مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت:

پیش نویس قانون سلامت روان به مجلس فرستاده شد

۱۳۹۱/۰۸/۰۷ - ۱۰:۳۶ - کد خبر: 59271
سلامت نیوز: مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت از ارائه طرح پیش نویس قانون بهداشت روان به مجلس طی هفته های آتی خبر داد.

عباسعلی ناصحی در گفت و گو با پانا بیان کرد: حوزه بهداشت روان دارای مشکلات حقوقی است که رفع آن ها نیازمند قانون است و باید عضو کمیسیون های مربوطه در مجلس شورای اسلامی نسبت به تدوین آن وارد عمل شوند.

وی ادامه داد: بخش روان  و اعتیاد و سلامت جامعه حوزه ویژه ای است که گاهی نیازهای خاص خود را می طلبد و موارد ویژه درمانی در این حوزه به وجود می آید. برای نمونه برخی از بیمارانی که از مشکلات روانی رنج می برند، حاضر به درمان و بستری شدن در مراکز درمانی اعصاب و روان نیستند و به این دلیل که قانونی در دست نیست نمی توان این قبیل بیماران به اجبار بستری کرد، در حالی که اگر بندهای قانونی تدوین شود، در چنین موارد مشابهی می توان از مسیر قانونی بیماران حاد را علیرغ میل باطنی خودشان در مراکز درمانی بستری کرد.

 مدیرکل دفتر سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت اظهار کرد:  در مسیر درمان باید حقوق و احترام بیماران مورد توجه قرار گیرد و این نیازمند قانونگذاری است. علاوه بر این چنانچه قانون های منسجم و کاربردی در این زمینه تهیه شود، می تواند در فرایند درمان تاثیر شگرفی داشته باشد.

ناصحی خاطرنشان کرد: چند سالی است که تدوین پیش نویس قانون سلامت روانی در وزارت بهداشت بی نتیجه مانده است  و هیچ کار موثری در راستای انجام اقدامات حقوقی آن صورت نگرفته است  و این در حالی است که مدتی پیش گروهی از روانپزشکان و کارشناسان حقوقی خواستار بازبینی طرح پیش نویس قانون سلامت روانی از سوی دولت شدند.


در همین راستا، گفته شده است که بررسی طرح تدوین قانون سلامت روان طی هفته آینده های خاتمه می یابد و از طریق بخش حقوقی وزارت بهداشت تقدیم هیئت دولت و مجلس خواهد شد. این در حالی است که چندی پیش رییس انجمن روانپزشكان ایران در نشست خبری بیست و نهمین كنگره سالانه این انجمن، از بی نتیجه ماندن قانون سلامت روان در وزارت بهداشت انتقاد كرده بود.

تدوین پیش‌نویس قانون سلامت روان شامل 10 فصل و 107 ماده برای اولین بار در پاییز سال 87 در وزارت بهداشت مطرح شد در آن زمان عنوان شد كه فصول این پیش نویس شامل كلیات و تعاریف، خدمات بستری اختیاری، بستری اجباری، درمان اجباری جامعه‌نگر، تشنج‌درمانی، مهار حركتی و جداسازی، قیمومت، گروه‌های سنی ویژه، بیمار روانی كیفری و مواد متفرقه فصل‌های این پیش‌نویس است و آماده ارائه به دولت برای ارائه لایحه آن به مجلس است .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.38551s, 18q