصص مراجعه کنید و این امر مبهم را به تعویق نیندازید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.72888s, 18q