ميانگين دوره شيردهي مادران در خراسان شمالي كاهش يافته است

۱۳۸۶/۰۵/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5946
ميانگين دوره شيردهي مادران در خراسان شمالي كاهش يافته است

دكتر مريم پورآدينه روز پنجشنبه در آستانه روز جهاني شير مادر طي گفتگو با خبرگزاري جمهوري اسلامي پايان انحصاري شيردهي مادر را تا شش ماهگي توصيه كرد و افزود: اين در حالي است كه اكنون شيردهي مادران اين استان تا پايان چهارماهگي به ‪ ۷۹/۶‬درصد و تا پايان شش‌ماهگي به ‪ ۱۸/۷‬درصد رسيده‌است.

وي علت كاهش يكباره تغذيه انحصاري شير مادر در دوران بعد از چهار ماهگي را نگراني مادر از وزن نگرفتن كودك، آغاز زودهنگام تغذيه كمكي به نوزادان و كمبود ميزان مرخصيهاي مادران كارمند ذكر كرد.

متخصص اطفال و نوزادان بيمارستانهاي امام رضا(ع) و بنت‌الهدي ويژه زنان در بجنورد نيز گفت: ميانگين تغذيه انحصاري با شير مادر در خراسان شمالي تا پايان شش ماهگي، ‪ ۹‬درصد كمتر از ميانگين كشوري است.

دكتر الهام احمد ميري ميانگين كشوري تغذيه انحصاري با شير مادر تا پايان شش ماهگي را ‪ ۲۷/۹‬درصد و در اين استان ‪ ۱۸/۷‬درصد ذكر كرد.

وي افزود: اين در حالي است كه ميانگين تغذيه انحصاري با شير مادر تا پايان چهار ماهگي در كشور ‪ ۵۶/۸‬درصد و در خراسان شمالي ‪ ۷۹/۶‬درصد است.

او عدم پايش مستمر كودكان توسط مادران، نبود مشاوره با پزشك، عدم‌اعتماد به نفس مادران در تامين شير نوزادان را از ديگر مشكلات كاهش دوره شيردهي انحصاري به نوزادان دانست.

وي مهلت شيردهي انحصاري به نوزادان را پايان شش ماهگي و شيردهي كامل را پايان دو سالگي عنوان كرد و افزود: سفارشهاي ديني نيز در اين مورد تاكيد دارد.

او بر لزوم تغذيه نوزادان با شير مادر تاكيد كرد و گفت: بر مبناي آمار سازمان بهداشت جهاني، با تغذيه كودكان با شير مادر مي‌توان از مرگ بيش از ‪ ۱۰‬درصد از كودكان كمتر از پنج سال جلوگيري كرد.

وي افزود: بر مبناي همين آمار، مرگ بر اثر عفونتهاي تنفسي ‪ ۲/۵‬برابر در كودكاني كه شير مادر نمي‌خورند بيش از كودكاني است كه از شير مادر تغذيه مي‌شوند.

او اضافه كرد: مرگ بر اثر ابتلاي به اسهال نيز در كودكاني كه از شير مادر تغذيه نمي‌شوند ‪ ۲۵‬برابر بيش از كودكاني است كه شير مادر مي‌خورند.

استان خراسان شمالي ‪ ۸۱۱‬هزار نفر جمعيت دارد كه بيش از نيمي از آنان در مناطق روستايي سكونت دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.92698s, 18q