کمبودنیروی انسانی کاردرمان درکشور محسوس است

۱۳۹۱/۰۸/۱۰ - ۱۲:۵۸ - کد خبر: 59512

سلامت نیوز :دبیرعلمی هفدهمین کنگره سراسری کار درمانی گفت: کمبود نیروی انسانی کار درمان به شدت در کشور احساس می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر مهدی رصافیانی متخصص کاردرمانی در کنگره کاردرمانی که امروز نهم آبان برگزار شد، گفت: کاردرمانی یک رشته کل‌نگر است و این جامعه نگر بودن به ابعاد مختلف زندگی انسان توجه دارد.وی ادامه داد: وقتی افراد دچار معلولیت می‌شوند این مسئله روی تمام فعالیت‌های آنها تاثیر می گذارد به طوری که به دیگران وابسته می‌شوند. یک کاردرمان افراد مختلف را با توجه به ناتوانی‌هایشان به استقلال می‌رساند و در حقیقت کاردرمانی نقش موثری در ارتقاء سلامتی در جامعه دارد.

وی با بیان اینکه کمبود نیروی انسانی کار درمان به شدت در کشور احساس می شود، افزود: تمامی رشته‌ها به ارتقاء سطح سلامت جسمی می پردازند ولی کاردرمانی به تمام ابعاد روحی روانی و جسمی توجه دارد و ما از آموزش برای رسیدن به این ابعاد استفاده می‌کنیم هم اکنون سه هزار نفر کاردرمان در کشورمان وجود دارد که این تعداد کافی نیست حتی در برخی شهرستانها متخصص کاردرمان نیز نداریم.

مدیر گروه آموزشی کاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح کرد: مشکلی که اخیرا با آن روبه رو هستیم مسئله خصوصی سازی برخی شهرستانها و بخش‌ها است، برخی بخش‌های کار درمانی که وجود داشته است به بخش‌های دیگر واگذار شده و بسیاری از آنها کمتر حاضرند رشته کاردرمانی را راه اندازی کنند.

وی با بیان اینکه کار درمانی یکی از رشته‌هایی است که مبتنی بر فرهنگ و نیاز یک جامعه است، گفت: ما باید با توجه به فرهنگ و نیاز جامعه خود تئوری‌هایی طراحی و ابزارها و وسایل مورد نیاز را متناسب با تکنولوژی‌های روز تهیه کنیم. افراد ناتوان نیازمندترین قشر جامعه هستند و باید متناسب با آنها ابزارها و درمانهای مناسب را توسعه دهیم.

رصافیانی افزود: با توجه به توسعه رشته کارشناسی ارشد و دکتری باید تمام نیروهای کاردرمان را به سمت نیازهای جامعه سوق دهیم، باید جایگاه خود را شناسایی کنیم و در جایگاه خود وظیفه مان را انجام دهیم بنابراین در همین راستا نیاز است که تیم بزرگی را تشکیل دهیم که هدفش متعالی کردن رشته کار درمانی است.

دبیرعلمی کنگره کاردرمانی با اشاره به اینکه کاردرمانی علم جوانی در کشور و نیازمند شناسایی در بین متخصصان با برگزاری کنگره‌های مختلف است، عنوان کرد: شعار کنگره کاردرمانی توانبخشی مبتنی بر شواهد است، در مقطع دکترا واحدی با این عنوان داریم که باید سعی کنیم این شعار را به مرحله عمل برسانیم.

لازم به ذکر است، هفدهمین کنگره سراسری کاردرمانی ایران 9 تا 11 آبان توسط انجمن علمی کاردرمانی ایران و همکاری مرکز تحقیقات ضایعات نخاعی بیمارستان امام خمینی (ره) در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره ) درحال برگزاری است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.69815s, 18q