تمام نوزادان مبتلا به كم کاري تيروئيد شناسايي مي‌شوند

۱۳۸۶/۰۵/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6008
تمام نوزادان مبتلا به كم کاري تيروئيد شناسايي مي‌شوند

دکتر شهين ياراحمدي مجري برنامه کشوري غربالگري نوزادان و دکتراي تخصصي و پژوهشي در بيماري‌هاي غدد و متابوليسم ، با بيان اين مطلب در گفت وگو با ایسنا، گفت: برنامه غربالگري در نوزادان در سال 84 با سيستم نظام سلامت کشور ادغام شده است چرا که اهميت غربالگري بيماري‌هاي متابوليک در نوزادان براي جلوگيري از عوارض ناشي از اين بيماري‌ها به اندازه اهميت واکسيناسيون در پيشگيري از بروز عوارض بيماري‌هاي واگيردار است.

وي با بيان اين که بيماري کم کاري مادرزادي تيروئيد در صورت درمان نشدن به موقع، موجب عقب ماندگي ذهني و افت در کودکان مي شود، گفت: خدمات غربالگري اين بيماري در تمام مراکز روستايي و شهري قابل ارائه است و والدين مي توانند براي دريافت اين خدمت به مراکز بهداشت و درمان محله خود مراجعه کنند و در صورتي که در آن مراکز اين تست انجام نشود، والدين به مراکز بهداشتي درماني ديگر راهنمايي خواهند شد.

دکتر ياراحمدي با بيان اين که هزينه انجام هر تست 3هزار تومان است که نيمي از آن توسط دولت پرداخت مي شود، از مردم خواست تا براي انجام اين تست به مراکز دولتي و نه مراکز خصوصي مراجعه كنند. زيرا مراکز دولتي تحت نظارت هستند و کار با دقت بيشتري در اين مراکز صورت مي گيرد.

مجري برنامه کشوري غربالگري نوزادان، با بيان اين که روز سوم تا پنجم تولد نوزاد بهترين زمان براي انجام اين تست است، ادامه داد: براي انجام اين تست چند قطره خون از پاشنه پاي نوزاد توسط لانست مخصوص گرفته مي شود که هيچ خطري نيز براي نوزاد ندارد.

وي افزود: حداکثر زمان براي شروع درمان 28 روز است و ديده شده که بعد از اين مدت IQ نوزادان بيمار، در صورت عدم درمان افت کرده است.

دکتر ياراحمدي در خصوص صرفه اقتصادي اين طرح گفت: هر يک تومان هزينه اي که براي بيماريابي صورت مي گيرد ، 15 تومان سود براي اقتصاد کشور در پي دارد.

وي با خبر دادن از پوشش خوب اين طرح در مراکز مناطق روستايي و شهرهاي کوچک به دليل آموزش مناسب، ادامه داد: در شهر تهران به دليل آن که از جمله شهرهاي بزرگ است پوشش طرح مناسب نيست. به طوري که بعد از استان سيستان و بلوچستان کمترين پوشش را به نسبت جمعيت شهر دارا است.

مجري برنامه کشوري غربالگري نوزادان ، با بيان اين که با همکاري تمام 41 دانشگاه علوم پزشکي کشور، تمام استان‌ها زير پوشش اين طرح قرار گرفته‌اند، از پوشش صد درصدي اين طرح در استان فارس و برخي استان‌هاي ديگر خبر داد و گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در نظر دارد که با آموزش و اطلاع رساني بيشتر، ميزان پوشش را در کل کشور تا پايان سال جاري به 90 درصد برساند.

دکتر ياراحمدي در پايان افزود: اين وزارت همچنين در نظر دارد در آينده نزديک بيماري‌هاي متابوليک ديگري را نيز به برنامه کشوري غربالگري نوزادان اضافه کند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24396s, 18q