غذاهای ضد افسردگی

۱۳۹۱/۰۸/۲۰ - ۱۶:۲۵ - کد خبر: 60184
سلامت نیوز : ویتامین ها و املاح بر روی خلق و خوی افراد تاثیر بسزایی دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از کیهان ؛ یكی از عناصری كه برای آن خاصیت ضد افسردگی ذكر شده است عنصر روی است.غذایی كه موجب افسردگی شود وجود ندارد و تا به حال در هیچ منبعی، این نوع غذا ذكر نشده است ولی غذاهایی هستند كه می توانند در رفع افسردگی كمك كنند، البته این مواد نمی توانند جایگزین دارو شوند و فرد افسرده حتما باید به پزشك مراجعه كرده و تحت درمان قرارگیرد.

قندهای ساده و تركیباتی كه محتوای قندی بالایی دارند، هنگام مصرف ابتدا قند خون را افزایش داده و سپس موجب كاهش قند خون می شوند. در ابتدا احساس شادی كاذبی فرد را برمی گیرد و پس از آن حالت بی قراری و ناآرامی سراغ فرد می آید. نوشابه ها نیز می توانند آثار نامطلوبی روی خلق و خوی فرد بگذارند.
یك بررسی كه روی دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز انجام شد، نشان داد افرادی كه دچار افسردگی هستند معادل نیمی از سطح سرمی و دریافت غذایی روی افراد سالم را دارند و این اثبات می كند كه روی می تواند در پیشگیری از افسردگی نقش داشته باشد.

ویتامین C نیز می تواند آثار ضد افسردگی داشته باشد. افرادی كه دریافت ناكافی و ناچیز از ویتامین C دارند، افرادی كه در معرض آلودگی محیط زیست هستند، سیگاری ها و یا كسانی كه با افراد سیگاری ارتباط دارند، سطح ویتامین C در خونشان پایین است و احتمال ابتلا به افسردگی در آنها بیشتر است.
ویتامین C در مركبات و گوجه فرنگی وجود دارد. البته غنی ترین ماده از نظر ویتامین C انواع فلفل، جعفری و كلم بروكلی است. باید به این نكته نیز و توجه داشت كه آبلیمو نمی تواند منبع خوبی از ویتامین C باشد و باید حتما از لیموی تازه استفاده شود.
عنصر آهن نیز می تواند در افسردگی دخیل باشد. خانم های كم خون یا بانوایی كه دچار فقرآهن هستند علائم شبه افسردگی،خمودی و خستگی دارند. لازم است این افراد علاوه بر مكمل های آهن از غذاهای غنی از آهن چون گوشت، حبوبات و برخی سبزی ها استفاده كنند. اسفناج نوعی سبزی است كه آهن بالایی دارد ولی جذب آن كم است. برای افزایش جذب آهن اسفناج باید از مواد افزاینده جذب آهن مانند ویتامین C استفاده كرد. ماست و اسفناج می تواند در جذب آهن تاثیری زیادی داشته باشد. همچنین خانم ها در سنین باروری باید روزانه از گوشت قرمز استفاده كنند.
ویتامین B6 یا پیریدوكسین در كاهش افسردگی به ویژه در زنانی كه از قرص ضد بارداری استفاده كرده اند یا افسردگی دوران بارداری دارند بسیار موثر است. منابع ویتامین B6 نیز گوشت و جگر است.
در كنار این غذاها استفاده از غذاهای كربوهیدرات نشاسته ای و كاكائوی تلخ یا تیره اثر ضد افسردگی زیادی دارد كه دلیل تمایل خانم ها به مصرف كاكائو نیز اثر خوشایند آن پس از مصرف است.
غنی ترین منبع روی صدف است كه در تغذیه ما جایی ندارد و پس از آن گوشت ها و مغزها و آجیل می توانند منابع مناسبی باشند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.80217s, 18q