بازدید از شهرستان‌های مرزی کرمانشاه برای مقابله با ورود وبا به کشور

۱۳۹۱/۰۸/۰۹ - ۱۱:۰۵ - کد خبر: 59429

سلامت نیوز : مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه بازدید از شهرستان‌های مرزی خصوصاً مرزهای شوشمی، پرویزخان و خسروی را از اقدامات مقابله با ورود وبا به کشور در استان برشمرد و افزود: راه‌های پیشگیری از وبا به مسافران کشور عراق آموزش داده می‌شود و پایگاه‌های بهداشتی مرزی علاوه بر بیماریابی،روزانه موارد جدید بروز وبا را به ستاد استان گزارش می‌دهند.

دکتر «ناهید خادمی» در گفت‌وگو با (ایسنا)، با بیان این‌که تاکنون موردی از وبا در سطح استان مشاهده نشده است، اظهار کرد: تنها 2 مورد مشکوک با سابقه‌ی مسافرت به سلیمانیه عراق شناسایی شدند که البته این 2 نفر به صورت سرپایی مداوا و هم‌اکنون تحت مراقبت هستند.

وی در خصوص تمهیدات لازم برای مقابله با این بیماری گفت: در این خصوص همه شهرستان‌ها به‌ویژه شهرستان‌های مرزی و بیمارستان‌های سطح استان برای ثبت، گزارش، مراقبت، پیگیری و شناسایی موارد مشکوک به وبا آماده‌باش هستند.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه افزود: هم‌چنین در این خصوص کمیته ویژه دانشگاهی برای کنترل وبا(التور)، اواخر مهرماه با حضور جمعی از مسوولان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، مدیران و روسای شبکه‌ها و مراکز بهداشت شهرستان‌ها، کارشناس مسوول امور آزمایشگاه‌ها، کارشناس مسوول بهداشت محیط، پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها و سایر کارشناسان ستادی معاونت بهداشتی در دفتر ریاست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تشکیل شد.

به گفته‌ی خادمی، تجهیزات آزمایشگاهی لازم و داروهای مورد نیاز بیماری وبا نیز در استان تامین شده است.وی اظهار کرد: تاکنون جلسات آموزشی متعددی با حضور سوپروایزرها و کارشناسان کنترل عفونت بیمارستانی در خصوص نظام مراقبت بیماری وبا، طغیان‌های آب وغذا و کنترل عفونت بیمارستانی ویژه همه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی برگزار شده است.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه، ادامه داد: مطالب آموزشی در قالب بنر در خصوص راه‌های انتقال و پیشگیری از بیماری وبا و تاکید بر مصرف آب بسته‌بندی شده در هنگام مسافرت برای مناطق ورودی مرزی و نصب آن در معرض دید مسافران در جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری وبا، برای مسافران عازم به کشورعراق تهیه شده است.

خادمی با اشاره به مکاتبات انجام شده با همه‌ی شبکه‌های بهداشتی - درمانی، به‌ویژه شبکه‌های بهداشتی - درمانی مستقر در شهرستان‌های مرزی با تاکید بر آموزش و بیماریابی نظام مراقبت بیماران اسهالی یادآور شد: هم‌چنین موارد بروز جدید سریعاً گزارش و مراقبت و پیگیری‌های لازم انجام می‌شود.

وی گفت: هم‌چنین مکاتبه و هماهنگی لازم با سایر ادارات خصوصاً اداره آب و فاضلاب و تاکید بر مصرف کلر روزانه، اطلاع‌رسانی به عموم جامعه از طریق صدا و سیما، جراید و رسانه‌ها به‌دور از نگرانی و تشدید نظام مراقبت بیماری‌ها در همه شهرستان‌های تابعه استان به‌ویژه مناطق مرزی از دیگر اقدامات برای مقابله با این بیماری در استان کرمانشاه است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13388s, 18q