آرزوی نترسيدن

۱۳۸۶/۰۵/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5953
آرزوی نترسيدن
گفته‌اند: «بزرگ‌ترين عامل عدم موفقيت‌ چيزي نيست غير از ترس از شكست.» و نيز: «اصلي‌ترين عامل بازدارنده حركت هم همين ترس از شكست بوده و هست.» همه ما حتماً مي‌ترسيم يا حداقل مي‌ترسيديم آن هم از چيزهايي مثل امتحان يا يك موقعيت ناگهاني و شايد هم موقعيتي كه تا حالا تجربه‌اي برايش نداشته‌ايم. دليل و منشأ ترس‌هاي ما در اكثر مواقع، دستپاچگي و يا سردرگمي ‌است كه آنها هم محصول تخيل منفي است. اين تخيل مي‌بايست درمان شود آن هم تا آخرين لحظه زيرا اين تخيل باعث ايجاد ترس شده و ترس نيز اجازه استفاده از موقعيت را از ما گرفته، انرژي را تحليل برده و بيماري ايجاد مي‌كند و يا به بيان بهتر «ترس» مانند ويروسي رواني است كه اگر درمان نشود به سرعت تمام وجود فرد را در خود مي‌گيرد. حال تا ترس بر شما غلبه نكرده و اعتماد به نفس را از شما نگرفته است سريع اين 5 مرحله را طي كنيد. مصمم باش. تأخير به ترس ميدان مي‌دهد. سستي عامل تخيل منفي است. حركت اعتماد به نفس را ايجاد كرده و رشد مي‌دهد. اعتماد به نفس 100 درصد اكتسابي است. هنگام طي كردن 5 مرحله قبلي متوجه مي‌شويد كه ترس‌ها 2 دسته كلي دارند يعني كوچك و بزرگ كه هيچ‌كدام نه آن‌قدر بي‌ارزشند كه به حساب نيايند و نه هيچ‌كدام آن‌قدر بزرگند كه قابل حل نباشند. فقط 2 نكته را از ياد نبريد: الف) عامل ترس‌ها را دقيقاً مشخص كنيد. ب) راه‌حل مخصوص آن را به كار ببريد و اگر راه‌حلي براي آن نمي‌يابيد آن را بسازيد. در ضمن جهت حركت در مراحل بنا به انتخاب شماست.
حافظه مهم‌ترين ابزار مقابله با ترس داشتن حافظه قوي مثل داشتن يك حساب بانكي نامحدود و يا از آن بهتر مانند يك پشتيبان عاطفي مطمئن در زندگي است. پس براي اينكه حافظه دچار مشكل نشود بايد پيش‌بيني‌هايي كرد، در 2 مرحله. مرحله اول، آنها را دسته‌بندي كنيد. آنهايي که مخرب و آزاردهنده‌اند و آنهايي كه سازنده و شادي‌آورند. مرحله دوم، با هر كدام از افكار رفتاري متناسب خود را داشته باشيد. يعني افكار مخرب و آزاردهنده را با سوالاتي نظير «چه چيزي باعث ناراحتي من شده؟» و يا «دليل آزاردهنده بودن اين فكر چيست؟» صادقانه ريشه‌يابي كنيد و سپس به جواب فكر كنيد. هنگامي‌ كه از بين راه‌حل‌هاي موجود و يا راه‌حل‌هاي خود يكي را برگزيديد ديگر هيچ نگراني از بابت مشكلات نداشته باشيد چرا كه قبلاً يك بار كاملاً ريشه‌اي به مساله فكر كرده‌ايد و ديگر جايي براي نگراني نيست. ضمناً يادآوري كنيم كه هرگز سعي نكنيد افكار آزاردهنده را در ذهن خود دفن كنيد، چرا كه آنها مانند زباله‌هاي اتمي ‌اثرات نامطلوبي روي محيط اطرافشان دارند. پس هميشه افكار منفي را خوب تجزيه و تحليل كنيد تا از اين تجربه در زمان‌هاي بعدي استفاده كنيد. اين كار را درباره افكار مثبت نيز انجام دهيد، تا عامل شادي آن را پيدا كنيد. اين كار ما باعث مي‌شود حافظه ديگر درگير مسائل حاشيه‌اي نباشد و مستقيم برود سر اصل مطلب. 
اعتماد به نفس كجاست؟ تا حالا شده به انجام كاري از روي هيجان آن هم در شرايط خيلي سخت دست زده باشيد، با اينكه در شرايط معمولي حتي جرات دست‌زدن به آن كار را هم نداشته بوديد؟ به نظر شما بين شخصيت اول كه در شرايط معمولي كاري انجام نمي‌دهد با شخصيت دوم كه جسورانه خيلي كارها را انجام داده چه تفاوتي هست غير از «خودباوري»؟ حالا چند راه ساده براي نيل به خودباوري يا همان اعتماد به نفس در نمودار زير براي شما آورده‌ شده، آنها را دست كم نگيريد و دست به كار شويد.
از شكست نترسيد ايمان خود را نسبت به موفقيت از دست ندهيد. اميدوار باشيد. در هر شرايطي بر حسب منطق خود پيش برويد و درگير محيط نشويد. «جو‌گير نشويد». به راه‌هاي پيروزي فكر كنيد نه عواقب شكست. روي امكانات و استعدادهاي خود تمركز كنيد. از تجربيات، صحبت‌ها و راهنمايي‌هاي انسان‌هاي بزرگ و موفق خوب استفاده كنيد. روي هدف تمركز كنيد و فكر حرف ديگران را نكنيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12094s, 18q