انجمن‌های پزشکان عمومی ایران در نشست گیلان: هیات مدیره‌‌ی منتخب آغاز به کار کند

۱۳۹۱/۰۸/۰۸ - ۱۲:۲۱ - کد خبر: 59363
سلامت نیوز: با گرد هم آمدن نمایندگان ۳۴ انجمن‌ پزشکان عمومی از سراسر کشور و حضور هیات مدیره‌ی جدید انجمن، یکی از باشکوه‌ترین نشست‌های تاریخ انجمن پزشکان عمومی ایران در دهکده‌ی ساحلی بندر انزلی برگزار ‌و در آن تصویب شد هیات مدیره‌ی منتخب بلافاصله فعالیت‌های قانونی خود را آغاز کند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت ائتلاف فراگیر پزشکان عمومی ایران،حضور ۷۷ تن از روسا و نمایندگان انجمن‌های پزشکان عمومی ۳۴ شهر و اعضای جدید هیات مدیره‌ی انجمن پزشکان عمومی ایران (منتخب انتخابات ۲۳ تیر ۹۱) به این گردهمایی که به‌دعوت شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی گیلان در ادامه‌ی نشست‌های دوره‌ای انجمن‌های پزشکان عمومی کشور در روزهای ۴ و ۵ آبان برگزار شد، اهمیت ویژه‌ای داده بود.
انجمن‌های پزشکان عمومی شهرهای آبادان، آباده، آزادشهر، اردبیل، اصفهان، بابل، بجنورد، بم، بهشهر، پاکدشت، تنکابن، جیرفت، خوی، زرند، ساری، سبزوار، سیرجان، شهریار، شیراز، فسا، قزوین، کرمان، کرمانشاه، گرگان، مراغه، میانه، نور، نوشهر، لنجان، تمامی انجمن‌های استان گیلان (رشت، لاهیجان، صومعه‌سرا، فومن و بندر انزلی) و همکارانی از شهرهای کرج، تبریز و خرمشهر  در این نشست شرکت داشتند.

انجمن‌ها در کنار هیات مدیره‌ی منتخب هستند
افتتاحیه‌ی نشست گیلان ساعت ۹ صبح پنجشنبه چهارم آبان با خوش‌آمدگویی دکتر فرزاد فرقان، مجری مراسم، آغاز شد. سپس دکتر مهران قسمتی‌زاده، رییس شورای هماهنگی انجمن پزشکان عمومی گیلان، ضمن ابراز شادمانی از گسترش شعب انجمن در سال‌های اخیر و به‌ویژه حضور پرشور همکاران در انتخابات ۲۳ تیرماه، از هیات مدیره‌ی منتخب خواست با تمام توان به وعده‌های انتخاباتی خود عمل کنند و خطاب به آنان گفت تا زمانی که شما بر سر شعارها و آرمان‌های اعلام شده‌ی خود باشید، تمامی شعب انجمن هم در کنار شما هستند.

انجمن گیلان در رویارویی با پزشک امین بسیار موفق بود

دکتر انوش برزیگر، نایب رییس شورای‌عالی نظام پزشکی و جامعه‌ی متخصصان داخلی کشور و رییس شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های گیلان، سخنران دیگر افتتاحیه بود که با اشاره به جایگاه پزشکان عمومی در نظام سلامت، بر لزوم اصلاح دستورالعمل ۰۲ پزشک خانواده‌ی شهری در راستای حفظ حقوق پزشکان و بیماران و ارتقای وضعیت بهداشت و درمان در جامعه تاکید کرد. وی همچنین با تقدیر از فعالان صنفی این جامعه، به نقش مثبت و موثر پزشکان عمومی عضو شورای‌عالی نظام پزشکی و شورای هماهنگی انجمن پزشکان عمومی گیلان در اصلاح طرح‌های نظام سلامت اشاره کرد و به‌ویژه فعالیت انجمن گیلان را در رویارویی با طرح پزشک امین بسیار موفق خواند.

نشست گیلان نقطه‌ی عطفی در تاریخ انجمن است
آخرین سخنران افتتاحیه دکتر عباس کامیابی، عضو شورای‌عالی نظام پزشکی و منتخب اول انتخابات اخیر انجمن پزشکان عمومی ایران بود که به‌نمایندگی از هیات مدیره‌ی جدید، از میزبانان گیلانی تشکر کرد  و با اشاره به وضعیت جاری نظام سلامت، موقعیت فعلی انجمن پزشکان عمومی و در پیش بودن انتخابات نظام پزشکی، نشست گیلان را نقطه‌ی عطفی در تاریخ انجمن خواند. وی اظهار امیدواری کرد با توجه به گستردگی حضور انجمن‌های شرکت کننده در این نشست و نتایج به‌دست آمده از کارگروه‌های تخصصی، انجمن پزشکان عمومی برای نخستین بار بتواند برنامه‌ی راهبردی خود را برای سه سال آینده تدوین کند.

در این روز همچنین مهم‌ترین مسایل مربوط به انجمن و برنامه‌های اینده‌ی آن در قالب پنج کارگروه تخصصی با حضور ۶۲ نفر از حاضرین در دو نشست صبح و عصر بررسی شد.

هیات مدیره شروع به کار کند
نشست دوم روسا و نمایندگان انجمن‌های پزشکان عمومی صبح جمعه پنجم آبان با حضور دکتر فرزاد آشوبی، رییس نظام پزشکی بندر انزلی و معاون پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، برگزار شد. در این نشست تعدادی از حاضران دیدگاه‌های خود را در مورد مسایل مهم انجمن از جمله شروع به کار هیات مدیره‌ی جدید، طرح پزشک خانواده و سایر مسایل روز مطرح کردند که از جمله تصویب شد ضمن قطع هر گونه ارتباط تشکیلاتی شعب حاضر با هیات مدیره‌ی قبلی، هیات مدیره‌ی منتخب بدون اتلاف وقت فعالیت خود را آغاز کند. بنا بر این مصوبه، هیات مدیره باید پس از درخواست رسمی تایید انتخابات از کمیسیون انجمن‌های وزارت بهداشت، بر اساس قوانین موجود و مطابق روال پیشین در مورد انتخابات دیگر انجمن‌ها، در صورت خودداری کمیسیون از وظیفه‌ی قانونی خود طی دو هفته‌، این موضوع را از راه‌های حقوقی پیگیری کند.

گزارش کارگروه‌ها
بخش دیگری از نشست دوم به ارایه‌ی گزارش کارگروه‌های تخصصی توسط نمایندگان هر کارگروه و تصویب آن با استفاده از نظرات اصلاحی سایر اعضای حاضر اختصاص داشت.
در این بخش ابتدا دکتر حجت سیدنژاد (از گلستان) گزارش کارگروه «پزشک خانواده» را در مورد ضرورت ارزیابی وضعیت فعلی اجرای طرح پزشک خانواده‌ی شهری در استان‌های مجری طرح و گسترش طرح به سایر استان‌ها پس از اصلاح نواقص موجود و نیز ضرورت همکاری بین انجمن پزشکان عمومی، سایر نهادهای صنفی و وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه برای ارتقای آن قرائت کرد.
سپس دکتر فرامرز رفیعی (از تهران) برنامه‌های کارگروه «رفاه و آموزش» را در مورد برنامه‌های آموزشی به‌ویژه در جهت افزایش مهارت‌های حرفه‌ای پزشکان عمومی و نیز برنامه‌های رفاهی و فرهنگی آتی اعلام کرد.
در پایان دکتر عزت‌الله گلعلی‌زاده (از مازندران) از کارگروه «انتخابات نظام پزشکی» با تاکید بر حفظ انسجام انجمن‌ها در آستانه‌ی انتخابات نظام پزشکی، برنامه‌های پیشنهادی این کارگروه را برای چگونگی حضور انجمن در این انتخابات بیان کرد.

برنامه‌ی راهبردی انجمن تدوین می‌شود
تدوین برنامه‌ی راهبردی انجمن پزشکان عمومی بخشی دیگر از دستور کار بود که توسط دکتر فربد رهنما (از تهران) بر ضرورت آن تاکید شد. وی با برشمردن مراحل برنامه‌ریزی از همه‌ی حاضران و سایر همکاران آشنا به علم برنامه‌ریزی برای این منظور دعوت به همکاری کرد.
هیات رییسه‌ی نشست جمعه دکتر کامیابی، دکتر قسمتی‌زاده و دکتر حمید خاکسار بودند که اعلام کردند پیش‌نویس قطعنامه‌ی نشست ظرف چند روز آینده با استفاده از تمامی نظرات و مباحث مطرح شده به شعب ارسال می‌شود تا پس از تصویب نهایی منتشر گردد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.65317s, 18q