عواملی که پوکی استخوان را سرعت می بخشد

۱۳۹۱/۰۸/۱۱ - ۱۲:۳۷ - کد خبر: 59606
عواملی که پوکی استخوان را سرعت می بخشد
 سلامت نیوز :  در طول زندگی به طور دائم سلول های استخوانی تحلیل می رود و سلول های جدید جایگزین آن می شود. با بالا رفتن سن، روند تولید سلول های استخوانی افت می کند و میزان تحلیل استخوان، افزایش می یابد و فرد در معرض خطر پوکی استخوان قرار می گیرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خراسان ؛ اما می توان از پوکی استخوان و شکستگی های مربوط به آن با رعایت چند نکته پیشگیری کرد.

*شکستگی یکی از علایم پوکی استخوان است؛ شکستگی استخوان بر اثر یک زمین خوردن ساده ممکن است علامت پوکی استخوان باشد. در این موارد استخوان فرد به علت پوکی ضعیف شده است و با یک ضربه بر اثر زمین خوردن، دچار شکستگی می شود. افرادی که دچار شکستگی می شوند باید به عوامل خطر دیگری مانند داشتن جثه کوچک، سابقه شکستگی در خانواده و وزن پایین دقت کنند.

*دیابت خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد؛ مبتلایان به دیابت یک یا ۲ استخوان های  ضعیف دارند. بیماران مبتلا به دیابت در خطر پوکی استخوان قرار دارند و در بسیاری از موارد مصرف دارو باعث ضعیف تر شدن استخوان ها می شود.

*لاغری احتمال پوکی استخوان را افزایش می دهد؛ افرادی که جثه کوچکی دارند تراکم استخوان آن ها کم است و مستعد به پوکی استخوان و شکستگی هستند. نتایج برخی از مطالعات نشان می دهد خطر بروز پوکی استخوان در افرادی با وزن ۵۷ کیلوگرم یا کمتر، بیشتر است. علاوه بر این افراد و زنانی که استخوان های ضعیف تری دارند باید انجام ورزش مناسب و دریافت کافی کلسیم و ویتامینD را جدی بگیرند.

*کمبود کلسیم، استخوان ها را در معرض خطر قرار می دهد؛ درست است که مصرف کلسیم ضروری است و هر زن تا ۵۰ سالگی به دریافت ۱۰۰۰ میلی گرم و پس از ۵۰ سالگی به هزار و ۲۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارد، اما مصرف مکمل های کلسیم خطر حمله قلبی و سنگ کلیه را افزایش می دهد. بنابراین، متخصصان، مصرف شیر، ماست، کلم بروکلی، برگ های سبز، شلغم و مواد غذایی غنی شده با کلسیم را توصیه می کنند.

*کمبود ویتامین D خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد؛ ویتامین Dکه به بدن در جذب کلسیم کمک می کند برای حفظ سلامت استخوان لازم است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید سبب ذخیره ویتامین D در بدن می شود.ویتامین D را نیز می  توان با مصرف مکمل ها و مواد غذایی مانند ماهی های چرب، میگو، غذاهای غنی شده با ویتامین D مانند آب پرتقال، شیر و... تامین کرد.

*مصرف بعضی از داروها به استخوان ها آسیب می رساند؛ داروهایی مانند ضدافسردگی و کورتیکواستروئید استخوان ها را بیشتر در معرض پوکی قرار می دهد. در مواردی مصرف داروهای ضد صرع، سرطان و دیابت نیز باعث از بین رفتن استخوان می شود. هر چه مدت زمان و دوز دارو بالاتر باشد، خطر بروز بیماری افزایش پیدا می کند. بنابراین قبل از مصرف هر دارو، از پزشک خود اثر آن را روی استخوان جویا شوید.

* در دوران یائسگی، خطر پوکی استخوان افزایش پیدا می کند؛ زنان در دوران یائسگی دچار افت شدید استروژن می شوند، هورمونی که برای تقویت استخوان لازم است. یائسگی هر چه زودتر اتفاق بیفتد خطر پوکی استخوان نیز افزایش می یابد. نتایج بررسی های اخیر در سوئد نشان می دهد احتمال ابتلا به پوکی استخوان در زنانی که قبل از ۴۷ سالگی یائسه می شوند نسبت به زنانی که دیرتر یائسه می شوند، ۲ برابر بیشتر است. زنان در ۳تا۵ سال اول دوران یائسگی، بیشترین میزان استخوان را از دست می دهند. میزان استخوان از دست رفته گاه به اندازه میزان تراکمی است که در سن بلوغ به دست آورده اند. بی گمان اتخاذ شیوه صحیح زندگی در این دوران اعم از رژیم سالم و ورزش مستمر برای محافظت از استخوان ها امری ضروری است.

*آزمایش تراکم استخوان؛ پزشک معالج با در نظر گرفتن سن و عوامل خطر بروز پوکی استخوان نیاز بیمار به این تست را تشخیص می دهد و زمان معاینه بعدی بیمار را تعیین می کند.

*ورزش و فعالیت های فیزیکی در پیشگیری از پوکی استخوان بسیار موثر است؛ ورزش هایی مانند پیاده روی، دو، تنیس و... برای حفظ سلامت استخوان مفید است.

*هر فردی که پوکی استخوان دارد، نیاز به مصرف دارو ندارد؛محققان در سال های اخیر، در زمینه عوارض بعضی از داروهای پوکی استخوان مطالعاتی را انجام داده اند. براساس نظریه ها، این داروها سرطان مری و مرگ بافت های استخوان را در پی دارد. از این رو تنها زنانی که در معرض خطر شکستگی شدید هستند به درمان نیاز دارند. متخصصان، تغییر در شیوه زندگی را توصیه می کنند. همچنین زنانی که به پوکی استخوان، روماتوئید یا آرتریت مبتلا هستند، وزن کمی دارند یا دارای سابقه شکستگی در خانواده هستند به دلیل مستعد بودن به این بیماری باید تحت نظر پزشک دارو مصرف کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32886s, 18q