اولين بانك خون بندناف عمومي ايران ديماه امسال به بهره برداري مي‌رسد

۱۳۸۶/۰۵/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5948
اولين بانك خون بندناف عمومي ايران ديماه امسال به بهره برداري مي‌رسد

آنچه هم‌اكنون به عنوان بانك خون بند ناف در ايران فعاليت دارد خون‌هايي است كه خود والدين داوطلبانه براي آينده فرزند خود منجمد كرده‌اند و ساير افراد اجازه استفاده از آنها را ندارند.

دكتر "مرضيه ابراهيمي" مدير فني بانك خون بندناف پژوهشكده رويان در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا يكي از اهداف مهم راه‌اندازي بانك خون بندناف عمومي را به كارگيري سلوهاي بنيادي خون بندناف در درمان انواع بيماريهاي مختلف و كاربردي كردن تحقيقات انجام شده در اين زمينه بيان كرد.

وي از عموم مردم دعوت كرد چنانچه قصد نگهداري و انجماد خون بند ناف نوزاد خود را ندارند، با اهداي اين خون در راه‌اندازي بانك عمومي خون بندناف همكاري داشته باشند.

ابراهيمي افزود روزانه دهها هزار نمونه خونهاي بندناف در كشور دور ريخته مي‌شود در صورتي كه با يك برنامه‌ريزي و فرهنگ‌سازي در اين زمينه مي‌توان از اين نمونه‌هاي دورريز در جهت كارهاي درماني استفاده كرد.

وي يادآور شد هم‌اكنون در ايران امكان استفاده عمومي از بانك خون بندناف وجود ندارد و منظور از بانك خون بندناف، خونهايي است كه عده‌اي داوطلبانه اقدام به نگهداري خون بندناف نوزاد خود نموده‌اند و استفاده از آن براي خود نوزاد در بزرگسالي و يا اقوام نزديك او است.

مشخص شده سلول‌هاي بنيادي موجود در خون "بند ناف" در درمان انواع سرطانها، بيماريهاي ژنتيك، اختلالات خوني و نقص سيستم ايمني كاربرد دارند.

استعدادهاي بالقوه جديدي كه براي درمان با سلولهاي بنيادي به وجود آمده شامل صدمات به نخاع، ديابت، بيماريهاي قلبي ،پاركينسون، آلزايمر، لوپوس، ايدز و بيماري ام اس است.

دكتر ابراهيمي گفت از آنجايي كه سلولهاي بنيادي خون بند ناف راحت‌تر موردپذيرش سيستم ايمني بيمار قرار مي‌گيرند، احتمال رد پيوند در بيماران كمتر است.

بانك خون بندناف ايران در سال ‪ ۸۳‬در پژوهشكده رويان راه‌اندازي شد در اين بانك والديني كه در انتظار تولد نوزاد هستند با مراجعه به اين بانك و تشكيل پرونده مي‌توانند محتواي خون بند ناف و جفت را در اين بانك نگهداري كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.6951s, 18q