مکيدن انگشت و پستانک در کودکان مي تواند باعث اختلال تلفظ در آنان شود

۱۳۸۶/۰۵/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5905
مکيدن انگشت و پستانک در کودکان مي تواند باعث اختلال تلفظ در آنان شود

سودابه نوري آسيب شناس گفتار و زبان و عضو مرکز مطالعات رشد و سلامت کودک جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشکي ايران در گفت و گو با ایسنا، با بيان اين مطلب گفت: از ديگر عواملي که مي تواند باعث اشتباه تلفظ کردن کلمات در کودکان شود مشکلات شنوايي است که کودک به علت درست نشنيدن نمي تواند کلمات را درست تلفظ کند.

وي ادامه داد: مشکلات ارگانيک همچون نقص در ساختمان‌هاي دهاني و فک و دندان، شکاف کام کودک که سبب تودماغي صحبت کردن او مي شود، فقدان زبان کوچک يا دوشاخه بودن آن، بزرگي لوزه سوم، بيماري‌هاي ژنتيکي و بيماري‌هاي عقب ماندگي و فلج‌هاي مغزي از ديگر عوامل بروز اشتباه در تلفظ کودکان مي باشد.

نوري در ادامه افزود: بد تلفظ کردن کلمات توسط پدر و مادر کودک نيز مي تواند تا حدي سبب شود کودک ر تلفظ کلمات دچار اشتباه شود اما در اکثر موارد با وجود تلفظ اشتباه پدر و مادر، کودک دچار اين مشکل نخواهد شد.

وي همچنين در رابطه با اشتباه تلفظ کردن واژه‌ها و کلمات توسط برخي مجريان تلويزيوني در برنامه‌هاي کودک گفت: هر چه علاقه کودک به مجري و برنامه بيشتر باشد احتمال تاثير پذيري نيز بيشتر مي شود که اغلب اين روند موقتي خواهد بود.

اين آسيب شناس گفتار و زبان به پدر و مادرهاي جوان توصيه کرد: در صورت صحبت نکردن کودکشان تا دو سالگي يا اشتباه تلفظ کردن بعضي کلمات، حتما آنها را براي معاينه نزد يک آسيب شناس گفتار و زبان ببرند.

نوري در ادامه افزود: به طور طبيعي کودک بايد تا چهار سالگي بتواند تلفظ کلمات را به طور صحيح ادا کند که البته براي تلفظ صحيح حرف « ر » و « ژ » شايد به زمان بيشتري نياز باشد چرا که حرف « ر» آخرين حرفي است که کودک ياد مي گيرد.

اين کارشناس گفتار و زبان همچنين به تمام پدران و مادران توصيه کرد تا فرزندان خود را از ماه‌هاي اول تولد براي معاينات دوره‌اي و گرفتن شناسنامه سلامت به مراکز توانبخشي و درماني ذيربط معرفي کنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.39203s, 18q