صابون را بیشتر بشناسیم

۱۳۹۱/۰۸/۰۱ - ۱۴:۲۹ - کد خبر: 58994
سلامت نیوز : مواد شوینده و نظافت‌كننده برحسب كاربرد به دو نوع دستشویی یا حمام و از نظر شكل به انواع قالبی (معروف به صابون)‌، مایع، كرم یا لوسیون تقسیم می‌شود. ‌

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ تفاوت شوینده‌های دستشویی و بدن‌شویی همچنین در بیشتر و قوی‌تر بودن مواد ضدباكتریایی و ضدعفونی‌كننده آنهاست.همه صابون‌ها مقداری عوارض نامطلوب بر پوست آدمی‌ می‌گذارد. در بزرگسالان این اثرات كمتر است، زیرا سیستم دفاعی و مقاومت بدن می‌تواند تا حدودی برخی عوارض را كم كرده، بخش‌های آسیب‌دیده پوست را بازسازی كند.

پوست بدن كودكان و بویژه نوزادان نارس به سبب آن‌كه هنوز بخوبی تكامل نیافته، نمی‌تواند اثرات مضر مواد شوینده و ضدمیكروب را دفع كند و ممكن است نتیجه شست‌وشوی آنها با صابون‌های نامطلوب، لطمات بیشتری به پوستشان برساند.

از این رو دقت در خرید و انتخاب صابون خوب برای كودكان اهمیت بیشتری دارد. نه‌تنها به سبب تفاوت تحمل كودك و بزرگسال، بلكه حتی به دلیل گوناگونی نوع پوست افراد، اعم از خشك، چرب، مختلط، حساس و... هر صابونی برای هر شخصی خوب و مناسب نیست و باید صابونی هماهنگ با پوست خود را استفاده كنید.

صابون‌های مخصوص شست‌وشوی كودكان نباید سبب سوزش چشمشان شود. اگر بین خرید چند نوع صابون بچه مردد شده‌اید، خوب است با بررسی و مقایسه مواد تشكیل‌دهنده آنها، صابونی را انتخاب كنید كه با استفاده از مواد قلیایی كمتر و PH خنثی تهیه شده است.

روغن نارگیل معمولا در تهیه صابون‌ها كاربردی بسیار دارد. صابون‌های دارای مواد پروتئینی و اسیدهای چرب ملایم نیز افزون بر پاك‌كنندگی و جلوگیری از خشكی یا تخریب سلول‌های پوست می‌تواند مسبب تحریك كمتری شود.صابون‌های معروف به گلیسیرینه مقداری گلیسیرین دارد كه چربی بیشتری را از پوست می‌گیرد. در صورت بیش از حد چرب بودن پوست و طبق توصیه پزشك یا متخصص پوست از آنها استفاده كنید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.7548s, 18q