اجراي قانون تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري، پرداخت کارانه‌ها را عادلانه مي‌كند

۱۳۸۶/۰۵/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5969
اجراي قانون تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري، پرداخت کارانه‌ها را عادلانه مي‌كند

دکتر اميررضا صالح‌ مقدم در گفت‌ وگو با ایسنا، اظهار داشت: بر اساس اين قانون و آيين‌نامه‌هاي آن، مجموعه خدمات مراقبتي که پرستاران اجازه ارائه و انجام آن را در سطوح مختلف پيشگيري، درمان و بازتواني دارند، در تمام مراكز درماني موجود در كشور دقيقا مشخص و براي هر نوع خدمت يا کار حرفه‌اي، يک تعرفه تعيين مي‌شود.

وي افزود: براي پرداخت کارانه پرستاران که در واقع سهم پرستاران از درآمد سازمان‌هاي محل خود مي‌باشد به تعداد کار يا خدمت و نوع آن توجه مي‌شود.

وي با بيان اين که در حال حاضر روش مدون و يکنواختي در کشور و سازمان‌هاي مختلف جهت پرداخت کارانه وجود ندارد، ادامه داد: در بيشتر مواقع در اين خصوص سليقه‌اي عمل مي‌شود که در نتيجه آن اختلاف ناشي از نظر مبلغ به عنوان مثال بين پزشکان و پرستاران به وجود مي‌آيد.

رييس سازمان نظام پرستاري مشهد به آسيب‌شناسي اين قانون پرداخت و تاکيد کرد: نکته مهم اين است که نبايد اجازه داد پرستاران براي بالا بردن دريافتي خود،‌ فقط به فکر انجام کار بيشتر براي دستمزد بالاتر باشند بلکه کيفيت انجام خدمات در سطح قابل قبول بايد در آيين‌نامه‌هاي اجرايي اين قانون، مورد توجه قانون‌گذار باشد.

وي با اشاره به اين مطلب که اين طرح مي‌تواند سطح انگيزشي پرستاران را در ارائه خدمات افزايش دهد، تصريح کرد: همچنين اجراي اين قانون احساس تبعيض و عدم رعايت عدالت را در توزيع درآمد‌ها ميان اعضاي تيم درماني از بين مي‌برد.

صالح‌مقدم خاطرنشان كرد: نکته مهم ديگر اين است که در اجراي اين قانون نبايد منبع تامين مالي اجراي آن بر عهده بيماران يا مددجويان قرار گيرد و هزينه درمان افزايش يابد يعني بايد با تصحيح نحوه پرداخت کارانه‌ها و تعديل روش موجود و با مشارکت سازمان‌هاي بيمه آن را اجرا كرد تا نرخ درمان براي بيماران افزايش پيدا نکند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.90787s, 18q