هزینه تحمیلی بخش سلامت از تصادفات 4.7 درصد تولید ناخالص ملی

۱۳۹۱/۰۸/۲۱ - ۰۸:۴۸ - کد خبر: 60208

سلامت نیوز :رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور گفت: هزینه وارد بر بخش سلامت جامعه 67.7 درصد کل هزینه تصادفات است که 4.7 درصد تولید ناخالص ملی می باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر غلامرضا معصومی گفت: هزینه حوادث ترافیکی بر اساس آخرین مطالعه انجام شده در کشور (1386) معادل 180000میلیارد ریال یعنی معادل 7 درصد تولید ناخالص ملی است. این یعنی بیش از 10 برابر بودجه کل ساخت و نگهداری راه های کشور است.

وی افزود: بر اساس این مطالعه، هزینه وارد بر بخش سلامت جامعه 67.7 درصد کل هزینه تصادفات است یعنی 4.7 درصد تولید ناخالص ملی که شامل هزینه فوت، معلولیت، از دست رفتن کیفیت زندگی و آثار فرهنگی و اجتماعی ( 50.2 درصد)، هزینه‌های پزشکی مصدومین ( 11 درصد)، هزینه زمان از دست رفته (5.1 درصد) و هزینه اختلال در جامعه و محل کار و لزوم جایگزینی نیروی کار (5 درصد) است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور در ادامه گفت: براساس آخرین یافته‌ها، هزینه متوسط برای یک جرح سبک (140.8)، جرح متوسط (146.6) و جرح شدید (406.9) میلیون ریال است.وی گفت: بر پایه این گزارش، دهه ایمنی جاده‌ای، سالهای 1390 تا 1399 است که از طرف سازمان ملل متحد به عنوان دهه اقدام برای کاهش حوادث ترافیکی، نام گذاری شده است در کشور ما نیز همزمان با شروع برنامه در دنیا، با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نمایندگان ارگانهای مسئول از سال گذشته آغاز شد.

گفتنی است، در راستای فعالیتهای مرتبط با دهه ایمنی جاده‌ای نخستین جلسه هم اندیشی محاسبه بار حوادث ترافیکی از منظر سلامت در مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور با حضور نمایندگان سازمانها و ارگانهای درگیر در این امر اعم از، راهور ناجا، مرکز مدیریت راه های کشور، سازمان پزشکی قانونی، سازمان بهزیستی، ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان، سازمان جهانی بهداشت و اداره هماهنگی وبرنامه ریزی بیمه های سلامت از دفتر استاندارد و تعرفه سلامت برگزار شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.45479s, 18q