مسکن‌ها و خواب‌آورها، عامل اصلی مسمومیت‌های دارویی

۱۳۹۱/۰۸/۰۴ - ۱۳:۵۶ - کد خبر: 59170
مسکن‌ها و خواب‌آورها، عامل اصلی مسمومیت‌های دارویی

سلامت نیوز : کارشناس ارشد دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در گذشته به اشتباه تصور می‌شد تفاوت دارو یا سم بودن هر ماده به میزان دوز آن بستگی دارد در حالی که نه تنها دوز یا مقدار ورودی دارو بلکه میزان خروجی آن نیز مهم است. اگر دارویی کمتر از آنچه که باید دفع شود ممکن است در بدن آثار بدی داشته باشد.

دکتر سیروس دهقانی در گفت‌وگو با (ایسنا) ، اظهار کرد: تداخلات دارویی نیز در ایجاد مسمومیت موثر است. تداخل دارویی می‌تواند در جذب یک دارو موثر باشد. گاهی داروها اثر یکدیگر را تقویت کرده و یک دارو بیشتر از حد معمول جذب بدن می‌شود و مسمومیت ایجاد می‌کند.وی افزود: گاهی تداخل دارویی در سطح خونی است و دارویی داروی دیگر را از جایگاه خودش بیرون کرده و اثرش را از بین می‌برد. برخی تداخلات نیز در سطح گیرنده است. برخی داروها گیرنده‌های یکسانی دارند و همزمان روی یک گیرنده نشسته و اثر یکدیگر را تقویت کرده ومسمومیت‌هایی ایجاد می‌کنند.

دهقانی تصریح کرد: ‌مسمومیت‌ دارویی بسیار شایع است و روزانه در اورژانس بیمارستان‌ها می‌توان تعداد زیادی را مشاهده کرد. البته آمار درستی از میزان مسمومیت‌ها گزارش نشده چرا که بسیاری از مسمومیت‌ها بدون مراجعه به پزشک رفع می‌شود و تنها مواردی که منجر به مراجعه به بیمارستان یا مرگ شده، ثبت می‌شود.

کارشناس ارشد دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت:‌ مسمومیت غیرعمدی در کودکان زیادی رخ می‌دهد و دلیل آن نیز بی‌توجهی خانواده‌ها و قراردادن دارو در کنار کودک است. در بزرگسالان نیز دو نوع مسمومیت زیاد است که مسمومیت‌های عمدی به قصد آسیب رساندن به خود نیز دیده می‌شود. البته مسمومیت ناشی از اجرا نشدن درست دستورات پزشک نیز مشاهده می‌شود.

وی افزود: بیشترین داروهایی که موجب مسمومیت شده‌اند مسکن‌ها، خواب‌آورها و داروهای اعصاب است. این داروها بیشتر در دسترس مردم هستند البته مصرف‌کنندگان از اثرات آنها نیز اطلاع چندانی ندارند.دهقانی عنوان کرد: تجویز دارو باید براساس شرایط بیمار باشد و حتی شرایط کاری نیز سنجیده شود تا مشکلی برای فرد ایجاد نکند. برای این کار نیز به یک گروه درمانگر نیاز است.

وی تصریح کرد: درمان‌های خودسرانه بیشتر موجب مسمومیت می‌شوند و باید خودداری از درمان خودسرانه فرهنگ‌سازی شود. خانواده‌ها نیز نباید داروها را به صورت فله‌ای در یخچال نگه دارند تا کودک به اشتباه آنها را نخورد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.38591s, 19q