افزایش قیمت تخم‌مرغ

۱۳۹۱/۰۸/۱۵ - ۱۰:۵۰ - کد خبر: 59812
سلامت نیوز : باوجود اینکه دولت هیچ‌گونه افزایش قیمتی را برای تخم‌مرغ مصوب نکرده است، اما برخی از فروشندگان با تخلف در بازار، از عرضه این کالا به بهانه گران شدن در روزهای آینده خودداری می‌کنند، به همین دلیل قیمت هم اکنون به حدود 400 تومان برای هر عدد تخم‌مرغ خودنمایی می‌کند. به گزارش مهر، مرغ و تخم‌مرغ در یک گوی رقابتی هر از چند گاهی ترجیح می‌دهند که افزایش قیمت را در بازار پیش‌روی مردم قرار دهند، یک روز مرغ گران می‌شود و تولیدکنندگان از وضعیت آن و شیوه حمایت‌های دولت نالان هستند و روز دیگر تخم‌مرغ. گویا سریال‌‎های قیمتی مرغ و تخم‌مرغ در بازار تمامی ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تهران امروز ؛ این در شرایطی است که چند هفته‌ای قیمت مرغ به اندازه‌‎ای نوسان داشت که قیمت این کالا به تیتر یک هر روز برخی از رسانه‌ها تبدیل شده بود و کار حتی به مجلس و دولت هم کشیده شد که چرا قیمت این کالا این طور نوسان دارد. حال هم نوبت به تخم‌مرغ رسیده است. قیمت تخم‌مرغ هم در روزهای گذشته افزایش را تجربه کرده است و به‌رغم اینکه دولت هیچ‌گونه افزایش قیمتی را برای تخم‌مرغ مصوب نکرده است، اما برخی فروشندگان به صورت خودسرانه اقدام به افزایش قیمت کرده‌اند و قیمت هر عدد تخم‌مرغ به 400 تومان هم رسیده است.

گزارش‌‎های میدانی مهر حکایت از این دارد که هم اکنون برخی از فروشندگان نه تنها از عرضه تخم‌مرغ به بهانه افزایش قیمت در روزهای آینده خودداری می‌کنند، بلکه کار به جایی رسیده است که حتی این محصول در برخی از مغازه‌ها، تنها به مشتریان همیشگی مغازه‌داران که پای ثابت خرید از مغازه آنها هستند، ارائه می‌شود. یکی از مشتریانی که برای خرید تخم‌مرغ به بازار مراجعه کرده بود، گفت: وقتی از فروشندگان درخواست یک شانه تخم‌مرغ کردم، با این جمله مغازه‌داری که همواره از او خریدهای روزانه‌ام را انجام می‌دهم مواجه شدم که قیمت قرار است افزایش یابد و من چند شانه‌ای تنها به مشتریان خاص خود عرضه می‌کنم. قیمت هر شانه 20 عددی هم حدود 8 هزار تومان تمام می‌شود.

این در شرایطی است که تولیدکنندگان مرغ و تخم‌مرغ همواره با کوچک‌ترین نوساناتی در قیمت، اقدام به دپوی کالا و عدم عرضه آن به بازار می‌کنند، به بهانه اینکه شاید بتوانند سود بیشتری نصیب خود کنند. این در شرایطی است که برخی تولیدکنندگان نیز خود اقدام به این افزایش خودسرانه قیمت کرده‌اند و اینگونه است که بازار به دلیل همین افزایش قیمت، متشنج شده است. در حالی که در میادین میوه و تره‌بار که بر روی آن نظارت مستقیم صورت می‌گیرد، چنین اتفاقاتی رخ نمی‌دهد. البته در این میان شاید بازرسی‌ها را نیز باید قوی‌تر کرد تا متخلفان جرأت چنین افزایش‌های خودسرانه قیمتی را نداشته باشند.

بررسی‌های میدانی مهر از میادین میوه و تره‌بار حکایت از آن دارد که هم‌اکنون بسته 6 عددی تخم‌مرغ 2000تومان، بسته 9 عددی 2800 تومان، بسته 12 عددی 3300تومان و بسته 15 عددی 3700 تومان است. در حالی که هم اکنون هر عدد تخم‌مرغ از سوی برخی از فروشندگان در سطح شهر حتی به قیمت 400 تومان هم عرضه می‌شود که باید برای این بازار فکری کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.49497s, 18q