مواد رادیولوژی گاهی آن قدر در گمرک می‌ماند تا تاریخش بگذرد

۱۳۹۱/۰۸/۰۲ - ۱۵:۰۳ - کد خبر: 59061
سلامت نیوز : جلال جلال‌شکوهی در گفت‌وگو با فارس در مورد تأثیر افزایش هزینه‌های فیلم‌های رادیولوژی و گاز هلیوم اظهار داشت: تعرفه کنونی رادیولوژی بر مبنای دلار 1200 تومان تعیین شده که اول سال تعیین شد و پس از 6 ماه به اجرا درآمد.

وی تصریح کرد: با توجه به قیمت کنونی ارز ارائه خدمات رادیولوژی اصلاً انتفاعی (سودبخش) نیست و اگر بخواهیم از موجودی‌مان استفاده کنیم.با گرانی روز افزون تجهیزات و ترس از آینده هیچ امنیتی نداریم حتی احتمال می‌رود برای سال آینده تأمین اجتماعی ما را مجبور کند که 40 درصد دستمزدها را افزایش دهیم.به گفته این متخصص رادیولوژی همه مواد مصرفی از جمله فیلم رادیولوژی به مرور گران می‌شود ولی تعرفه از این موضوع تبعیت نمی‌کند.

هزینه احداث یک موسسه رادیولوژی 4 برابر شده است

رئیس انجمن رادیولوژی ایران خاطرنشان کرد: هزینه احداث یک مطب یا مؤسسه رادیولوژی 4، 5 برابر شده است و تعرفه هم باید از این مسئله پیروی کند. البته ظاهراً قرار است مسئولان وزارت بهداشت خودشان درصدی روی تعرفه‌ها اضافه کنند و از طرفی برخی مخالف هستند و معتقدند در میانه سال نمی‌توان دوباره تعرفه را افزایش داد.

وی در پاسخ به اینکه چه راهکاری برای تولید مواد اولیه رادیولوژی در کشور می‌توان در نظر گرفت تا نرخ ارز و واردات تا این حد تأثیرگذار نباشد تصریح کرد: ظاهراً تصمیم گرفته شده که تیوب آم آر آی و دستگاه رادیولوژی در داخل ساخته شود، حتی از ما دعوت شده تا در مورد ساخت فیلم رادیولوژی و دستگاه رادیولوژی دیجیتال نظر دهیم اما متأسفانه در گذشته این مسائل در حد حرف باقی مانده بود و هیچ کدام اجرایی نشده است اما ایرانی با هوشی که دارد توان انجام هر چیزی دارد.

 تعرفه‌‌ها باید شناور شوند/بیمه‌ها به میدان بیایند

وی در پاسخ به اینکه برای گذر از شرایط فعلی چه راهکاری می توان تجویز کرد گفت: باید تعرفه‌های پزشکی را شناور کنند و از آن طرف بیمه‌ها را مجبور به پوشش کنند. تعیین تعرفه صنفی باشد چون در نظام تعیین تعرفه صنفی تمام منافع جامعه پزشکی، بیمه‌ها و مردم  در نظر گرفته می‌شود.

شاید از ماه آینده اصلاً مواد اولیه رادیولوژی گیرمان نیاید

جلال شکوهی ادامه داد: وقتی دولت می‌خواهد تصمیم بگیرد و تعرفه تعیین کند فقط می‌گوید «مردم ندارند» در حالی که جامعه پزشکی هم جزو همین مردم است و باید بتوانند ادامه کار بدهند.الان یک فیلم خام رادیولوژی 10 هزار تومان است و یک ست فیلم‌های آنالوگ از 150 هزار تومان به 2 میلیون تومان رسیده است در عین حال فقط قیمت مطرح نیست بلکه ممکن است از ماه آینده به دلیل تحریم‌ها نتوانیم اقلام مورد نیاز را تهیه کنیم.

آنقدر جنس وارداتی را در گمرک معطل می‌کنند تا تاریخش بگذرد

وی گفت: یک مجموعه ماده حاجب از یک شرکت خارجی وارد کرده‌ایم ولی آن قدر در گمرک معطل شده که شرکت مادر در اروپا اعلام کرده که جنس ما را برگردانید چون تاریخ انقضای آن را رو به پایان است، خارجی‌ها یکبار ما را تحریم می‌کنند ولی خودمان چندین بار خودمان را تحریم می‌کنیم.

رئیس انجمن رادیولوژی ایران بروکراسی زمان‌بر اداری را باری علاوه بر افزایش نرخ‌ها دانست و گفت: از این طرف وزارت بهداشت اعلام می‌کند هر شرکتی بتواند گاز هلیوم وارد کند برای ترخیص از گمرک کمکش می‌کنیم ولی بعد می‌بینیم که 30 درصد به همین گاز هلیوم گمرکی تعلق می‌گیرد. چندین روز و هفته هم برای ترخیص معطل می‌شویم.

وی تاکید کرد: گمرک مسائلی را پیش روی ما می‌گذارد که حتی ورزیده‌ترین مدیران هم از پیگیری کار ترخیص خسته می‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.23838s, 18q