مصرف زیاد مواد آرایشی خطر یائسگی زودرس را تشدید می‌کند

۱۳۹۱/۰۸/۰۶ - ۱۶:۲۱ - کد خبر: 59259
مصرف زیاد مواد آرایشی خطر یائسگی زودرس را تشدید می‌کند

سلامت نیوز : متخصصان علوم پزشکی آمریکا هشدار دادند مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایشی، اسپری‌های مو و حتی بسته‌بندی‌های غذایی خطر یائسگی زودرس را در زنان افزایش می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ متخصصان دانشگاه واشنگتن در میسوری با انجام آزمایشات جدید دریافته‌اند که گروهی از مواد شیمیایی موسوم به فتالات‌ها که در مواد و لوازم آرایشی، مواد پلاستیکی و کالاهای خانگی و حتی بسته‌بندی‌های غذایی یافت می‌شوند در به هم ریختن و مختل کردن دستگاه تولیدمثلی زنان از جمله تخمدان‌ها نقش دارند و می‌توانند منجر به بروز یائسگی زودرس و پیش از موعد شوند.

تاکنون پزشکان می‌دانستند که فتالات‌ها در افزایش خطر ابتلا به سرطان، دیابت و چاقی نقش دارند. اما این بار در یک آزمایش جدید معلوم شد که تماس با دوز بالای این ماده شیمیایی خطر یائسگی زودرس را در زنان تشدید می‌کند و به همین دلیل زنانی که زیاد از لوازم آرایشی استفاده می‌کنند به طور متوسط دو سال و نیم زودتر از سایر زنان یائسه می‌شوند.به گفته پزشکان، این مواد شیمیایی در واقع موجب می‌شوند که دوره‌های قاعدگی خیلی زودتر از حد طبیعی متوقف شوند.پزشکان هشدار می‌دهند که یائسگی زودرس و پیش از موعد در زنان با افزایش خطر بروز سکته مغزی، بیماری‌های قلبی، مشکلات استخوانی و حتی خونریزی‌های کشنده مغزی مرتبط است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15876s, 18q