راه‌اندازی نخستین دانشکده طب سنتی شمال کشور

۱۳۹۱/۰۸/۱۴ - ۱۵:۳۸ - کد خبر: 59758

سلامت نیوز : سید علی مظفرپور امروز در گفت‌وگو با فارس در بابل اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت از سال 1978 به منظور جامه عمل پوشیدن به شعار خود یعنی بهداشت برای همه تا سال 2000، توسعه طب سنتی را مورد توجه قرار داده است.

وی علت توسعه طب سنتی در دنیا را به سه دلیل عمده دانست و افزود: عدم دسترسی بسیاری از افراد دنیا به خدمات اولیه بهداشتی درمانی، عدم رضایت از درمان‌های طب جدید به ویژه در باب بیماری‌های مزمن و همچنین عوارض جانبی داروهای شیمیایی سه عامل مهم در توسعه طب سنتی از جانب سازمان جهانی بهداشت بوده است.

مظفرپور با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی بابل جزو معدود دانشگاه‌های کشور است که موافقت اصولی تأسیس دانشکده طب سنتی را کسب کرده است، تصریح کرد: موافقت اصولی این دانشکده به عنوان نخستین دانشکده طب سنتی شمال کشور در 9 مرداد سال 91  در دویست و هجدهمین جلسه شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، مصوب شد و با امضای وزیر بهداشت، درمان پزشکی و آموزش پزشکی به این دانشگاه ابلاغ شد.

مظفرپور که نخستین فارغ التحصیل رشته تخصصی طب سنتی در استان مازندران است، اظهار داشت: به زودی درمانگاهی در بیمارستان شهید بهشتی بابل به عنوان سلامتکده طب سنتی برای خدمت‌رسانی به مردم مازندران آماده خواهد شد.

وی افزود: از بهمن ماه سال جاری شش دستیار تخصصی طب سنتی وارد دانشگاه خواهند شد، این در حالی است که از سال آینده حداقل در یک رشته PhD دیگر (داروسازی طب سنتی) و نیز احتمالا در 10 رشته کاردانی مرتبط با طب سنتی، دانشجو می‌پذیرد.

مسئول راه‌اندازی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: عمده‌ترین کارکرد طب سنتی در بیماری‌های عملکردی (فانکشنال) بوده و در حال حاضر، رویکرد ما این است که در بیماری‌های با آسیب آناتومیک، کمتر وارد شویم. اگرچه حکمای قدیم قادر به درمان بسیاری از این نوع بیماری‌ها نیز بوده‌اند.وی افزود: در حال حاضر هدف ما جایگزین شدن به‌جای طب رایج غربی نیست، بلکه می‌خواهیم در کنار طب جدید، به درمان بیماران کمک کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.24913s, 18q