اجراي طرح بيمارستان‌هاي دوستدار مادر

۱۳۸۶/۰۵/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5900
اجراي طرح بيمارستان‌هاي دوستدار مادر

اكنون، پس از گذشت 10 سال، در حالي‌كه اجراي طرح بيمارستان‌هاي دوستدار مادر در كشور آغاز شده، كارشناسان نسبت به عدم رعايت استانداردهاي مورد نظر سازمان جهاني بهداشت در بيمارستان‌هاي دوستدار كودك ابراز نگراني مي‌كنند.

در بيمارستان دوستدار كودك، تمركز بر روي استفاده از شير مادر از بدو تولد مي‌باشد در حالي كه در بيمارستان‌هاي دوستدار مادر تمركز بر روي حفظ صيانت و عزت نفس مادر باردار و آسايش اوست. اما در حال حاضر بسياري از بيمارستان‌هاي دوستدار كودك، معيارهاي لازم را از نظر دسترسي نداشتن به شير مصنوعي يا پستانك و شيشه شير رعايت نمي‌كنند.

دكتر فريور، رئيس اداره ترويج تغذيه با شير مادر وزارت بهداشت در اين مورد، با بيان اين‌كه در ارزيابي و رتبه بندي جديد بيمارستان‌ها در صورتي كه اين معيارها رعايت نشود از رتبه بيمارستان كم مي‌شود، به همشهري مي‌گويد: در چارچوب اين طرح، نوزادان بايد در تمامي بيمارستان‌هاي كشور در كنار مادران خود قرار گيرند و هم اتاقي مادر و نوزاد در طول شبانه روز بايد اجرا شود  چرا كه تماس ممتد پوست نوزاد با پوست مادر در يك ساعت اول تولد، نقش مهمي در تقويت روابط عاطفي مادر و نوزاد، فعاليت رحم و كاهش خونريزي مادر و نيز دماي بالاتر و گريه كمتر نوزاد دارد و تحقيقات نشان داده است جدايي مادر و نوزاد در بيمارستان، سبب افزايش بروز عفونت، اسهال و بيماري پوستي مي‌شود.

به گفته دكتر فريور، در اين بيمارستان‌ها، پروتكل‌هاي آموزشي درماني كه مورد تاييد معاونت آموزشي وزارت بهداشت است به صورت كتاب در اختيار پرسنل قرار مي‌گيرد و براساس اين پروتكل، براي مادري كه جهت زايمان به بيمارستان مراجعه مي‌كند، برنامه‌ريزي خواهد شد.

دكتر فريور بر اين نكته تاكيد مي‌كند كه معيارها سالي دوبار در بيمارستانها پايش و ارزشيابي مي‌شوند و در صورتي كه رعايت نشوند بيمه‌ها حق ندارند پول كامل را به آنها پرداخت كنند.

فريور مي‌افزايد: آنچه عملا در بسياري از بيمارستان‌ها مشاهده مي‌شود، وجود شيشه و پستانك در بخش نوزادان بيمارستان‌هاست كه حاكي از عدم رعايت مهمترين شاخص در بيمارستان‌هاي دوستدار كودك است.

اين درحالي‌است كه چندي پيش دكتر لنكراني، وزير بهداشت و درمان با بيان اين‌كه در دولت جديد تلاش كرده‌ايم مسئله ترويج تغذيه با شير مادر را دوباره زنده كنيم از تشكيل كميته‌هاي استاني در اين زمينه در سراسر كشور خبر داد و گفت: در حال حاضر 95 درصد بيمارستان‌هاي كشور عنوان بيمارستان دوستدار كودك را دارند اما همگي آنها معيارهاي لازم را از نظر دسترسي نداشتن به شير مصنوعي يا پستانك و شيشه شير در بيمارستان رعايت نمي‌كنند و به همين علت در ارزيابي و رتبه بندي جديد بيمارستان‌ها در صورتي كه اين معيارها رعايت نشود از رتبه بيمارستان كم مي‌شود.

وزير بهداشت گفت:‌ در زمان حاضر در كشور ما به طور متوسط مادران در سن 7/10ماهگي شيردهي با شير مادر را قطع مي‌كنند و اين امر در افزايش مرگ و مير و بيماري كودكان در نوزادي و سنين بعدي بسيار موثر است و حتما شيردهي مادران بايد تا دو سالگي ادامه يابد.

بيمارستا‌ن‌ها، دوستدار مادر هم مي‌شوند

با اين اوصاف، دكتر چنگيزي، رئيس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت روز گذشته از اجراي طرح راه‌اندازي بيمارستان‌هاي دوستدار مادر طي يك برنامه 5 ساله در كشور خبر داد و به همشهري گفت: هدف از اجراي  اين طرح تلطيف فضاي زايمان است.

وي با بيان اين‌كه طي پنج سال آينده بايد۴۰۰بيمارستان كشور متحول شده و پذيراي هسته‌هاي آموزشي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي باشند، گفت: اجراي اين طرح در تمام كشور طي پنج سال بيش از ۱۰۰ ميليارد ريال هزينه خواهد داشت.

به گفته وي، ايده اوليه اين طرح از سال  ۱۳۸۱در وزارتخانه شكل گرفت و طي مراحلي مانند نظرسنجي، تشكيل كميته و نوشتن برنامه ادامه يافت و در نيمه سال گذشته، كتاب راهنمايان ارائه خدمات در بيمارستان دوستدار مادر به همراه اصول اخلاق به چاپ رسيد.

در اجراي اين طرح تغييراتي در بيمارستان‌هاي موجود براي زايمان زنان ايجاد مي‌شود و فضاي حدود  ۵۰مترمربعي به كلاس‌هاي آمادگي زنان باردار كه مكمل مراقبت‌هاي دوران بارداري است، اختصاص مي‌يابد. در اجراي طرح مزبور مادر توسط تيم پزشكي غربال مي‌شود و اگر منعي براي زايمان طبيعي نداشته باشد، حق انتخاب براي روشهاي زايمان طبيعي در 8 وضعيت را دارد.

به گفته رييس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، بيمارستان دوستدار مادر نوعي تغيير شيوه ارائه خدمات در بيمارستان‌هاي موجود است كه با هدف ترويج زايمان طبيعي، به طور آزمايشي در 9 بيمارستان كشور اجرا مي‌شود.

دكتر چنگيزي در ادامه گفت: طرح بيمارستان‌هاي دوستدار مادر بر اساس پروتكل‌هاي تخصصي بيمارستاني و نظام استاندارد زايمان تهيه شده و هدف از اجراي آن ترويج زايمان‌هاي طبيعي بدون درد به صورت دارويي و غير دارويي است و با اجراي اين طرح كيفيت خدمات زايمان طبيعي در بيمارستانهاي دولتي ارتقا مي يابد كه مادران واقعا لذت يك زايمان طبيعي و بدون درد را احساس كنند.

وي با بيان اين‌كه با اجراي اين طرح خود مادران مي‌توانند بين سزارين كه يك عمل جراحي است و زايمان طبيعي بدون درد يكي را انتخاب كنند، گفت: زايمان بدون درد با استفاده از شيوه‌هاي علمي و جديد كه به دو صورت دارويي و غيردارويي انجام مي‌شود هنوز به يك روش متداول در كشور تبديل نشده و فقط در برخي بيمارستان‌هاي خصوصي آن هم بدون بهره‌گيري از پروتكل‌هاي استاندارد جديد اجرا مي‌شود.

دكتر چنگيزي با بيان اين‌كه پرهيز از اعمال غير ضروري همچون تنقيه، سوندگذاري، رگ گرفتن و توصيه به تسكين درد زايمان به كمك روش‌هايي غير از داروهاي بي‌حس‌كننده و مسكن در پروتكل بيمارستان دوستدار مادر گنجانده شده است،‌ اضافه كرد: اصول پروتكل اجرايي بيمارستان‌هاي دوستدار مادر عبارتند از اصول زايمان طبيعي، توانمندسازي مادر، آزادي عمل و استقلال در انتخاب محيط و شيوه زايمان، انجام مداخلات انديكاسيون نه به صورت روتين و مسئوليت‌پذيري.

دكتر چنگيزي ضمن تاكيد بر اين‌كه بيمارستان‌هاي دوستدار مادر هنوز اجرايي نشده و يك طرح جديد است و در حال حاضر پروتكل‌هاي اجرايي آنها به متخصصان بيمارستان‌ها ارجاع شده تا نظرات خود را اعلام كنند، در مورد بيمارستان‌هاي دوستدار كودك نيز افزود: براي ترويج فرهنگ تغذيه نوزادان با شير مادر 4 تعهد داريم، راه‌اندازي مراكز هماهنگ‌كننده براي ترويج تغذيه با شير مادر، ايجاد و فعال كردن بيمارستان‌هاي دوستدار كودك، اجراي قوانين حمايتي از زنان شاغل و شيرده و اجراي كامل قانون ملي تغذيه با شير مادر.
 
    
      
  
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.07039s, 18q