افسردگی فصلی شایع در زنان

۱۳۹۱/۰۸/۲۰ - ۱۵:۴۰ - کد خبر: 60164
افسردگی فصلی شایع در زنان

سلامت نیوز : یک روانپزشک گفت: باید افسردگی فصلی را شناخت تا بتوان با درمان به موقع، از تبعات آن جلوگیری کرد.

دکتر فائزه تاتاری در گفت‌وگو با (ایسنا) ، از افسردگی فصلی یا پاییزی به عنوان نوعی افسردگی یاد کرد که عمدتاً با آغاز برخی فصول سال بروز و از الگوهای فصلی تبعیت می‌کند.وی ادامه داد: افسردگی فصلی در برخی از افراد حساس شایع است و شدت افسردگی آنها از حد خفیف و ملایم فراتر رفته و علائم آنها با آغاز پاییز و زمستان بیشتر می‌شود.

به گفته این پزشک متخصص کوتاه شدن روز و کاهش اشعه خورشید و به دنبال آن کاهش تولید ملاتونین در ایجاد این نوع افسردگی نقش دارد و زمینه بروز افسردگی فصلی را خصوصاً در افرادی که آسیب پذیری بیولوژیک بیشتری دارند، ایجاد می کند.

تاتاری اظهار داشت: احساس غم و اندوه، تمایل به گریه، احساس پوچی، عدم تصمیم گیری صحیح، کسالت و یکنواختی، کاهش انرژی و خود ملامت گری از جمله مهمترین علائم این بیماری است و گاهی در درجات شدیدتر فرد تصمیم به خودکشی می گیرد.تغییر در الگوهای خواب و تغذیه از دیگر علائم افسردگی پاییزی است که این روانپزشک به آن اشاره کرد و افزود: در این حالت فرد دچار کم اشتهایی و کم خوابی می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه معتقد است سطح عملکرد اجتماعی افرادی که به افسردگی فصلی مبتلا هستند کاهش می یابد و در روابط روزمره خود دچار مشکل می‌شوند و معمولاً با احساس یاس شدید عقاید منفی را در مورد گذشته و حال خود دنبال می کنند.

تاتاری با اعلام اینکه این بیماری بیشتر در دهه سوم و چهارم زندگی رخ می دهد، یادآور شد: امکان ابتلا به افسردگی فصلی در تمام سنین وجود دارد و در خانم‌ها تا حدودی از آقایان بیشتر است.

وی در خصوص شیوه‌های درمانی این بیماری نیز تصریح کرد: در مراحل اولیه استفاده از فوتوتراپی(نوردرمانی) در کنار درمان دارویی توصیه می شود و در این حالت فرد چند ساعت در روز در معرض نور مهتابی قرار می گیرد.

به گفته این روانپزشک استفاده از داروهای ضد افسردگی کم عارضه از مهمترین شیوه‌های کنترل این بیماری است، اما در مراحل حادتر در کنار روان درمانی و دارودرمانی، از الکتروشوک هم استفاده می شود.

تاتاری با تاکید بر اهمیت شناخت این بیماری و تشخیص به موقع آن، از خانواده‌ها خواست در صورت مشاهده هر یک از این علائم بلافاصله به روانپزشک مراجعه کنند.وی خاطرنشان کرد: شناخت و درمان به موقع افسردگی فصلی اهمیت خاصی دارد و می توان فرد را در گذراندن این دوران تلخ تا حدودی کمک کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.3838s, 18q