آلبالو

۱۳۸۶/۰۵/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5959
آلبالو
كشت آلبالو در كشورهايي كه توليدكننده آلبالو هستند روز به روز رو به توسعه است. ايتاليا و آمريكا جزو اولين كشورهاي توليدكننده آلبالو هستند و بيش از 200 هزار تن هر ساله ميوه آلبالو دارند، بعد از ايتاليا در اروپا كشور آلمان است كه محصول سالانه آن به 150 هزار تن مي‌رسد.
درخت آلبالو اصلا در ايران بوده است و از ايران به كشورهاي ديگر رفته و كشت شده است. منطقه‌اي كه در قديم درختان آلبالوي فراوان داشته در منطقه وسيعي از آناتولي تركيه تا درياي خزر بوده است.
در حال حاضر در مناطق مختلف ايران درخت آلبالو و ميوه آن وجود دارد و بعضي سال‌ها محصول فراواني دارد كه از آن به عنوان ميوه استفاده مي‌شود يا آن را خشك مي‌كنند و يا از آن شربت و مربا و يا آلبالوپلو و يا خورش آلبالو درست مي‌كنند.
ارزش غذايي آلبالو زياد نيست و صد گرم آلبالو فقط 70 كالري دارد. آلبالو داراي ويتامين آ، ب و ث است.املاح معدني آلبالو عبارت است از آهن، كلسيم، فسفر، كلر، گوگرد، منيزيم، سديم، پتاسيم، مس، روي، منگنز و كوبالت.
قند آلبالو از نوع لولوز است و براي اشخاصي كه ديابت دارند جذب آن آسان است.
آلبالويي براي خوردن خوب است كه رسيده و تازه باشد علامت رسيدگي آن رنگ آن است كه كاملا قرمز و درخشان باشد. از آلبالويي كه رنگ آن كاملا قرمز نشده است و داراي گوشتي سفت است دوري كنيد زيرا مصرف آن سوء‌هضم مي‌آورد و كار روده‌ها را مختل مي‌كند.آلبالو وقتي تيره‌رنگ است و داراي لكه‌‌هاي قهوه‌اي است كهنه شده و رو به فساد گذاشته است. گاهي ميوه‌فروشان براي اينكه آلبالو را خوش‌منظره سازند به آن آب مي‌زنند اين كار زود آلبالو را خراب مي‌كند و آماده مي‌سازد كه زودتر فاسد شود.
چه وقت و چگونه بايد مصرف كرد
وقتي آلبالو خورديد روي آن آب نخوريد، مايعات به طور كلي روي ميوه‌ها آن را «باد كرده» مي‌كند و اين وضع براي دستگاه هاضمه خطرات جدي در بر دارد. در فاصله غذاهاي اصلي مي‌توانيد آلبالو را بخوريد زيرا خيلي زود هضم مي‌شود يك مرتبه مقدار زيادي آلبالو نخوريد بلكه به مقدار كم بخوريد و در موقع خوردن هم خوب آن را بجويد.
آلبالو براي چه اشخاصي خوب نيست
كساني كه ورم روده دارند چون آلبالو ترش است و سلولز دارد دير هضم مي‌شود.
كساني كه از معده يا روده‌ها عليل هستند مي‌توانند آلبالوي پخته را به صورت كمپوت يا مربا مصرف كنند، البته در اين موارد آلبالو چون پخته مي‌شود، قسمتي از مواد حياتي خصوصا ويتامين‌هاي خود را از دست مي‌دهد ولي به آساني هضم مي‌شود. با وجود اين بعضي از كساني كه از جهت معده و يا روده‌ها عليل هستند، مي‌توانند هضم آلبالو را تحمل كنند به شرطي كه صبح ناشتا به مقدار كم آن هم كاملا رسيده باشد، مصرف كنند.
كساني كه ديابت دارند مي‌توانند به حد اعتدال آلبالو بخورند زيرا قند آلبالو از نوع لولوز است و اين قند را بيماران ديابتيك مي‌توانند جذب كنند.
اشخاصي كه چاق هستند نبايد آلبالو را به عنوان دسر يا غذاي اضافي علاوه بر غذاهاي مخصوص رژيم خود مصرف كنند ولي به عنوان يك غذاي اصلي مي‌توانند آلبالو مصرف نمايند زيرا آلبالو داراي كالري كمي است و شيپور اشتهاي كاذب را خفه مي‌كند!
چه كساني بايد آلبالو بخورند؟
كساني كه بيماري كليه دارند، اشخاصي كه رماتيسم دارند اگر آلبالو بخورند از بروز نقرس در آنها جلوگيري خواهد شد.
كساني كه بيماري قلبي دارند چون آلبالو ادرارآور است پتاسيم آن از باقيمانده نمك در عروق جلوگيري مي‌كند و به صورت ادرار آن را خارج مي‌كند و در نتيجه به قلب كمك مي‌كند. خانم‌هايي كه مي‌خواهند داراي رنگ درخشاني شوند و زيبايي چهره آنها مورد توجه قرار گيرد براي صاف شدن خون خود بايد آلبالو بخورند.
مصارف ديگر آلبالو
جوشانده دم آلبالو بي‌اندازه ادرارآور است و كساني كه به حبس‌البول يا اختلال كليه و يا مثانه مبتلا هستند بايد آن را مصرف كنند. براي تهيه اين جوشانده بايد 30 گرم دم آلبالو را كه خشك كرده‌ايد در يك ليتر آب 10 دقيقه بجوشانيد و بعد آن را مصرف كنيد. در طب جديد هم جوشانده دم آلبالو در مواردي كه بخواهند خروج ادرار را زيادتر كنند، مصرف مي‌شود.
مغز هسته آلبالو را مي‌كوبند و از آن روغن مايعي مي‌‌گيرند كه قرن‌هاست با موفقيت رماتيسم را شفا مي‌بخشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.79457s, 18q