هزار دلیل برای نوشیدن یک استكان چای داغ

۱۳۹۱/۰۸/۱۶ - ۱۶:۰۲ - کد خبر: 59970
سلامت نیوز : شاید در حین نوشیدن چای هیچ وقت ذهنتان را درگیر چنین قضیه‌ای نکرده باشید اما واقعیت درباره چای در بسیاری نکته‌ها نهفته بسیاری درباره چای است که بعید نیست خیلی از آدم‌های چای خور هم از اصل ماجرا بی‌خبر باشند. آنچه که معمول است نوشیدن یک فنجان چای داغ برای رفع خستگی و کسالت مفید است یا یک پذیرایی معمول از مهمان‌های خودمانی برای این که عده‌ای دور هم جمع شده و می‌خواهند گپ دوستانه‌ای بزنند و در این میان یک فنجان چای داغ هم جمع را گرم و گیراتر می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از البرز ؛ بهتر است نگاهتان را به این نوشیدنی ساده اما پرفایده از یک دید سطحی به نگاهی عمیق‌تر تغییر دهید. چون موضوع درباره چای و فوایدش جدی‌تر از آن چیزی که شما تا به امروز فکر می‌کردید. چای می‌تواند با چاقی احتمالی‌تان مبارزه کند. این نوشیدنی محبوب می‌تواند سپرهای شما برابر بیماری‌های خطرناکی مثل سرطان باشد. بهتر است بدانید تحقیقات نشان داده که نوشیدن سه فنجان چای در روز و چه بسا بیشتر می‌تواند مفیدتر از آب خوردن در مقدار مشابهی با چای باشد. آنتی اکسیدان نهفته در چای توانایی بالا بردن میزان سلامتی بدن را بالا می‌برد و این درست همان ویژگی است که در نوشیدن مداوم آب نیز وجود دارد. با همه این اوصاف بهتر است هرگز نوش جان کردن یک فنجان چای داغ را از خود دریغ نکنید.

چای مانع خرابی دندان‌ها می‌شود. چه باور کنید و چه نکنید نوشیدن منظم چایی دندان‌های شما را مقاوم می‌کند و به این ترتیب از خطر پوسیدگی آنها می‌كاهد. چایی منبع اصلی فلورید است؛ چیزی که سبب تقویت مینای دندان می‌شود. آنتی اکسیدان موجود در چای نیز این توانایی را دارد که در برابر باکتری‌هایی که بیماری‌های لثه و دندان را موجب می‌شوند مقاومت کند. پس اگر مردد بودید بهتر است این تردید را کنار بگذارید و حداقل روزی یک فنجان چای بنوشید.

چای آب بدن را تأمین می‌کند اگرچه آب تنها منبع قابل اتکا برای تأمین آب بدن به خصوص بعد از ورزش یا یک روز کاری است اما برخی محققان بر این باورند که نوشیدن چایی هم می‌تواند دقیقاً همان فوایدی را که آب برای بدن دارد، داشته باشد و به همان اندازه مفید واقع شود. با وجود میزان کافئین بالای نهفته در چای اما این نوشیدنی می‌تواند جایگزین مناسبی برای آب باشد.

آیا نوشیدن چای شما را لاغر می‌کند؟ تحقیقات برخی دانشمندان نشان داده اگر افراد نوشیدن چای را به شکل منظم در برنامه روزانه‌شان جای بدهند کمک قابل توجهی به نگه داشتن وزن خود در شرایط ایده‌آل می‌کنند چون یکی از خصوصیات چای سوزاندن کالری با سرعت بالاست. به هر صورت چای جزو آن دسته نوشیدنی‌هایی است که هرگز سبب چاقی نمی‌شود، پس بدون ترس و واهمه می‌توانید روزی چند فنجان از آن را نوش جان کنید.

قدرت حافظه خود را با چای تقویت کنید. دانشمندان عقیده دارند برخی انواع چای به خصوص چای سبز قدرت سلول‌های حافظه‌ای مغز را بالا می‌برد و حتی مانع بروز بیماری‌هایی مثل آلزایمر می‌شوند. پس جای تعجبی ندارد اگر افراد سالخورده بیش از جوان‌ها چای می‌نوشند.

همراه چای سرطان را شکست بدهید. برخی تحقیقات اثبات شده نشان داده‌اند که نوشیدن چای می‌تواند به شکل جدی شانس شما را برای جلوگیری از بروز بیماری سرطان بالا ببرد. هرچند ادامه این تحقیقات همچنان در جریان است اما تا بدین جای کار مشخص شده انواع سرطان‌های پروستات، دهان و سینه در بین افرادی که روزانه بین 5 فنجان یا بیشتر از آن چای می‌نوشند بسیار کمتر دیده شده است.

از صبح تا شب با چاى

وقتی صبح زود قصد كنی به كوه و بیابان بروی تا كمی نشاط به ریه‌هایت و سلول مغزت تزریق كنی در ذهنت مدام رنگ و بوی چای شكل می‌گیرد. می‌خواهی بروی دربند یا دركه یاد رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌های طول مسیر می‌افتی و كسانی كه با زدن دستهایشان به هم مژده چای تازه یا قند پهلو یا آویشن و چند نوع دیگر را می‌دهند. اگر در این روزها قصد داشته باشی هوایی تازه كنی، چای دارچین بهترین پیشنهاد است. چوب دارچین را در قوری آب جوش می‌اندازی و چای دم می‌كنی و بدون شكر می‌نوشی.

شب كه به خانه باز می‌گردی رمقی برایت باقی نمانده و آن قدر خوراكی‌های جور واجور خورده‌ای كه نفخ كرده‌ای. علاج دردت چای و نبات است. اگر كارمند باشی فردا صبح شاد و سرحال نشسته‌ای سر میز صبحانه و هوس خوردن چای شیرین رهایت نمی‌كند. به خصوص با نان بربری تازه و پنیر اصل تبریزی. اگر كمی متفاوت‌تر باشی مثل انگلیسی‌ها چای سیاه را با شیر سرد می‌نوشی و خواب از سرت می‌پرد.

اگر كارگر باشی میان چاشت روزانه كنار سبزی و ریحان و ترب، تنها و تنها چای داغ قندپهلو می‌چسبد. به خصوص اگر قند اصل فریمان كنار استكان كمرباریك باشد. ظهرها و بعد از ناهار برای تجدید قوا چای را با خرما می‌نوشی، شیرینی طبیعی خرما، با تلخی ذاتی چای حال خوشی درونت ایجاد می‌كند. عصرها كه همراه رفقا برای گپ دوستانه سری به قهوه‌خانه یا كافی‌شاپ‌ها می‌زنی بعد از كشیدن قلیان هیچ چیز چون چای داغ و لب سوز نمی‌چسبد، آن قدر كه احساس می‌كنی می‌توانی راحت‌تر نفس بكشی.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.24672s, 18q