تغذيه تنها28درصدازنوزادان كشوردر6ماه اول تولد به طورانحصاري از شيرمادر

۱۳۸۶/۰۵/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5971
تغذيه تنها28درصدازنوزادان كشوردر6ماه اول تولد به طورانحصاري از شيرمادر

شعار امسال هفته جهاني تغذيه با شير مادراين است: « تغذيه انحصاري با شير مادر در اولين ساعت تولد مي‌تواند جان بيش از يك ميليون كودك را نجات دهد. »

مدير برنامه رشد و تكامل كودكان، صندوق كودكان سازمان ملل متحد (يونيسف)، كه در ايران از برنامه‌هايي در اين زمينه حمايت مي‌كند، در گفت و گويي با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با استناد به آمار منتشره از سوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مبني بر اين كه تنها 28 درصد از نوزادان كشورمان در 6 ماه اول تولد به طور انحصاري از شير مادر تغذيه مي‌كنند، گفت: بر اساس نتايج مطالعات اخير با شيردهي در يك ساعت ابتدايي تولد، مي‌توان 41 درصد نوزاداني را كه در 2 تا 28 روز ابتدايي جان خود را از دست مي‌دهند، نجات داد.

عنايت الله عصايي افزود: بر اين اساس، كودكان تا 6 ماهگي فقط بايد با شير مادر تغذيه شوند و حتي از دادن يك قطره آب به آنها خودداري كرد.

وي تاكيد كرد: از اين رو، تغذيه نوزادان با شير مادر به عنوان حياتي ترين اقدام براي كاهش مرگ و مير كودكان زير 5 سال به حساب مي‌آيد.

مدير برنامه رشد و تكامل كودكان يونيسف يادآور شد: در صورت تداوم ترويج تغذيه با شير مادر، روزانه 5 هزار كودك زير 6 ماه تحت تغذيه انحصاري با شير مادر قرار مي‌گيرند.


سهم 4 ميليوني نوزادان شيرخوار از مجموع11 ميليون مرگ ومير كودكان زير 5 سال

عصايي به لزوم كاهش دو سوم از ميزان مرگ و مير كودكان زير 5 سال به عنوان اهداف توسعه هزاره سوم كه همه كشورها متعهد به اجراي آن هستند اشاره كرد و گفت: مطابق با آمار جهاني ا ز كل 11 ميليون مرگ و مير كودكان زير 5 سال، 4 ميليون به نوزادان شيرخوار در دو ماه اول زندگي اختصاص دارد و چنانچه اصل تغذيه نوزادان در ساعت اول و 6 ماه اول تولد اجرا شود، يك ميليون از اين تعداد نجات پيدا مي‌كنند.


افزايش مرخصي بعد از زايمان تا 6 ماه، گامي موثر در افزايش ميزان شيردهي انحصاري كودكان تا 6ماهگي است

وي در ادامه گفت: البته در يك دهه گذشته ميزان تغذيه با شير مادر در يك ساعت تولد به ويژه در كشورهاي آفريقايي و آمريكاي لاتين افزايش يافته اما همچنان كمتر از 40 درصد مادران كشورهاي در حال توسعه در يك ساعت اول تولد نوزادان را با شير خود تغذيه مي‌كنند.

مدير برنامه رشد و تكامل يونيسف، عوامل مختلفي را در عدم تغذيه انحصاري كودكان زير 6 ماه با شير مادر موثر دانست و گفت: پديده شهرنشيني از يك سو و نبود آگاهي در روستاها از سويي ديگر از عواملي هستند كه مادران را از شيردهي صحيح به كودكان خود غافل مي‌كند.

عصايي با بيان اين كه كاهش جمعيت، آموزش، برخورداري از امكانات و بسياري عوامل سازنده ديگر مي‌تواند به بهبود اين شرايط كمك كند، گفت: در اين زمينه يونيسف با پيگيري 3 استراتژي اساسي، سعي در بهبود وضعيت تغذيه نوزادان با شير مادر دارد.اين استراتژي‌ها شامل بهينه سازي قوانين و مقررات ملي، بالا بردن دانش و مهارت كاركنان بهداشتي در مراكز درماني و بيمارستان‌ها و افزايش آگاهي مادران در تغذيه كودكان است.

وي نقش بيمارستان‌هاي دوستدار كودك را در اين زمينه موثر دانست و گفت: با آموزش‌هايي كه در اين بيمارستان‌ها به مادران داده مي‌شود مي‌توان به ميزان قابل توجهي تغذيه نوزادان را در اولين ساعت و 6 ماه نخست تولد با شير مادر محقق كرد.

مدير برنامه رشد و تكامل كودكان يونيسف، به آمار ارائه شده از سوي وزارت بهداشت مبني بر اخذ تاييديه، بيش از 500 بيمارستان دوستدار كودك سراسر كشور اشاره كرد و يادآور شد: اين در حالي است كه تنها 28 درصد نوزادان كشور در 6 ماه نخست تولد به طور انحصاري با شير مادر تغذيه مي‌شود و اين امر نشان مي‌دهد كه بايد فعاليت‌هاي اين بيمارستان‌ها بهينه و بازنگري شود.

عصايي تاكيد كرد: بر اساس نتايج تحقيقات تماس بدن نوزاد با بدن مادر در بدو تولد موجب افزايش فعاليت‌هاي ذهني و هوشي كودك مي‌شود، از اين رو تغديه نوزاد در ساعت اول تولد با شير مادر و پس از آن تا 6 ماه نخست زندگي نه تنها از بروز بسياري بيماري‌ها جلوگيري كرده و سلامتي كودك را به ارمغان مي‌آورد بلكه پيوند عاطفي بين نوزاد و مادر را نيز افزايش مي‌دهد.

مدير برنامه رشد و تكامل كودكان يونيسف، در ادامه افزايش مرخصي بعد از زايمان مادران تا 6 ماه را گامي موثر در افزايش ميزان شيردهي انحصاري كودكان تا 6 ماهگي دانست و گفت: با اجرايي شدن اين مصوبه به طور قطع مادران مي‌توانند زمان بيشتري را براي شيردهي كودكان خود صرف كنند.


ضرورت آموزش به مادران در بيمارستان‌هاي دوستدار كودك جهت تغذيه نوزادان با شير آغوز

عصايي در مورد شيرآغوز گفت: آغوز اولين واكسن نوزاد به شمار آمده و او را در مقابل بسياري از بيماريها محافظت مي‌كند.

وي اظهار كرد: بايد در بيمارستان‌هاي دوستدار كودك به مادران آموزش دهند تا نوزادان خود را پس از تولد با شير آغوز تغذيه كنند.

مدير برنامه رشد و تكامل كودكان يونيسف، يادآور شد: اگرچه مقدار آغوز كم است اما اين ماده با در برداشتن ويتامين A و بسياري از مواد مغذي ديگر ارزش غذايي بالايي براي نوزادان دارد كه از جمله آن‌ها، كاهش عفونت‌ها و تسهيل عمل دفع در نوزاد است.

عصايي در ادامه به شيوع 5 درصدي سوء تغذيه در كشورمان اشاره كرد و افزود: البته در برخي از مناطق كشور اين مقدار بسيار بيشتر است.

وي گفت:‌ به طور مثال در استان سيستان و بلوچستان، 16 درصد افراد مبتلا به سوء تغذيه هستند، از اين رو يونيسف در برنامه‌اي 5 ساله از سال 84 تا 88 با همكاري وزارت بهداشت، در استان‌هاي سيستان و بلوچستان، هرمزگان و آذربايجان غربي از طريق آموزش خانواده‌ها مداخلاتي را براي بهبود وضعيت تغذيه در اين مناطق انجام داده است.

عصايي با اشاره به مرگ 54 درصد كودكان زير 5 سال بر اثر سوء تغذيه خاطرنشان كرد: تغديه نوزاد در ساعت اول تولد با شير مادر و پس از آن تا 6 ماه نخست زندگي به ميزان قابل توجهي از بروز سوء تغذيه جلوگيري مي كند.


دلايل افت تغذيه با شيرمادر توسط يونيسف و با همكاري وزارت بهداشت شناسايي مي‌شود

مدير برنامه رشد و تكامل كودكان يونيسف، همچنين به برنامه‌هاي سازمان جهت ترويج تغذيه با شير مادر اشاره كرد و گفت: با حمايت‌هاي وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشكي، يونيسف اقدام به چاپ و انتشار كتب آموزشي در اين زمينه كرده است.همچنين برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي محلي نيز از جمله اين اقدامات هستند.

عصايي گفت: در برنامه 5 ساله يونيسف، دو مركز مشاوره در بندر لنگه و بندر چابهار همراه با يك سري تجهيزات و امكانات در نظر گرفته شده و در اين مراكز به خانواده‌ها، قبل از زايمان و بعد از زايمان آموزش‌هايي داده مي‌شود.

وي همچنين يادآور شد: سازمان حمايت از حقوق كودكان با همكاري وزارت بهداشت در آينده‌اي نزديك، اقدام به شناسايي دلايل افت تغذيه با شير مادر و در نتيجه مرتفع كردن اين دلايل مي‌كند.


عصايي در پايان به اهتمام وزارت بهداشت در ترويج تغذيه با شيرمادر اشاره كرد و گفت: در اين زمينه يونيسف از فعاليت‌هاي وزارت بهداشت و سازمان‌ها و NGO ها حمايت مي‌كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.75726s, 18q