قاشقي شدن ناخن‌ها به علت كم خوني ناشي از فقرآهن است

۱۳۸۶/۰۵/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5920
قاشقي شدن ناخن‌ها به علت كم خوني ناشي از فقرآهن است

دكتر فرانك احساني در گفت و گو با ايسنا، با بيان اين مطلب گفت: در اين بيماري ابتدا ناخن شكل عادي داشته اما به علل تحدب، ناخن گود شده و شكل قاشقي به خود مي‌گيرد.

وي در ادامه افزود: با يك آزمايش خون كامل از لحاظ شمارش گلبول قرمز و ذخيره آهن مي‌توان از ايجاد بيماري اوليه ناخن پيشگيري كرد.

دكتر احساني با بيان اين كه مردم نسبت به ناخن خود حساس هستند، خاطرنشان كرد: مردم با كوچكترين تغيير شكل در ناخن خود به پزشك مراجعه مي‌كنند واين بيماري برخلاف باورغلط مردم هيچ رابطه‌اي با كمبود كلسيم ندارد.

وي با بيان اين كه لكه‌هاي سفيد روي ناخن يكي از عارضه‌هاي شايع ناخن به شمار مي‌رود، يادآور شد: اين لكه‌هاي سفيد در اكثر موارد هيچ علت زمينه‌اي نداشته و فقط به علت ضربه مستقيم ايجاد مي‌شود. معمولا تايپيست‌ها و پيانيست‌ها (نوازنده پيانو)، افرادي كه مانيكور (كارهاي زيبايي) مي‌كنند دچار اين عارضه مي‌شوند.

يك متخصص پوست تصريح كرد: در اين بيماري نيازي به آزمايش نيست و فقط كافي است كه مقداري ناخن را چرب نگه داشت. همچنين زنان از لاك و آستون كمتر استفاده كنند.

وي با بيان اين كه چنانچه اين لكه سفيد تمام سطح ناخن را فرا گيرد مي‌تواند علامت ايجاد بيماري‌هاي بسياري نيز باشد، اظهار داشت: اين نوع بيماري بيشتر مربوط به كمبود آلبومين خون است. چنانچه فردي در سطح ناخن خود يك ضايعه تيره رنگ قهوه‌اي مايل به مشكي مشاهده كرد كه تاكنون سابقه نداشته بايد به پزشك متخصص مراجعه كند.

احساني افزود: اين ضايعه كه از انتهاي ناخن شروع شده و به صورت سطحي رو به بالا رشد مي‌كند، گاهي تومورهاي بدخيمي هستند كه در قسمت زيرين و اطراف ناخن ظاهر مي‌شود.

وي تصريح كرد: پوسته پوسته شدن دور ناخن بر خلاف باور غلط مردم به دليل قرار گرفتن دست در داخل آب است و هيچ رابطه‌اي با كمبود كلسيم و ويتامين C ندارد و مي‌توان با كرم‌هاي مرطوب كننده مناسب، دست را چرب نگه داشت تا پوست دور ناخن استحكام پيدا كرده و حالت ريش ريش و قرمزي آن از بين برود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.21537s, 18q