کمتر از 20 درصدخانواده‌ها جو شاد دارند

۱۳۹۱/۰۸/۱۶ - ۰۹:۵۹ - کد خبر: 59884

سلامت نیوز : به گفته یک روانشناس بالینی، کمتر از 20 درصد خانواده‌ها جو هیجانی شاد داشته و بیشتر خانواده‌ها جوی افسرده و مضطرب دارند.

دکتر محسن پهلوان در گفت‌وگو با (ایسنا)، در این رابطه افزود: برخی از خانواده‌ها شکل خانواده خوابگاهی پیدا کرده و اعضای آن بدون داشتن هیچ حسی فقط در کنار هم زندگی می‌کنند.وی ادامه داد: برخی از خانواده‌ها نیز جوی خشن داشته و اعضای آن با آن که نسبت به هم بی‌اعتنا نیستند اما پرخاشگرند.

این روانشناس با اشاره به خانواده مقتدر به عنوان بهترین شکل خانواده اظهار کرد: در این خانواده کودک پذیرفته شده و همه نسبت به هم احساس دلسوزی دارند. توقع والدین از کودکان بر اساس اقتضای سنی آنها بوده و وظایف به راحتی قابل انجام است. همچنین کودکان اجازه تصمیم‌گیری داشته و می‌توانند افکارشان را به راحتی مطرح کنند.

پهلوان اساس خانواده مستبد را برخلاف خانواده مقتدر که اساس آن بر احترام است، ترس دانست و افزود: رابطه اعضای این خانواده‌ها سرد و طرد کننده بوده و تحقیر در آن نسبت به بچه‌ها زیاد است و همه حرف‌ها به گونه‌ای است که عزت نفس اعضا را به شدت تهدید می‌کنند. همچنین والدین از طریق فشار، تنبیه و دریغ کردن محبت کودک خود را کنترل می‌کنند. اما باید توجه داشت که این فشارها تنها تا سن نوجوانی ادامه پیدا می‌کند زیرا پس از آن فرد دیگر قابل کنترل نیست.

به گفته وی، خانواده سهل‌گیر شکل‌ دیگری از انواع خانواده است که رابطه اعضای آن صمیمی و توقعات در آن بسیار کم بوده و یا اصلا وجود ندارد. در این جو بیشتر تصمیمات را کودک می‌گیرد.وی با بیان اینکه در شکل خانواده بی‌اعتنا اعضا بسیار کناره‌گیر هستند، اظهار کرد: در این خانواده میان اعضا تبادل احساس صورت نگرفته و بین آنها روابط خوبی وجود ندارد و والدین نسبت به تصمیمات فرزندان به کلی بی‌تفاوتند.

این روانشناس با تاکید بر لزوم صرف وقت برای بهبود روابط خانوادگی بیان کرد: برخی از خانواده‌ها مانند یک پیمانکار به پروسه پرورش فرزندانشان نگاه می‌کنند که این کار در درازمدت صدمات بسیاری را به خانواده خواهد زد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16523s, 18q