استفاده نابه‌جا از خون مي‌تواند باعث ايجاد عوارض در بيماران شود

۱۳۸۶/۰۵/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5919
استفاده نابه‌جا از خون مي‌تواند باعث ايجاد عوارض در بيماران شود

دكتر محمد مهدي قيامت در گفت و گو با ایسنا ‌افزود: در مورد چگونگي استفاده از خون و فرآورده‌هاي خوني پزشكان كشور به ويژه پزشكان دوره‌هاي گذشته با كمبود اطلاعات مواجه‌اند و اين امر لزوم اطلاع رساني به پزشكان را ايجاد مي‌كند.

وي با اشاره به اين كه دو سوم از خون‌هاي اهدايي در اتاق‌هاي عمل استفاده مي‌شود، گفت: بر اين اساس آموزش متخصصان بيهوشي و جراحان در استفاده از فرآورده‌هاي خوني بايد در اولويت قرار گيرد.

اين عضو هيات مديره سازمان نظام پزشكي تهران بزرگ، با بيان اين كه سلامت رفتاري و جسمي مردم كشورمان نسبت به ساير كشورهاي جهان در وضعيت مطلوبي قرار دارد، اظهار كرد: از اين رو سلامت فرآورده‌ خوني كشور در حد قابل قبولي است.

قيامت با استناد به نتايج تحقيقات جهاني گفت: حتي در خونريزي‌هاي شديد هم مي‌توان با روش‌هاي ديگر، از تزريق خون به مصدوم جلوگيري كرد.

به گفته رييس انجمن بيهوشي و مراقبت‌هاي اتاق عمل، با توجه به اين كه هر روز در پالايشگاه‌هاي جهان با روش‌هاي جديد، فرآورده‌هاي خوني پالايش شده و بافت‌ها و همچنين آلودگي‌هاي جديدي در خون شناسايي مي‌شود، بايد تا حد امكان از تزريق خون به بيماران جلوگيري شود.

وي افزود: بر اين اساس در حال حاضر دانشمندان جهان در تلاش براي كاهش مصرف خون هستند. بنابراين تزريق خون فقط در موارد ضروري توصيه مي‌شود.

قيامت تاكيد كرد: از آنجايي كه در كشور از امكانات روز پالايش خون برخوردار نيستيم، بايد در تزريق خون دقت بيشتري صرف كنيم.

رييس انجمن بيهوشي به دستورالعمل‌هاي جهاني جديد در زمينه انتقال خون اشاره كرد و گفت: براساس اين دستورالعمل‌ها حتي تا زماني كه هموگلوبين فرد سالم دچار خونريزي به 7 برسد، نيازي به تزريق خون وجود ندارد. اين در حالي است كه در حال حاضر در كشورمان معيار تزريق خون به بيمار، رسيدن هموگلوبين به 10 است.

قيامت با اعلام اين كه به دليل كاهش منابع خوني در جهان، قيمت اين كالاي پزشكي افزايش يافته است، گفت: به اين دليل كشورهاي جهان در تلاش براي صرفه جويي در مصرف فرآورده‌هاي خوني هستند.

وي افزود: البته در ايران به دليل اعتقادات عميق مردم، منابع خوني زيادي وجود دارد. اما بايد در نظر داشت كه با استفاده نا به جا از خون نه تنها كمكي به افراد نمي‌شود، بلكه عوارضي مانند نارسايي ريه، نقص ايمني و... نيز براي افراد به وجود مي‌آيد.

رييس انجمن بيهوشي ايران با اعتقاد به اين كه دستورالعمل جديد جهاني در زمينه انتقال خون بايد در كشور اجرا شود، ابراز عقيده كرد: با اجراي اين دستورالعمل، دست كم تا 40 درصد در مصرف خون صرفه جويي مي‌شود.

قيامت اعلام كرد: بر اين اساس در جلسه‌اي كه چند روز گذشته با اساتيد و مسئولان انتقال خون برگزار شد، پيشنهاد در نظر گرفتن عدد هموگلوبين 7 جهت تزريق خون به مسئولان داده شد كه اميدوار به اجرايي شدن آن هستيم.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.57141s, 18q