اينترنت و تبليغات ضدسلامت

۱۳۸۶/۰۵/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5944
اينترنت و تبليغات ضدسلامت

آگهي‌هاي اينترنتي به شكل‌ها و اندازه‌هاي گوناگوني ظاهر مي‌شوند؛ گاه در قالب ايميل، گاه به صورت تصاوير گرافيكي در كنار يا بالا‌ و پايين صفحات اينترنتي قرار مي‌گيرند و با شكل‌هاي مختلف سعي بر جلب‌توجه كاربران مي‌كنند. كمپاني‌‌هاي بزرگ دنيا نيز به خاطر رشد سريع كاربران اينترنتي در جهان درصد زيادي از هزينه‌هاي تبليغاتي خود را صرف تبليغات online مي‌كنند و اين درصد هر ساله در حال افزايش است.

تحقيقات گسترده‌اي نيز در دنيا در مورد رفتار كاربران درباره تبليغات اينترنتي انجام شده است. اين تحقيقات نشان مي‌دهد جواناني كه از اينترنت استفاده مي‌كنند، نسبت به روش‌هاي تبليغاتي سنتي مانند تبليغات تلويزيوني، بيل‌بورد‌ها و روزنامه‌ها مقاومت نشان مي‌دهند. البته بسياري از اعداد و ارقام در اين تحقيقات نشان مي‌دهد كه سالا‌نه ميلياردها دلا‌ر در دنيا در گردونه تبليغات اينترنتي جابجا مي‌شود.

رستوران‌هاي عرضه‌كننده فست‌فود هم از اين قاعده مستثني نيستند و در عرصه تبليغات اينترنتي مخاطبان خود بخصوص كودكان را هر روز بيشتر و بيشتر مي‌كنند.

گزارش انجمن استانداردهاي جديد تبليغات در انگلستان نشان مي‌دهد رستوران‌هاي فست‌فود از طريق اينترنت، قوانين ضد‌تبليغ غذاهاي ناسالم را زير پا مي‌گذارند. به گزارش بي.‌بي.‌سي‌ قوانين اين انجمن، تبليغات اين رستوران‌ها را براي كودكان روي اينترنت ممنوع مي‌كند، اما واقعيت اين است كه رستوران‌هاي فست‌فود از طريق بازي‌ها، ويدئوها و كارتون‌ها روي سايت‌هاي خود، كودكان را هدف تبليغات خود قرار مي‌دهند. رستوران‌هايي مانند مك‌دونالد، كيندر و هاريبو از جمله اين متخلفان هستند.

 يكي از اعضاي اين انجمن به بي.‌بي‌.سي مي‌گويد: اين رستوران‌ها ممكن است به متن قوانين پايبند بوده باشند اما عملاً خلاف قوانين كميته استاندارد عمل مي‌كنند. با اينكه مسئله تبليغ فست‌‌فود براي كودكان از طريق تلويزيون و مطبوعات كاملاً حل شده است، اما به نظر مي‌رسد اين رستوران‌ها از هر راهي براي تبليغات استفاده مي‌كنند.

در حالي كه سخنگوي مك‌دونالد مي‌گويد ما به طور واضح در وب‌سايتمان ذكر كرده‌ايم كه افراد زير 16سال با اجازه والدين بايد از سايت استفاده كنند، اما بر اساس نظر‌سنجي از 3 هزار كودك 43درصد از آنها اظهار داشتند كه ميل آنها به خوردن غذا يا تنقلات خاص با مشاهده تبليغات آنها روي اينترنت بيشتر مي‌شود، 61درصد از آنها هم از وب‌سايت‌هاي رستوران‌ها ديدن كرده بودند.

 اين رستوران‌ها ادعا مي‌كنند وب‌‌سايت‌هاي آنها بيشتر خبري است تا تبليغاتي، اما تاثير آنها روي ذائقه كودكان ادعاي آنها را بي‌اساس مي‌كند. با اين حال مسئولان استانداردهاي تبليغاتي معتقدند عوامل صنعت مواد غذايي تنها مي‌توانند ساز و كاري براي كنترل تبليغات اينترنتي تدوين كنند.

 هر ساله در آمريكا 185 هزار نفر بر اثر مصرف فست‌فود جان خود را از دست مي‌دهند. انتشار آمار و ارقامي از اين قبيل، نشان‌دهنده ميزان کالري موجود در منوهاي مک‌دونالد و تبليغات گسترده براي جذب كودكان به سمت هپي‌ميل و انواع ميلک‌شيك‌ها و بستني‌هاي مک‌دونالد كه به همراه همبرگر عرضه مي‌شود، بدون در نظر گرفتن عوارض نامطلوبي كه بر سلامت كودكان خواهد داشت، است. به گونه‌اي كه اين عوامل باعث شده‌اند روز به روز بر جمعيت مبارزان مک‌دونالد در اروپا افزوده شود.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.59655s, 18q