چند سرگذشت واقعی از چیزهایی که دوست داریم

۱۳۹۱/۰۸/۲۱ - ۰۹:۱۴ - کد خبر: 60210
سلامت نیوز : اسباب‌بازی‌های معروف سال‌های سال است، به شکل مشترکی بین تمام آدم‌های دنیا پخش و باعث شده آدم‌ها در هرنسل و سن و سالی، خاطراتی مشترک داشته باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فرهیختگان ؛ اسباب‌بازی‌هایی مثل مونوپولی، لگوها و.... از این دسته از بازی‌ها هستند که به تازگی گزارشی از روزهای اول ساخت آنها و اینکه چطور ساخته شدند و به محبوبیت این روزها رسیدند، منتشر شده تا تمام آنهایی که از کودکی با این اسباب‌بازی‌ها بازی کرده‌اند، از تاریخچه عجیب و غریب آنها بی‌خبر نمانند.

  مونوپولی
بازی مونوپولی که با اسم روپولی در ایران شناخته می‌شود، در سال ۱۹۰۳ با اسم
«TheLandlord's Game» توسط یک زن آمریکایی به نام الیزابت مگی فیلیپس طراحی شد.
این سازنده به سیستم مالیاتی حاکم برسرزمینش اعتراض داشت و با ساخت این بازی که بازیکنانش به شکل بی‌رحمانه اجاره‌های بالا تعیین می‌کنند و رقبا را مجبور به فروش املاک خود می‌کنند، تلاش کرد به نظام مالیاتی آن ‌دوران اعتراض کند. اما ۲۰ سال بعد، این بازی حسابی در بازار معروف شد و در سال ۱۹۳۴ برادران پارکر یک بازی روی صفحه موسوم به مونوپولی را به بازار عرضه کردند که این ایده را به یک رقابت خرید و فروش تبدیل کرد.
آنها در این بازی برخی از مشهورترین نقاط دیدنی لندن را هم اضافه کردند که این روزها به یک بخش اساسی از بازی تبدیل شده است که به جای بازی اصلی، بیشتر بر خرید موارد تجملاتی و اجبار بازیکن بر پرداخت مالیات متمرکز بود، اما این بازی که این روزها در جمع‌های مختلف حسابی طرفدار دارد، به یک تفریح دسته‌جمعی خوب تبدیل شده است.

  عروسک باربی
عروسک باربی هم در روزهای اول مشهور و شناخته شده نبود. ایده ساخت یک عروسک بزرگسال زمانی شروع شد که روث هندلر آمریکایی، دختر خود باربارا را در حال بازی با عروسک‌های کاغذی دید. هندلر طرح معرفی یک عروسک بزرگسال به بازار اشباع شده با عروسک‌های نوزاد را به همسرش الیوت که یکی از موسسان شرکت اسباب‌بازی‌سازی متل بود، ارائه کرد اما همسرش و مدیران این کارخانه چندان طرح او را دوست نداشتند و زمان زیادی گذشت تا او بالاخره موفق شد طرحش را به یک شرکت اروپایی بفروشد و ناگهان همه دختربچه‌های دنیا، از عروسک‌های او بخواهند.

  فنر مارپیچی
فنر مارپیچی نیز که با آن می‌شود کارهای مختلف از جمله پایین فرستادن آن از پله‌ها را انجام داد، شاید ساده به نظر برسد اما در سال ۱۹۴۵ برای کودکان یکی از مفرح‌ترین بازی‌ها بود؛ این اسباب‌بازی توسط ریچارد جیمز، مهندس نیروی دریایی آمریکا در اوایل دهه ۱۹۴۰ اختراع و ساخته شد و ۴۰۰ قطعه آن در ۹۰ دقیقه به فروش رفت. این دستگاه که ابتدا تنها یک فنر ساده فلزی بود، اکنون در رنگ‌های متنوع برای کودکان امروزی تولید می‌شود.

  بازی گیم‌بوی شرکت نینتندو
بازی گیم‌بوی شرکت نینتندو در سال ۱۹۸۹ به بازار عرضه شد و اولین کنسول دستی در خط تولید گیم‌بوی است.
 این بازی به‌عنوان یکی از اولین بازی‌های فنی برای کودکان، بسیار معروف است و تا امروز ۶۹/۱۱۸ میلیون از این مدل و نسخه رنگی آن در سراسر جهان به فروش رسیده است.
  اسباب‌بازی لگو
گروه لگو در کارگاه اول کرک کریستیانسن دانمارکی آغاز به کار کرد. آنها لگوهای پلاستیکی امروزی را برای اولین بار در سال ۱۹۳۲ با چوب تولید کردند. در سال ۱۹۳۴، کریستیانسن کارگاهش‌ را از روی جمله «خوب بازی کن» به زبان دانمارکی «لگو» نامید. اسباب‌بازی‌های پلاستیکی در سال ۱۹۴۷ ساخته شدند و تنها دو سال بعد قطعات خانه‌سازی آنها تولید شد. شهرت این اسباب‌بازی به قدری زیاد شد که اکنون شش پارک تفریحی با لگو ساخته شده و به دلیل پایداری و خلاقانه بودن آنها، هنوز طرفداران زیادی دارد.

  صفحه طراحی اچ یک
صفحه طراحی اچ یک در سال ۱۹۶۰ اختراع شد و یکی از شناخته‌شده‌ترین اسباب‌بازی‌ها در میان نسل‌های مختلف بوده است. این طراحی شامل یک نمایشگر ضخیم مسطح خاکستری دارای مرزبندی با یک چارچوب پلاستیکی قرمزرنگ است که در عین سادگی بسیار چشمگیر است.
شهرت این اسباب‌بازی کم‌کم و در سال ۲۰۰۳ انجمن صنعت این اسباب‌بازی را به فهرست قرن اسباب‌بازی که ۱۰۰ اسباب‌بازی خلاقانه و به یادماندنی قرن بیستم را در خود جای داده، اضافه کرد.

  اسباب‌بازی مکانو
منبع الهام‌بخش اسباب‌بازی مکانو، فرانک هورنبی بود؛ دو پسر وی عاشق جرثقیل‌های بندر لیورپول بودند. هورنبی یک سیستم از تکه‌ها و پیچ و مهره را ایجاد کرد تا بتوان با آنها یک نمونه کوچک از جرثقیل را ساخت. وی این محصول را تحت عنوان تجاری «ساختار مکانیک ساده شده» در سال ۱۹۰۱ به بازار عرضه کرد. در همان سال اولین کارخانه ساخت این محصولات در لیورپول راه‌اندازی شده و کارخانه‌های بعدی در آلمان و فرانسه آغاز به کار کردند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63103s, 18q