امكان توليد دارو و فرآورده‌هاي پلاسمايي اختصاصي ويژه هر فرد فراهم مي‌شود

۱۳۸۶/۰۵/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6011
امكان توليد دارو و فرآورده‌هاي پلاسمايي اختصاصي ويژه هر فرد فراهم مي‌شود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر حميد ذاكري در جمع خبرنگاران با اشاره به راه اندازي بخش فرزيس با قابليت‌هاي ويژه و تمركز براستم سل فرزيس و پلاكت فرزيس در سازمان انتقال خون تا پايان سال، اظهار كرد: سياست وزارت بهداشت بر single donor platlet متمركز شده است كه اين بدان معناست كه يك واحد پلاكت مورد نياز بيمار فقط از يك دهنده تهيه مي شود.

وي در ادامه توضيح داد: در شرايط عادي و با بكارگيري از روشهاي موجود براي تهيه يك واحد پلاكت از خون شش اهدا كننده استفاده مي‌شود. حال آن كه در شيوه نوين پلاكت فرزيس طي دو تا سه مرحله (بر حسب شرايط جسماني فرد) از يك دهنده شش واحد پلاكت گرفته مي‌شود.

ذاكري از فوايد اين روش را كاهش احتمالي شكست درمان بيمار در نتيجه ايجاد واكنش آلوايميوليزيشن (واكنش بدن در برابر عوامل غير خودي و توليد آنتي بادي عليه آن) عنوان كرد و افزود: چنانچه پلاكت از بستگان درجه يك بيمار تهيه شود (به علت HLA تيپ يكسان) احتمال بروز واكنشهاي ايمني كمتر است.

وي با بيان اينكه افرزيس شامل لوكوفرزيس، پلاكت فرزيس، و آر بي سي فرزيس است، گفت: استم سل فرزيس نيز در درمان بيماران سرطاني كاربرد دارد.

مديربخش فرزيس سازمان انتقال خون ايران در توضيح شيوه فرزيس گفت: در اين روش با دو هدف توليدي و درماني با بهره گيري از دستگاه‌هاي خودكار خون فرد گرفته و سپس جزء يا اجزاء ‌مورد نياز از خون فرد جداسازي شده و مابقي اجزاء به بدن وي برگردانده مي شود.

ذاكري افزود: بدين ترتيب مي‌تـوان با استفاده از اين شيوه نوين، پلاسماي فرد را گرفته و به دارو و فراورده‌هاي دارويي ويژه فرد بيمار تبديل كرد. اين در حاليست كه امروزه ثابت شده اثر بخشي هر داروي يكسان به لحاظ نژادي و ژنتيكي براي فرد بيشتر است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.2042s, 19q