خطر ابتلا به عفونت‌هاي تنفسي نوزادان تغذيه کننده از شير مادر، ‌٥ برابر کمتر است

۱۳۸۶/۰۵/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5906
خطر ابتلا به عفونت‌هاي تنفسي نوزادان تغذيه کننده از شير مادر، ‌٥ برابر کمتر است

دکتر عبدالرضا ملک در آستانه 10 مرداد «روز جهاني شير مادر»، در گفت ‌وگو با ایسنا، افزود: تغذيه با شير مادر، بهترين سد دفاعي نوزاد در برابر عفونت‌ها بوده و آغوز (اولين شير مادر) نخستين واکسني است که نوزاد دريافت مي‌کند.

وي با اشاره به کاهش 17 برابري ميزان ابتلا به عفونت‌هاي اسهالي در نوزاداني که به طور انحصاري از شير مادر تغذيه مي‌کنند، خاطرنشان کرد: از ساير فوايد استفاده از شير مادر براي نوزاد مي‌توان به کاهش احتمال ابتلاي اين نوزادان به آسم و عفونت‌هاي مختلف، کاهش ميزان مرگ و مير اين نوزادان، بالاتر بودن بهره هوشي آن‌ها، ساده‌تر بودن جذب اين شير براي نوزاد و وجود مقادير پايين فسفر و در نتيجه کاهش ميزان تشنج به دنبال کاهش کلسيم در اين نوزادان اشاره كرد.

وي همچنين پيشگيري از بارداري تا چند ماه پس از زايمان، ايجاد ارتباط عاطفي بين مادر و نوزاد، بهبود افزايش وزن مادر در دوره بارداري، کاهش ابتلا به سرطان پستان و تخمدان در مادر، کاهش احتمال ابتلاي مادر به ديابت و کاهش احتمال ابتلا به پوکي استخوان را از جمله فوايد تغذيه مداوم نوزاد با شير مادر، براي مادران شيرده برشمرد.

دکتر ملک همچنين کاهش هزينه‌هاي مصرفي خانواده، عدم نياز به واردات شير خشک و خروج ارز دولتي از کشور، ارتقاي سلامت نوزادان تغذيه کننده با شير مادر و کاهش هزينه‌هاي مربوط به پيشگيري و درمان بيماري‌هاي ناشي از عدم تغذيه مناسب را از جمله اثرات اقتصادي و اجتماعي تغذيه با شير مادر عنوان کرد.

استاديار گروه بيماري‌هاي کودکان دانشگاه آزاد اسلامي مشهد، در ادامه به منظور بررسي و ارزيابي کفايت تغذيه نوزاد با شير مادر در طي 6 ماه اول پس از تولد، به مادران توصيه کرد: روزانه 8 تا 12 مرتبه نوزاد را با شير خود تغذيه كرده و به علايمي از قبيل بي قراري، اختلال خواب، مکيدن انگشتان دست و پا به طور متوالي، حرکات دهان و گريه‌هاي شديد که نشانه عدم کفايت شيردهي نوزاد است، توجه كنند.

دکتر ملک افزود: نوزاداني که از شير مادر تغذيه مي‌کنند، بايد روزانه 5 تا 6 بار دفع ادرار داشته و در سه ماهه اول تولد به طور متوسط روزانه 30 تا 50 گرم افزايش وزن داشته باشند.

وي همچنين به مادران توصيه کرد تا از مصرف غذاهاي ادويه ‌دار که طعم شير را تغيير مي‌دهند پرهيز و به هيچ عنوان از مکمل‌هاي غذايي مثل شير خشک و آب قند استفاده نکنند. همچنين از بکار بردن بطري و پستانک در تغذيه نوزاد نيز خودداري كنند.

وي نداشتن استرس و استراحت کافي و حمايت عاطفي ساير اعضاي خانواده از مادر را رکن اصلي تداوم شيردهي عنوان کرد و يادآور شد: بايد نوزادان حداقل 2 تا 3 مرتبه در طي شب از شير مادر تغذيه کنند چرا که اين عمل موجب افزايش شير مادر در طي روز، آرامش طفل در طي شب و بقاي شيردهي تا پايان دو سال اول زندگي نوزاد مي‌شود.

عضوهيات علمي گروه اطفال دانشگاه آزاد اسلامي مشهد وضعيت صحيح شيردهي به نوزاد را در وضعيت نشسته و يا خوابيده مادر در حالي که طفل در آغوش او قرار گرفته است، عنوان کرد.

دکتر ملک در پايان ضمن تاکيد بر لزوم تغذيه انحصاري با شير مادر در طي دو سال اول زندگي نوزاد يادآور شد: موانع شيردهي براي مادران بسيار نادر بوده و عبارتند از ابتلاي مادر به بيماري ديابت، آبسه‌هاي پستاني، آلودگي به ويروس 1_HTLV، اختلالات متابوليک نوزادي مثل گالاکتوزمي، ابتلا مادر به بيماري‌هاي مزمن مثل سرطان، ايدز و سل.

وي استفاده از شير دايه را به عنوان بهترين جايگزين براي شير مادر عنوان و تصريح کرد: در برخي از کشورهاي جهان مثل آمريکا، بانک شير مادر وجود دارد که معادل استفاده از شير دايه در جامعه ماست، همچنين بسياري از مادراني که نوزادي را به فرزندي مي پذيرند، اقدام به القاي شيردهي (Inducde Lactation) مي‌کنند که در دانشگاه آزاد اسلامي مشهد نيز تاکنون چند مورد با موفقيت انجام شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.37931s, 18q