مصرف قرص ضد‌بارداری عامل افزایش سرطان سینه

۱۳۹۱/۰۸/۱۷ - ۱۰:۱۰ - کد خبر: 59978

سلامت نیوز : ناهید نفیسی در گفت‌وگو با فارس درباره عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه تصریح کرد: اگر بدن به مدت طولانی با هورمون‌های تخمدان در ارتباط باشد زمینه ابتلا به سرطان سینه ایجاد می‌شود به عنوان مثال شروع قاعدگی قبل از 9 سالگی نسبت به دخترانی که بعد از 13 سالگی قاعده می‌شوند می‌تواند از عوامل خطر باشد. همچنین خانم‌هایی که بعد از 52 سالگی یائسه می‌شوند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.

وی ادامه داد: بانوانی که اولین فرزندشان را بعد از سن 30 سالگی به دنیا می‌آورند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند ولی مادرانی که بین 20 تا 25 سالگی اولین تولد زنده را داشته‌اند ایمن‌ترند.شیردهی بیش از 18 ماه یکی از عوامل بازدارنده در ابتلا به سرطان سینه است که عضو مرکز تحقیقات سرطان به آن اشاره کرد و گفت: حداقل دوران شیردهی 6 ماه است ولی به ازای هر 12 ماه شیردهی ریسک سرطان کمتر می‌شود.

نفیسی تصریح کرد: افرادی که در رده سنی کودکی و بعد از یائسگی دچار چاقی می‌شوند به دلیل اینکه چربی داخل جدار شکم هورمون استروژن تولید می‌کند ریسک ابتلا به سرطان سینه را بالا می‌برد که با ورزش مداوم و کاهش وزن به ویژه چربی دور شکم این ریسک فاکتور کاهش می‌یابد.

این جراح عمومی مصرف غذاهای چرب و آماده را نیز زمینه‌ساز سرطان سینه عنوان کرد و گفت: موادی که در ظرف نگهدارنده غذای آماده موجود است و همینطور موادی که برای ماندگاری طولانی به غذا می‌زنند از عوامل سرطان‌زاست که مصرف زیاد آن می‌تواند خطر‌آفرین باشد و فردی که غذای سالم خانگی را که چندان هم حاوی گوشت قرمز نباشد مصرف کند ایمن‌تر است.

وی مصرف ممتد و طولانی مدت قرص ضد بارداری را برای بانوان خطرآفرین دانست و گفت: افرادی که برای جلوگیری از بارداری از قرص استفاده می‌کنند باید برای دوره‌ای آن را قطع و دوباره مصرف کنند.نفیسی خاطرنشان کرد: استرس و کار در شیفت شب به ویژه در ساعات بین 1 تا 2 بامداد ریسک بیشتری را برای ابتلا به سرطان سینه ایجاد می‌کند و تعادل هورمون‌هایی که در طول شب در بدن تولید می‌شود را بر هم می‌زند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.43058s, 18q