داروی "گلوکاگون" کمیاب شده است/آموزش دیابت و نوارهای تست قند خون تحت پوشش بیمه قرار گیرند

۱۳۹۱/۰۸/۲۱ - ۰۸:۴۷ - کد خبر: 60205

سلامت نیوز : مدیرعامل انجمن دیابت ایران با انتقاد از بیمه نبودن آموزش‌های درمان دیابت، نوارهای تست قند خون و سرنگ انسولین تاکید کرد: دانش بیمه‌ای کشور باید به سویی سوق یابد تا به جای پرداخت هزینه‌های عوارض درمان دیابت، هزینه‌های درمان مناسب و آموزش دیابت را بپردازد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر کامران نیکوسخن، رییس منطقه‌ای فدراسیون بین‌المللی دیابت در خاورمیانه و شمال آفریقا در آستانه «روز جهانی دیابت» در نشستی با خبرنگاران، گفت: بر اساس اعلام فدراسیون بین‌المللی دیابت، در سال 2011 حدود 366 میلیون نفر در دنیا به دیابت مبتلا بوده‌اند. پیش‌بینی‌ها بر آن است که جمعیت دیابتی‌های دنیا تا سال 2025 از مرز نیم میلیارد نفر خواهد گذشت.

به گفته وی، در سال 2011 حدود 4.6 میلیون مرگ به دلیل دیابت گزارش شده است. همچنین هزینه‌های درمان دیابت 455 میلیارد دلار بوده است.

مدیرعامل انجمن دیابت ایران افزود: در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نیز در سال 2011 حدود 32.6 میلیون نفر یعنی معادل 9.1 درصد کل جامعه، به دیابت مبتلا بوده‌اند. پیش‌بینی‌ها بر آن است که تا 20 سال آینده این رقم دو برابر شود. همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که 19.2 میلیون نفر در منطقه، دیابتشان تشخیص داده نشده است. 11.7 درصد کل مرگ و میر منطقه نیز از دیابت ناشی می‌شود.

به گفته نیکوسخن، امارات متحده عربی، عربستان، بحرین، کویت، عمان و مصر شش کشوری هستند که در منطقه ما بیشترین شیوع دیابت را دارند، به طوری که شیوع دیابت در جمعیت بالغ عمارات، 18.7 درصد گزارش شده است.

وی افزود: با توجه به جوان بودن جمعیت ایران، شیوع دیابت در کشور ما مانند دیگر کشورهای منطقه نیست و از شیوع کمتری برخوردار است، اما با بالا رفتن سن جمعیت کشور، این خطر ایران را نیز تهدید خواهد کرد. کارشناسان بین‌المللی از دیابت به عنوان سونامی در منطقه ما یاد کرده‌اند. برای جلوگیری از شیوع دیابت در کشور، لازم است جمعیت جوان آموزش‌های لازم را دریافت کنند.

مدیرعامل انجمن دیابت ایران افزود: دیابت بیماری قابل پیشگیری است، به طوری که 40 تا 60 درصد موارد دیابت نوع 2 را می‌توان با ارائه آموزش‌های موثر پیشگیری کرد. اطلاع‌رسانی در این زمینه نقش مهمی بر عهده دارد.

آموزش؛ رکن مغفول مانده در درمان دیابت کشور

آموزش‌های درمان دیابت، نوارهای تست قند خون و سرنگ انسولین تحت پوشش بیمه قرار گیرند

نیکوسخن آموزش را یکی از رکن‌های اساسی برای درمان و پیشگیری از دیابت عنوان کرد و گفت: یکی از مشکلات آن است که بیماران در ایران آموزش‌های لازم را برای درمان خود دریافت نمی‌کنند. درمان دیابت تنها با پزشک نیست و لازم است بیماران حداقل 15 ساعت آموزش مدون بگذرانند. متاسفانه این روش هنوز وارد سیستم درمانی کشور نشده است و بیمه‌ها این مبحث را قبول ندارند. آموزش باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد. اگر بیماران آموزش‌های لازم را در مورد بیماری‌شان دریافت کنند، تنها در مورد دیابت نوع 2 می‌توان گفت که هزینه‌های درمان 21 برابر کاهش می‌یابد.

وی با ابراز نارضایتی از بیمه نبودن نوارهای تست قند خون، ادامه داد: کنترل روزانه قند خون در بیماران دیابتی بسیار مهم است. مشاهده می‌شود که قیمت نوارهای تست قند خون در حال افزایش است. لازم است ارز دولتی برای ورود نوارهای تست قند خون اختصاص داده شود و این نوارها نیز تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

مدیرعامل انجمن دیابت ایران با اشاره به قیمت 250 تا 300 تومانی هر عدد سرنگ مناسب انسولین، گفت: لازم است سرنگ‌های انسولین‌ نیز تحت پوشش بیمه قرار گیرد، چرا که یک بیمار دیابتی شاید مجبور باشد روزانه از چندین سرنگ استفاده کند. البته انسولین‌های خاص به تازگی تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند، اما تجویز آنها تنها در اختیار متخصصان و فوق تخصصان است.

کمبود داروی گلوکاگون در کشور

نیکوسخن در ادامه از کمبود داروی گلوکاگون خبر داد و گفت: این دارو هورمونی است که اگر بیمار دیابتی هنگام تزریق انسولین دچار افت قند خون شود، باید آن را مصرف کند. حدود دو ماه است که این دارو با کمبود مواجه شده است. قیمت هر عدد از این دارو 30 هزار تومان است. لازم است این دارو نیز تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

مدیرعامل انجمن دیابت ایران درباره داروهای ایرانی دیابت در مقایسه با انواع خارجی آن، گفت: مشکلی در مورد داروهای ایرانی مشاهده نشده است. این تصور که داروهای ایرانی عوارض دارند، تصور نادرستی است. از طرف دیگر قیمت داروهای ایرانی بسیار مناسب‌تر از انواع خارجی آن است.

نیکوسخن همچنین با اشاره به تاریخچه نامگذاری روز جهانی دیابت، به برنامه‌های انجمن دیابت ایران به مناسبت روز جهانی دیابت، اشاره کرد و افزود: انجمن دیابت ایران برای دومین سال با همکاری شهرداری نامه غربالگری دیابت را در پارک‌های تهران (همزمان با هفته دیابت – 18 تا 24 آبان ماه) در نظر گرفته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.94353s, 18q