عدم تغذيه با شير مادر موجب بروز آسم و عفونت‌هاي تنفسي در كودكان مي‌شود

۱۳۸۶/۰۵/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6004
عدم تغذيه با شير مادر موجب بروز آسم و عفونت‌هاي تنفسي در كودكان مي‌شود

دكتر "محمداسماعيل مطلق روز شنبه به مناسبت هفته تغذيه با شيرمادر در گفت و گو با ايرنا، افزود:دراين كودكان، حدود ‪ ۲۵‬درصد افزايش وزن و چاقي و حدود ‪ ۶۰‬درصد ابتلا به عفونت‌هاي مكرر گوش بيشتر از ساير كودكان است.

وي گفت: ازسال گذشته براي ارتقاي سلامت كودكان طرح كودك سالم‌درحال اجرا است و شناسايي زودرس بيماري‌هاي مهم و شايع در دوران كودكي كه بسياري از عوارض اين بيماري ها، مهمترين هدف اجراي طرح غربالگري است.

به گفته اين كارشناس، در اين طرح، بهورزان و پزشكان خانواده،نوزادان و كودكان از بدو تولد تا هشت سال را مورد معاينه باليني، تست‌هاي آزمايشگاهي قرار داده و اگر دچار بيماري باشند، واكسينه شده و مكمل‌هاي غذايي دريافت مي‌كنند.

اين مسوول در وزارت بهداشت ، افزود: اجراي اين طرح باعث ارتقاي عملكرد جامعه و خانواده، سيستم بهداشتي درشناخت بيماري‌ها و كاهش درصد معلوليت‌هاي قابل پيشگيري، كاهش اختلال تغذيه ورشد كودك و كاهش بيماري‌هاي مزمن در زمان نوزادي و كودكي مي‌شود.

مطلق تصريح كرد: طرح غربالگري كودك سالم در بسياري از كشورهاي پيشرفته همچون انگليس و آلمان اجرا شده و نتايج اين طرح در اين كشورها حاكي از آن است كه طرح غربالگري كودك سالم ، باعث شده هوش كودكان مورد سنجش ‪ ۱۵‬درصد افزايش يابد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.56371s, 18q