علائم سكته مغزي كيفيت زندگي را پايين مي‌آورد

۱۳۸۶/۰۵/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6002
علائم سكته مغزي كيفيت زندگي را پايين مي‌آورد

اين علائم را گاه سكته مغزي "نجواگر" مي‌خوانند كه گويي پيوسته سكته‌مغزي را در گوش فرد زمزمه مي‌كنند. به گزارش سرويس خبرهاي بهداشتي رويترز، دكتر "جرج هوارد" از "دانشگاه آلاباما" در بيرمينگهام در بيانيه‌اي اعلام كرد، برخي پزشكان تصور مي‌كنند كه انجام آزمايشات كامل براي تشخيص علائم مبهم سكته مغزي لازم نيست اما اين نشانه‌ها "بطور قابل توجهي كيفيت زندگي شخص" را پايين مي‌آورد و مي‌توانند عوارض جدي به دنبال دارند.

اين يافته‌ها كه در مجله "سكته مغزي" (‪ (Stroke‬منتشر شده است از مقايسه عملكرد ذهني و فكري ‪ ۱۶‬هزار و ‪ ۹۰‬فردي كه هيچ نشانه سكته مغزي نداشتند، سه هزار و ‪ ۴۰۴‬نفر كه علائم سكته مغزي داشتند اما سكته مغزي رسما در آنها تشخيص داده نشده بود، هزار و ‪ ۴۹۱‬بيمار كه قبلا دچار يك سكته مغزي شده بودند و ‪ ۸۱۸‬بيمار با سابقه "حملات ايسكمي زودگذر" (‪ (TIAs‬كه به "سكته‌هاي خفيف" نيز معروفند، بدست آمده است.

محققان دريافتند كه عملكرد فيزيكي و، تا حدود كمتري عملكرد ذهني، بيماراني كه علائم سكته مغزي را داشتند اما عملا دچار سكته مغزي نشده‌اند، بدتر از افرادي بود كه علائم سكته مغزي را نداشتند و با عملكرد فيزيكي و ذهني بيماران مبتلا به حملات ايسكمي زودگذر برابر بود.

همانطور كه پيش بيني شده بود، بيشترين ميزان آسيب در عملكرد ذهني و فيزيكي بيماراني ديده شد كه دچار سكته مغزي شده بودند.

در عملكرد فيزيكي علائمي از ضعف يا بي‌حسي ديده مي‌شد درحاليكه مشكلاتي در زمينه بيان و يا درك زبان با آسيب‌ها در عملكرد ذهني ارتباط داشت.

هووارد تاكيد كرد، اين نتايج نشان مي‌دهند كه داشتن آگاهي‌هاي بيشتر از علائم سكته مغزي و جدي گرفتن اين علائم ضرورت دارد.

اين مطالعه در شماره دوم اوت ‪ ۲۰۰۷‬مجله "‪ "Stroke‬منتشر شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13774s, 18q