کاهش مرگ و میر کودکان زیر 5 سال نیاز به گسترش رشته پرستاری مراقبت ویژه نوزادان دارد

۱۳۹۱/۰۸/۱۶ - ۰۹:۵۷ - کد خبر: 59879

سلامت نیوز :به گفته دبیر علمی همایش پرستار حرفه‌ای، حرفه‌ پرستاری در بخش‌های مراقبت ویژه نوزادان، کاهش مرگ و میر کودکان زیر پنج سال، نیاز به گسترش رشته پرستاری مراقبت ویژه نوزادان را بسیار افزایش داده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر ملیحه کدیور در همایش «پرستار حرفه‌ای، حرفه پرستاری در بخش‌های مراقبت ویژه نوزادان»، با بیان اینکه در سال یک میلیون و 400 هزار نوزاد در ایران متولد می‌شود، افزود: این تعداد تولد در سال نیاز به مراقبت‌های گسترده از نوزادان به ویژه نوزادان نارس را بسیار افزایش داده است.

وی ادامه داد: با توجه به افق 1404 در برنامه 20 ساله که قرار است ایران در ارتقای سلامت، سرآمد منطقه باشد، به یک عزم جدی نیاز است که باعث پررنگ‌ شدن نقش پرستاران در این راستا می‌شود. همچنین اگر به اهداف توسعه هزاره که ایران آن را نیز پذیرفته است، توجه کنیم، از سال 2000 تا 2015 باید به هدف چهارم از 10 هدفی که در حوزه‌های مختلف تعیین شده یعنی کاهش مرگ ومیر نوزادان دست یابیم.

کدیور با بیان اینکه در گذشته تنها بقای نوزاد مطرح بود، افزود: اکنون دیگر تنها مسئله مرگ یا زندگی نوزاد مورد توجه نبوده و تمام سال‌های زندگی و سرنوشت او نیز مورد توجه است.به گفته وی، کسانی که در حوزه مراقبت نوزادان فعالیت می‌کنند، نیاز به آشنایی با فناوری‌ها و داروهای مختلف داشته و به دلیل پیچیدگی‌های این بیماری‌ها باید با بیماری‌های گوناگون از جهات مختلف آشنا باشند.

کدیور با بیان اینکه آموزش پرستاری در کاهش عوارض و مراقبت‌های بهتر از نوزادان در ارتقای سلامت خانواده بسیار با اهمیت است، افزود: حضور پرستاران در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و هدف‌دار با مدیریت‌های قوی و برنامه‌های کاربردی می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

وی در خصوص برگزاری این همایش، اظهار کرد: همایش «پرستار حرفه‌ای، حرفه پرستاری در بخش‌های مراقبت ویژه نوزادان»، با در نظر گرفتن محورهایی همچون اخلاق، قانون مدیریت، چالش‌های پرستاری، تازه‌های پرستاری و مراقبت از نوزادان و ... برگزار می‌شود که در آن بیش از 20 مقاله پژوهشی به صورت سخنرانی و پوستر ارائه خواهد شد. همچنین شش کارگاه آموزشی نیز به صورت همزمان برگزار می‌شود که در آنها درباره اخلاق، استرس پرستاری و حتی مسائل جدیدی از جمله استفاده از رایانه برای مراقبت‌های ویژه گفت‌وگو خواهد شد.کدیور در پایان اظهار کرد: سلامت نوزادان بهترین سرمایه برای آینده کشور است که بر اهمیت مراقبت از آنها به ویژه نوزادان نارس و کم وزن می‌افزاید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.20733s, 19q