پادزهرهاي انزوا

۱۳۸۶/۰۵/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6009
پادزهرهاي انزوا

سال گذشته پزشكان در انگليس بيش از 631 هزار نسخه از چنين داروهايي را براي كودكان تجويز كردند. در حالي كه در اواسط دهه 90 اين ميزان 146هزار نسخه بود. اين در حالي است كه آمارها نشان مي‌دهند كه نرخ بيماري‌هاي رواني در كودكان در اين دوره افزايش چشمگيري نداشته است، اما در مقابل، پزشكان هم از قبول اينكه در تجويز دارو براي كودكان زياده‌روي كرده‌اند، سر باز مي‌زنند.

 ديويد لاوز، رئيس سازمان ليبرال دموكرات حمايت از كودكان با اعلام اين آمارها مي‌گويد: به نظر من اين مسئله‌اي بسيار نگران‌كننده است كه براي كودكان در سنين مدرسه چنين داروهايي به سادگي تجويز مي‌شود.

 وي مي‌گويد: در گذشته نه تنها اين داروها در بازار كمتر بود بلكه مردم هم تلاش مي‌كردند به جاي مصرف آنها دليل مشكلات را در كودكان پيدا كنند، يعني والديني كه فرزندان افسرده داشتند، با توجه و محبت بيشتر به آنان و همچنين مراجعه به موقع به روانپزشك و دارو و درمان بجا به درمان اين بيماري در فرزندان خود كمك مي‌كردند.

سازمان كودكان، مدرسه و خانواده در انگليس هدف اصلي خود را فراهم كردن دوران كودكي سالم و شاد براي همه مي‌داند. سخنگوي اين سازمان مي‌گويد كه آنها اخيراً 60 ميليون پوند براي حمايت از مدارسي اختصاص داده‌اند كه از مشاوران و روانشناسان براي بهبود وضع روحي كودكان استفاده مي‌كنند.

چون بخش عمده‌اي از مسئوليت كودكان و نوجوانان به مدارس معطوف مي‌شود، بسياري از شكست‌ها و ناكامي‌هاي كودكان و نوجوانان ريشه در مدارس و عملكردهاي آموزشگاهي و مسئولان مدارس دارد و به همين دليل مربيان بهداشتي، مسئولان مدارس، دبيران و مشاوران در مدارس به محض ديدن تغيير خلق و خوي يك دانش‌آموز و همچنين انزواي فرد، خانواده را بايد در جريان قرار دهند و خود نيز در رفع افسردگي فرد بكوشند.

 با اين‌حال، هنوز اين سوال مطرح است كه آيا واقعا اختلالات رواني ميان جوانان در حال افزايش است؟ روانشناسان اعلام كرده‌اند كه در حدود 5/2 تا 4درصد كودكان از نظر باليني دچار افسردگي هستند كه اين ميزان در مقطع دبستان ۱۱درصد است و در دوره نوجواني 4 تا 8درصد گسترش مي‌يابد. اما اداره آمار ملي انگليس اعلام كرده كه اين مشكلات از سال1999 تا 2004 به اين صورت بوده كه از هر 10 نفر يك نفر با نوعي از اختلالات رواني درگير بوده است.

 آمارهاي اخير هم نشان مي‌دهند كه تجويز داروهاي ضد‌افسردگي براي كل جمعيت به بالاترين حد خود رسيده به طوري كه بيش از 31 ميليون نسخه با چنين داروهايي در سال 2006 تجويز شده است؛ اين يعني 6درصد رشد نسبت به سال گذشته.

 با اين حال كالج سلطنتي پزشكان عمومي اعلام كرده است افسردگي تنها با مصرف دارو درمان نمي‌شود و بايد اين افراد تحت مشاوره و روان‌درماني قرار گيرند. پرفسور مايور لاكاني، رئيس اين كالج هم تجويز داروهاي ضد‌افسردگي را بلافاصله بعد از تشخيص بيماري اشتباه مي‌داند و معتقد است: پزشكان بايد معاينه‌اي كلي و دقيق از بيمار انجام دهند و در صورت لزوم اقدام به تجويز اين داروها كنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.58253s, 18q