بارداری باعث ضعیف شدن بیماری ام اس می‌شود

۱۳۹۱/۰۸/۱۴ - ۱۴:۲۶ - کد خبر: 59737

سلامت نیوز : به گفته یک متخصص مغز و اعصاب، طی تحقیقات مختلف اثبات شده است که بارداری باعث ضعیف شدن بیماری ام اس می‌شود.

دکتر امیررضا عظیمی دبیر کنگره ام اس ایران در حاشیه این کنگره در گفت وگو با (ایسنا)، اظهار کرد: متاسفانه در برخی مواقع اطلاعات نادرستی به بیماران مبتلا به ام اس داده می‌شود که مشکلاتی را برای آنها به وجود آورده است. مثلا اکسیژن درمانی و برخی تبلیغات نادرست ماهواره‌ای با وجود بی‌تاثیر بودن بسیاری از مبتلایان به ویژه افرادی که ام‌ اس پیشرونده دارند را به خود جذب کرده و مشکلاتی را برای آنها به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه بیماری ام اس به دو نوع خوش خیم و بدخیم تقسیم می‌شود، افزود: 80 درصد بیماران به ام اس خوش خیم مبتلا هستند که باعث فلج دائمی نشده و تنها حمله‌ای است و نوع بدخیم آن پیشرونده بوده و باعث فلج ناتوانی می‌شود که درصد بسیار کمی از بیماران را تشکیل می‌دهد.عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در حال حاضر مهم‌ترین مشکل در درمان بیماران مبتلا به ام اس نبود درمان تیمی است و نباید در درمان تنها متخصص مغز و اعصاب مداخله کند بلکه فیزیوتراپ، کار درمان، روانپزشک، روان درمان و مددکار اجتماعی نیز باید در پروسه درمان حضور داشته باشند.

به گفته این متخصص مغز و اعصاب، بیماری ام اس بر اثر یک التهاب در مغز و نخاع به وجود می‌آید و بسته به اینکه کجای عصب را درگیر کند نقاط متفاوتی را دربر می‌گیرد.عظیمی ادامه داد: در برخی موارد نیز چشم‌های بیمار تار می‌شود که با تجویز دارو در اکثر مواقع به دید بیمار بازمی‌گردد.

دبیر کنگره ام اس ایران درباره انواع داروهای ام اس و تاثیر آنها، بیان کرد: داروهای ام اس به دو صورت تزریقی و خوراکی استفاده می‌شود که نوع تزریقی آن در کشور تولید شده و نوع خوراکی آن وارد می‌شود.وی ادامه داد:‌ در حال حاضر هزینه این داروها چهار تا پنج میلیون تومان است. متاسفانه این داروها هنوز بیمه نشده‌اند.

این متخصص مغز و اعصاب در پایان اظهار کرد: برای بهبود وضعیت بیماران مبتلا به ام اس باید درمانگاه‌هایی وجود داشته باشند که همه خدمات را با هم پوشش دهند، اما با وجود اینکه این موضوع به وزارت بهداشت پیشنهاد شده اما تاکنون کاری در این زمینه صورت نگرفته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.57889s, 18q