بيش از 94 درصد كمردردهاي حاد در ايران بيهوده MRI مي‌شوند

۱۳۸۶/۰۵/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5941
بيش از 94 درصد كمردردهاي حاد در ايران بيهوده MRI مي‌شوند

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، محمد اسماعيل اكبري امروز در اولين همايش ارزيابي فن‌آوري سلامت در دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، افزود: كمر درد يكي از شايعترين دردها در كشورهاي صنعتي و ايران است و به طور متوسط هر انسان در طول زندگي سه بار دچار اين عارضه مي‌شود و اين امر در بين مديران و افراد فعال جامعه شايعتر است.
وي گفت: در تمام دنيا بر اساس استانداردهاي تعريف شده تشخيص علت اين بيماري از طريق معاينه كلينكي پزشك انجام مي‌شود و راديوگرافي و MRI براي تشخيص آن ممنوع است اما در كشور ما 7/94 درصد كمردردهاي حاد از سوي پزشك به مركز MRI ارجاع مي‌شود و بيش از نيمي از ناراحتي‌هاي ستون فقرات به نيز براي تشخيص به مراكز ام آر آي ارجاع مي‌شود كه در تمام دنيا اين موارد ممنوع است.
وي افزود: يكي ديگر از بيماريهاي شايع نسل بشر در ايران و جهان التهاب بيني و سينوس است كه در فصل سرما و بهار بيشتر شايع است، اين بيماري پنجمين علت مصرف آنتي بيوتيك در كشور ماست، اما مسئله مهمتر ارجاع حدود 92درصد افراد مبتلا به سينوزيت حاد براي تشخيص به مراكز عكسبرداري ارجاع مي شوند كه 90 درصد آنها عكسبرداري ساده و 15 تا 25درصد ديگر MRI است در حالي كه به طور كلي استفاده از عكسبرداري براي تشخيص اين بيماري در جهان ممنوع است.
اكبري اضافه كرد: 87 درصد سينوزيتها ويروسي هستند كه 5 تا 7 روزه خوب مي‌شود و نياز به هيچ درماني ندارند و فقط 5/0 تا 2 درصد سينوزيتها ويروسي، ميكروبي و نيازمند درمان با آنتي بيوتيك يا بررسي پاراكلينيكي هستند.
معاون سابق سلامت وزارت بهداشت گفت: اين سه نمونه مشتي از خروار است كه به علت نبود ارزيابي فن آوري سلامت در كشور و فقدان برنامه ريزي ساختاري در سيستم بهداستي- درماني كشور موجب اتلاف منابع مي‌شود اما اين اصطلاح از دهه 70 در دنيا پيدا شد و پرسشهاي جدي زيادي را مطرح كرده است مانند اينكه به چه تكنولوژي احتياج داريم يا استفاده از كدام تكنولوژي اولويت كشور است، استفاده از هر تكنولوژي جديد چقدر اثربخشي دارد و چقدر بايد براي استفاده از اين تكنولوژيها هزينه كنيم.
وي افزود: چهار اصل نظام ارزيابي فن آوري سلامت عبارتند از عدالت، مشاركت مردم، همكاري بين بخشي و تكنولوژي سلامت، هدف از اين نظام رسيدن به بالاترين سطح سلامت با استفاده از منابع موجود در اختيار است كه طي آن مولفه هاي مختلفي از جمله سلامت، كارايي، اثربخشي، بعد رواني تكنولوژي، ابعاد اجتماعي آن، ابعاد اخلاقي، نيروي انساني، مسائل سازماني و مسائل اقتصادي بررسي مي‌شود.
مشاور سازمان بهداشت جهاني منطقه امرو گفت: بر اساس توصيه سقراط وظيفه حكومتها فقط در سه مقوله امنيت، سلامت و آموزش مردم خلاصه مي‌شود، متوليان سلامت نيز در قوانين مديريت اجتماعي چهار وظيفه بر عهده دارند كه شامل توليد منابع، مديريت يا تخصيص منابع، طراحي و اجراي نظام ارائه خدمات و توليت نظام سلامت است.
به گفته اكبري در پاسخ به اين سوال كه آيا هر فن آوري در هر زمان و به هر شكلي مي‌تواند وارد مقوله سلامت در هر نقطه دنيا شود، بايد گفت، اصلا چنين حرفي درست نيست و استفاده از هر تكنولوژي جديد در هر كشور پس از ارزيابي و غربال از منظر HTA در آن كشور بايد مورد استفاده قرار گيرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.45531s, 18q