مجلس خواستار دریافت گزارشی درباره هزینه‌ها و روند پیشرفت طرح پزشک خانواده در استان‌هاست

۱۳۹۱/۰۸/۱۳ - ۱۲:۲۱ - کد خبر: 59648
سلامت نیوز: سخنگوی کمیسیون بهداشت گفت:به منظور حل مشکلات پزشک خانواده باید نشست مشترکی با حضور مسئولان وزارت بهداشت و ستاد اجرایی پزشک خانواده در کمیسیون اجتماعی برگزار شود و مجلس خواستار دریافت گزارشی درباره هزینه‌ها و روند پیشرفته طرح پزشک خانواده در استان‌ها است.

سلیمان عباسی در گفت ‌وگو با پانا بیان کرد: طرح پزشک خانواده با وجودی که با کسری بودجه مواجه است اما در مجموع طرح خوبی به شمار می رود و اجرای این طرح با هر میزان اعتبار به نفع حوزه سلامت است.
وی ادامه داد: در حال حاضرطرح پزشک خانواده با مشکلات مالی و عدم تامین اعتبار رو به رو است اما باز هم در مجموع نکات مثبت آن بیشتر از نواقص موجود است و اجرای این طرح علاوه بر تحول در نظام سلامت موجب افزایش سطح سلامت مردم، کاهش زیرمیزی و افزایش صرفه‌جویی می‌شود.
سخنگوی کمیسیون بهداشت تصریح کرد: طرح پزشک خانواده در ابتدا به نظر پر هزینه می آید اما در طولانی مدت آثار مثبت خود را نشان می دهد و سبب کاهش هزینه های درمانی می شود و در افزایش سطح سلامت کشور تاثیر چشمگیری دارد.
این نماینده مجلس نهم خاطرنشان کرد: طرح پزشک خانواده را به جرات می توان انقلابی در عرصه سلامت کشور نامید که می تواند در ساماندهی برخی گره های موجود در نظام سلامت کشور نقش مهمی ایفا کند.
عباسی از آمادگی مجلس برای همکاری با وزارت بهداشت و درمان و اختصاص اعتبارات طرح پزشک خانواده خبر داد و گفت: مجلس قبل از تلاش برای ایجاد ردیف اعتباری برای این طرح، باید وضعیت کنونی این طرح را در کشور بررسی کند.
وی افزود: به منظور حل مشکلات پزشک خانواده باید نشست مشترکی با حضور مسئولان وزارت بهداشت و ستاد اجرایی پزشک خانواده در کمیسیون اجتماعی برگزار شود و مجلس خواستار دریافت گزارشی درباره هزینه‌ها و روند پیشرفته طرح پزشک خانواده در استان‌ها است.
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اعلام اینکه تراز مالی طرح پزشک خانواده باید نسبت به هزینه‌ها مشخص شود، یاد‌آور شد: به‌طور حتم میزان اختصاص اعتبار برای پزشک خانواده نیازمند بررسی بیشتر است، لذا اگر این بررسی‌های صورت گیرد کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای حل مشکلات مالی پزشک خانواده آماده است.
به گزارش پانا، پزشك خانواده برای نخستین بار در سال 73 در متن قانون بیمه خدمات درمانی همگانی مطرح شد؛ آنجا كه بحث بر سر این بود كه خدمات بیمه درمانی و بهداشتی باید به چه طریق به روستاییان ارائه شود. این در حالی بود كه با وجود این كه مشخص شده بود مبالغ مورد نیاز این طرح باید از كدام منابع تامین شود و طرح از چه نقطه ای كلید بخورد، ولی تا پایان سال 83 كه بودجه سال 84 در مجلس در حال تصویب بود هیچ اعتباری برای این كار در نظر گرفته نشد.
با این حال در زمستان سال 83 تغییری در ردیف های اعتباری ایجاد شد كه سرنوشت پزشك خانواده را تغییر داد، به طوری كه 300 میلیارد تومان به طرح اجرای بیمه روستاییان اختصاص یافت كه به صورت خودكار، طرح پزشك خانواده را نیز شامل می شد.
به این ترتیب پس از كش و قوس های فراوان، پزشك خانواده به صورت رسمی از سال 84 در كشور آغاز و پرچمدار نهضتی شد كه شعارش دسترسی بهتر به خدمات درمانی، توزیع عادلانه خدمات در كشور، حذف هزینه های غیرضروری و ارتقای سطح سلامت مردم بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.41956s, 18q