شهر پرند بیمارستان و مرکز بهداشت ندارد

۱۳۹۱/۰۸/۱۵ - ۱۵:۰۵ - کد خبر: 59837

سلامت نیوز : محمدجواد نمکی در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: شهر پرند با بیش از 80 هزار نفر جمعیت ساکن و شناور فقط یک مرکز درمانگاهی دارد که مسئولیت اداره آن با ماست و متأسفانه بیمه تأمین اجتماعی نیز در پرداخت هزینه مردم این منطقه سختگیری می‌کند.

وی گفت: اکثر مردم این منطقه افراد کم بضاعت و آسیب پذیر هستند و توان پرداخت هزینه‌های سنگین درمان را ندارند، اما سازمان تأمین اجتماعی فقط ماهانه 2 میلیون و 500 هزار تومان برگه دفترچه بیمه را از تنها درمانگاه مردم پرند قبول می‌کند که کافی نیست.وی ادامه ادامه داد: البته ما در درمانگاه مردم را پذیرش می‌کنیم و قید دریافت هزینه مردم را از بیمه می‌زنیم تا مردم این منطقه بیش از این دچار مشکل نشوند.

نمکی افزود: شهر پرند که هم اکنون بیش از 150 هزار واحد مسکن مهر در آن در حال ساخت است طی 3 تا 5 سال آینده جمعیتی بالغ بر 500 هزار نفر خواهد داشت در حالی که نه تنها هم اکنون هیچ بیمارستان و مرکز بهداشتی در این شهر جدید وجود ندارد بلکه برنامه‌ای نیز برای ایجاد چنین مراکزی اعلام نشده است.

وی اضافه کرد: ما به عنوان بخش خصوصی درخواست ایجاد یک بیمارستان خصوصی 96 تختخوابی را دادیم اما متأسفانه سیستم بانکی برای اعطای وام هیچ نوع همکاری نداشت و متأسفانه بعد از مدتها دوندگی خسته شدیم و قید آن را زدیم، بانکهای خصوصی هم وامهای با بهره 27 درصدی می‌دهند که مقرون به صرفه نیست.

این پزشک عمومی گفت: شهر پرند قبلاً زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی ایران بود که اکنون به محدوده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتقل شده است اما تاکنون هیچ برنامه‌ای برای ایجاد مراکز بهداشتی و درمانی دولتی در این شهر جدید از سوی وزارت بهداشت اعلام نشده است.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد یک بیمارستان با استانداردهای وزارت بهداشت در این شهر ساخته شود حداقل 5 سال زمان می‌برد و تا آن زمان جمعیت این شهر از مرز 500 هزار نفر گذشته است، جمعیتی که اکثر آنها قشر آسیب پذیر هستند و نیازمند حمایت دولت خواهند بود.

نمکی اضافه کرد: هیچ مرکزی حتی برای ارائه خدمات واکسیناسیون نیز در این شهر وجود ندارد. البته درمانگاه ما فعلاً این مسئولیت را قبول کرده و به طور رایگان این خدمات به مردم ارائه می‌شود، وزارت بهداشت فقط واکسن لازم را در اختیار درمانگاه قرار می‌‌دهد و فقط بخشی از هزینه ارائه این خدمات از سوی وزارت بهداشت پرداخت می‌شود.وی گفت: شهر پرند به مرکز جراحی،آمبولانس و بیمارستان هم نیاز دارند، اما به علت حمایت نکردن بانکها، جامعه پزشکی و سرمایه‌گذاری تمایلی به سرمایه‌گذاری در این منطقه ندارند.

مدیر درمانگاه پرند افزود: شهر رباط کریم که در نزدیکی پرند قرار دارد یک بیمارستان و مرکز درمانی دارد که کیفیت خدمات آن ضعیف است، حتی مرکز اورژانس رباط کریم نیز به علت گستردگی منطقه جوابگوی بیماران اورژانسی نیست همین دیروز یک زن بیمار قلبی که ناراحتی قبلی داشت هنگام مراجعه اورژانس به علت اینکه اعلام کرد پول ندارد، خدمات دریافت نکرد و به مرکز درمانگاه خصوصی پرند ارجاع شد در حالی که خدمات به بیماران اورژانسی باید رایگان باشد.

وی ادامه داد: کیفیت سایر خدمات به مردم پرند نیز مانند بهداشت و درمان آن ضعیف است، چندی پیش رئیس جمهوری ۱۲ هزار و ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر را در این شهر افتتاح کرد که معادل حدود ۴۰ هزار نفر جمعیت جدید است. جمعیت جدیدی که وارد این شهر می‌شوند نیاز به خدمات بیشتری دارند اما امکانات کافی آموزشی و بهداشتی هنوز در این شهر تعریف نشده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.11634s, 19q