تغذیه و سلامت مو

۱۳۹۱/۰۸/۱۱ - ۱۱:۱۹ - کد خبر: 59581
تغذیه و سلامت مو

سلامت نیوز : گاهی موها سر ناسازگاری دارند، شکننده می‌شوند، می‌ریزند، خیلی دیر رشد می‌کنند و از همه بدتر سر و کله شوره و موخوره پیدا می‌شود. بدون شک زیبایی و سلامت مو به تغذیه ربط دارد. در این زمینه باورهای رایج زیادی وجود دارد که گاهاً اشتباه است مثل این که تغذیه چرب باعث چرب شدن موها می‌شود و غیره. در این مقاله این باورهای رایج را مرور و درست و غلطی آن‌ها را مشخص می‌کنیم. با ما باشید.

موهای چرب

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛ چربی‌هایی که مصرف می‌کنیم الزاماً تأثیری روی چربی موها ندارد. شما افراد زیادی را می‌بینید که تغذیه سالمی دارند و کم چرب می‌خورند اما همیشه‌ موهایشان چرب است. موها و شوره‌های چرب نتیجه عوامل هورمونی است و ربطی به مصرف غذاهای چرب ندارد.برای این که نگذارید موهایتان چرب شود حواستان باشد که برخی از مواد مغذی مانند ویتامین B6 و ویتامین A یا اسید آمینه سیستئین در غذاهایتان باشد. این مواد مغذی مفید تولید سبوم را کنترل می‌کنند. مخمر آب جو، سیر، جوانه گندم، تخم مرغ، لوبیا و غیره سرشار از ویتامین‌ها و مواد مغذی‌اند.

مکمل‌های غذایی

اگر ریزش موها نتیجه مشکلات هورمونی باشد مصرف مکمل غذایی هیچ نقشی در جلوگیری از این مشکل ندارد. اما اگر کمبود مواد مغذی و ویتامین‌ها دلیل ریزش مو باشد مصرف مکمل‌ها می‌تواند به حل مشکل کمک کند. تشخیص کمبود ویتامین را به عهده آزمایش خون بگذارید و خودتان سرخود مکمل نخورید. مصرف مواد غذایی سالم بهترین و بی‌خطرترین راه برای تأمین ویتامین‌های بدن است.

از بین بردن شوره سر

برخی از خوردنی‌ها شوره سر را از بین می‌برند. شوره‌ها پوست‌های سفید ریزی هستند که از پوست سر جدا شده‌اند. این شوره‌ها گاهی خشک هستند و با شانه از موها جدا می‌شوند. برخی دیگر چرب هستند و به موها می‌چسبند. خوشبختانه مواد غذایی و ویتامین‌های مفیدی وجود دارد که این مشکل را رفع می‌کند. مانند ویتامین B6 (جگر، ماهی آزاد) ویتامین E(فندق، بادام) و ویتامین A(تخم مرغ، محصولات لبنی). البته توجه داشته باشید که گاهی وقت‌ها عوامل متعددی برای شوره سر وجود دارد که ربطی به تغذیه ندارد مانند استفاده از شامپوهای نامناسب، عوامل هورمونی، بیماری‌های پوستی و غیره.

رژیم‌های لاغری باعث ریزش مو

رژیم‌های لاغری نامناسب مانند رژیم‌های پُر پروتئین موها را آسیب‌پذیر کرده و باعث ریزش آن‌ها می‌شود. البته معنی‌اش این نیست که خوردن زیاد و چاق شدن باعث بهبود وضعیت موها می‌شود. برخی از خانم‌ها در زمان بارداری شاهد زیباتر شدن موهایشان هستند. توجه داشته باشید این موضوع اصلاً ربطی به اضافه وزن و زیاد خوردن آن‌ها ندارد. بلکه منشأ آن تغییرات هورمونی است که در زمان بارداری به وجود می‌آید. به عقیده متخصصان رژیم‌هایی که منجر به کمبود آهن یا منیزیم بدن می‌شوند به سلامت موها آسیب زده و باعث ریزش آن‌ها می‌شوند.

موهای شکننده و کمبود ویتامین

داشتن یک تغذیه سالم و متعادل تمام مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز زیبایی و درخشندگی موها را تأمین می‌کند. بر عکس زمانی که مواد مغذی کمی دریافت می‌کنید بدن مجبور می‌شود همان مواد مغذی را به ارگان‌های مهم‌تر برساند. در واقع این مواد مغذی آن قدر ناچیز است که دیگر به موها نمی‌رسد. برای همین موها شکننده و کدر می‌شوند.

رشد سریع‌تر موها

برخی از ویتامین‌ها به رشد سریع موها کمک می‌کند. مواد غذایی سرشار از ویتامین‌های گروه B مانند مخمر آب جو یا جوانه گندم تأثیر زیادی در رشد موها دارد.در حالت کلی ویتامین‌ها و مواد معدنی مفیدی که به رشد موها کمک زیادی می‌کنند این‌ها هستند: ویتامین A و بتاکاروتن: ماهی‌ها، روغن ماهی، میوه‌ها و سبزیجات نارنجی رنگ‌. پروتئین: گوشت قرمز، ماهی، حبوباتی مثل لوبیا سفید، عدس و غیره.روی و مس: غذاهای دریایی، ماهی، گندم و غیره.اسیدهای چرب ضروری: روغن‌های گیاهی و ماهی‌ها.ویتامین E: فندق، بادام و غیره.

تغییرات غذایی

تغذیه روی ساخته شدن موها در پیاز مو نقش دارد. ایجاد تغییرات غذایی نمی‌تواند به سرعت و در عرض چند روی وضعیت موهایتان را بهتر کند. توجه داشته باشید که موها در هر ماه حدود یک سانتی متر بلند می‌شود. با ایجاد تغییرات غذایی و در پیش گرفتن تغذیه مناسب باعث می‌شود که بعد از دو یا سه ماه ریشه موها بهبود پیدا کند. اگر موهای بلندی دارید و می‌خواهید هر چه زودتر موهایتان زیبا و درخشنده بشود باید از ماسک موهای ترجیحاً طبیعی استفاده کنید. حواستان باشد که این مراقبت‌های خارجی از موها متناسب با جنس موهایتان باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12651s, 19q