علت خودکشی در استان‌های ایران

۱۳۹۱/۰۸/۰۹ - ۱۱:۳۸ - کد خبر: 59445
سلامت نیوز :مدیر مرکز توانبخشی قاصدک گفت: خودکشی در کشور تکانشی است و به صورت یک‌باره فرد تصمیم به این عمل می‌گیرد. می‌توان زمانی که میل به خودکشی پدید آمد با ایجاد محدودیت در دسترسی به ابزار خودکشی در عملی شدن این تصمیم نقش بسزایی داشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ حسین جعفری با توجه به علل خودکشی در استان‌های مختلف ایران هر استانی را دارای شیوه های خاص خودکشی عنوان کرد.

حلق آویزی و سلاح گرم شیوه خودکشی

وی یکی از شیوه های خودکشی را در کشور حلق آویزی و کاربرد سلاح گرم عنوان کرده و افزود: حلق آویزی در استان‌ های آذربایجان شرقی، غربی، استان مرکزی و همدان بسیار شایع است و استفاده از سلاح گرم در اقدام به خودکشی بیشتر در استان آذربایجان غربی، کهگیلویه وبویراحمد و کردستان بسیار رایج است.

خودسوزی و سقوط از بلندی

جعفری با اشاره آمار مربوط به دو پدیده خودسوزی و سقوط از بلندی بعنوان دو شیوه خودکشی، افزود: خودسوزی در استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و ایلام بیش از دیگر استان‌ها رایج است و بیشترین فراوانی مربوط به شیوه سقوط از بلندی نیز در استان تهران، اصفهان و سمنان گزارش شده است.

جغرافیای محل زندگی و خودکشی علت و معلولی بی پایان

مدیر مرکز توانبخشی قاصدک با تاکید بر رابطه انتخاب انواع روش خودکشی و جغرافیای محل زندگی اظهارداشت: بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته شهرهایی که همواره به ساخت انواع ساختمان ‌ها از کوتاه تا بلند افتخار ‌می‌کنند، در حقیقت ذهنیت افرادی که قصد خودکشی در این منطقه دارند را به سوی رایج‌ترین روش‌ها می‎بردو یا در جغرافیایی که منطقه‌های مرزی برای ورود سلاح قرار دارد، افراد روش استفاده از سلاح‌های گرم را برای خود انتخاب می‌کنند.

افزایش آمار قربانیان با دسترسی به ابزار خودکشی

وی در دسترس بودن ابراز خودکشی را در اقدام به انجام آن بسیار موثر دانست و افزود: در استان‌ها با توجه به اینکه کدام یک از ابزار خودکشی بیشتر در دسترس افراد قرار دارد، نوعی از شیوه‌های خودکشی در آن‌ها رایج‌تر است.

جعفری با توجه به استفاده از قرص برنج در مناطق شمالی کشور و شیوع مسمومیت و خودکشی در این مناطق افزود: به علت کشت برنج در مناطق شمال کشور دسترسی به قرص برنج برای افراد بسیار آسان است.بر این اساس در مناطق مازندران، گیلان و گلستان استفاده و مسمومیت با این قرص بسیار شایع است.

به گفته وی، در استان‌های قزوین، اردبیل و قم مسمومیت دارویی بیشترین علت اقدام به خودکشی است.

مدیر مرکز توانبخشی قاصدک با اشاره به اینکه عمده خودکشی‌ها در کشور تکانشی و با تصمیم یکباره فرد صورت می‌گیرد، تصریح كرد: در ایران تنها روش مقابله با خودکشی کاهش افسردگی نیست و با توجه به اینکه عمده این رفتار‌ها به صورت تکانشی است می‌توان زمانی که میل به خود کشی پدید آمد امکان دسترسی به ابزاری که می‌تواند این تصمیم را عملی کند کاهش داد.

جعفری خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشور‌های دنیا ابزار خودکشی را از دسترس افراد محدود می‌نمایند و به راحتی در اختیار افراد قرار نمی‌دهند به طوری‌که حتی سموم نباتی را به راحتی در اختیار کشاورزان نمی‌گذارند  بر این اساس عدم دسترسی به ابزار خودکشی می‌تواند در کاهش عملی شده این تصمیم بسیار موثر باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.1217s, 18q