مراکز عرضه قلیان در اطراف دانشگاه‌ها، معضل بزرگ مبارزه با دخانیات

۱۳۹۱/۰۸/۰۶ - ۱۰:۳۸ - کد خبر: 59213
سلامت نیوز: کارشناس مسوول مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت وجود مراکز عرضه و فروش قلیان و سیگار در نزدیکی محیط های آموزشی را یکی از معضلات بزرگ در زمینه مبارزه با دخانیات عنوان کرد که رفع آن نیاز به همکاری همه ارگان های مسوول دارد.

خدیجه محصلی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین در واکنش به نصب تبلیغ تخفیف قلیان برای دانشجویان در کنار یکی از واحدهای دانشگاه آزاد، گفت: بر اساس قانون جامع مبارزه با دخانیات مراکز فروش دخانیات باید حداقل 100 متر دورتر از مراکز آموزشی، ورزشی، فرهنگی و مذهبی باشند و وزرات بهداشت نیز متولی نظارت بر این امر است.

وی ادامه داد: اما هنوز وزارت صنایع و معادن که باید اجرای این قانون را شروع کند و همچنین جلوی عرضه قلیان در سفره خانه ها را بگیرد این کار را به صورت جدی شروع نکرده است. وزارت بهداشت نیز نمی تواند راسا وارد عمل شود و نیاز به همکاری سایر ارگان ها و نهادهای مسوول در این زمینه است.

محصلی با اشاره به اجرایی شدن تنها بخشی از قانون مبارزه با دخانیات اظهار داشت: بندهایی از این قانون مانند الصاق تصاویر هشدار دهنده روی پاکت های سیگار، افزایش مالیات بر دخانیات و ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی مانند ادارات، اتوبوس ها یا تاکسی ها اجرا شده است هرچند هنوز در برخی اماکن مانند سفره خانه ها قلیان سرو می شود. همچنین شهرداری ها تلاش دارند پارک ها را نیز از دود دخانیات پاک کنند اما برای برخی از بخش های آن مانند کاهش دسترسی جوانان و نوجوانان به دخانیات و خارج شدن مراکز فروش دخانیات از شعاع صدمتری مراکز آموزشی باید بیشتر کار کرد. واقعیت این است که اجرای همه جانبه این قانون نیاز به زمان و همکاری همه دستگاه ها و همچنین خود شهروندان دارد.

وی مبارزه با دخانیات را سخت تر از مبارزه با موادمخدر دانست و افزود: با توجه به اینکه فروش و تولید مواد دخانی و تنباکو قانونی است مبارزه با دخانیات نیاز به کار بیشتری دارد و سخت تر از مبارزه با مواد مخدر است.

کارشناس مسوول مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت در خصوص میزان تاثیرگذاری تصاویر هشدار دهنده در کاهش مصرف دخانیات خاطرنشان کرد: ما این تصاویر را به شرکت دخانیات ارائه کردیم و قرار بود این تصاویر به صورت دوره ای عوض شوند تا اثرگذاری خود را بر اثر تکرار از دست ندهند اما این اتفاق نیفتاد و تصاویر زیاد تغییر نکردند. البته بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی این کار و همچنین افزایش مالیات بر مواد دخانی می تواند اثرگذار باشد و ما نیز در همان ابتدای شروع الصاق تصاویر شاهد افزایش مراجعه افراد سیگاری به مراکز ترک سیگار بودیم. یک تحقیق علمی نیز در این زمینه صورت گرفته که هنوز نتایج آن استخراج نشده است.

وی تصریح کرد: مسوولان دانشگاه ها، والدین و شهروندان باید از کارهایی مانند تبلیغ دخانیات در نزدیکی مراکز آموزشی جلوگیری کنند و در صورت مشاهده چنین مسائلی مراتب را به اماکن و یا دیگر سازمان های مسوول اطلاع دهند تا با این مراکز برخورد شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24356s, 18q