وعده دوباره پرداخت یک میلیون تومان به نوزادان

۱۳۹۱/۰۸/۲۱ - ۱۲:۳۵ - کد خبر: 60254

سلامت نیوز : رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری از عملیاتی شدن پرداخت یک میلیون تومان به ازای هر فرزند پس از اختصاص بودجه از سوی دولت خبر داده است این در حالی است که طرح آتیه نوزادان که در سال 89 از سوی رئیس‌جمهوری مطرح شد چند ماه بعد به دلیل تامین نشدن اعتبار متوقف شد. محمود احمدی‌نژاد در این سال در سفر استانی خود به استان اردبیل به شدت با برنامه تنظیم خانواده مخالفت کرد و با اعلام این که دو بچه کافی نیست وعده اعطای یک میلیون تومان به حساب آتیه نوزادان را اعلام کرد. این طرح از همان آغاز مخالفانی در میان کارشناسان اقتصادی و نمایندگان مجلس داشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛ بر اساس این طرح این پول به حساب نوزادان متولد شده از سال 89 به بعد واریز می‌شد اما خانواده تا رسیدن او به سن 18 سالگی اجازه برداشت آن را نداشتند. گفته می‌شود به گزارش مهر، اکنون مریم مجتهد زاده در همایش روز ملی خانواده از عملیاتی شدن این طرح پس از بودجه خبر داده و گفته است مصوبه پرداخت یک میلیون تومان به ازای تولد هر فرزند متعلق به سال 89 است و هنوز این مصوبه ابلاغ نشده است. او با بیان اینکه این موضوع از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است و لازم‌الاجرا شدن آن ضروری است، تاکید کرد: عملیاتی شدن این موضوع از سوی دستگاه‌های مختلف مستلزم اختصاص بودجه بوده و امیدواریم هرچه سریع‌تر این اعتبار اختصاص یابد. در ماه ‌‌های گذشته طرح‌های مختلفی از سوی دولت به‌عنوان تسهیلات تشویقی برای افزایش جمعیت عنوان شده است از جمله اعطای سکه طلا و مسکن.

حذف برنامه تنظیم خانواده از کتاب دانشگاهی و تدریس شکوه همسرداری

مجتهدزاده مشاور رئیس‌جمهور دیروز به راهبردهای مربوط به مصوبه تشکیل، تحکیم، تعالی و امنیت خانواده اشاره کرد و گفت: ستاد ملی زن و خانواده موظف است که آیین نامه اجرایی آن را ظرف سه ماه تصویب و به دستگاه‌های مختلف ابلاغ کند. به گفته او ارتقای امنیت خانواده با موضوع پیشگیری، مقابله و درمان در زمینه آسیب‌های اجتماعی از جمله بخش‌های این مصوبه است.وی به تشکیل پژوهشکده و دانشگاه خانواده در حوزه آموزش عالی و ایجاد دروس متناسب با موضوع خانواده اشاره کرد و گفت:‌ پیشنهاد تشکیل این دانشگاه از طرف مرکز زنان و خانواده ریاست‌جمهوری به منظور اجرایی شدن مصوبه افزایش جمعیت و نرخ باروری است که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده و به وزارت علوم و تحقیقات پیشنهاد شده است. مجتهدزاده ادامه داد: ‌همچنین مصوبه افزایش جمعیت هم اکنون در ستاد ملی زن و خانواده در دست بررسی است و تسهیلات و مشوق‌های فرزندآوری از جمله بخشهای مطرح آن است.

وی درباره دورکاری زنان شاغل نیز گفت: زنان سرپرست خانوار، زنان دارای فرزند زیر 7 سال، زنان دارای فرزند یا همسر معلول در اولویت استفاده از تسهیلات دورکاری خواهند بود. مجتهدزاده، افزایش مرخصی زایمان زنان از 6 به 9 ماه را از دیگر تسهیلات تشویقی فرزندآوری عنوان کرد و گفت:‌ همچنین زنان می‌توانند 21 ماه مرخصی بدون حقوق پس از زایمان داشته باشند. ضمن آنکه وزارت بهداشت موظف است در حوزه سلامت جوانان، زایمان طبیعی، مشاوره‌های رایگان به زنان خانه ‌دار، تسهیلاتی را به این گروه از زنان جامعه برای ارتقای نقش خانواده ارائه دهد. از سوی دیگر راکعی نماینده سابق مجلس معتقد است نیاز به قوانین حمایتی برای زنان و کودکان داریم، اما این قوانین نباید اجباری بوده و لازم است از ضمانت اجرایی برخوردار باشد.فاطمه راکعی افزود: اینکه زنی که کودک شیرخوار دارد و به کار خود احتیاج دارد بتواند براساس قوانین از مرخصی استفاده کند خوب است؛ اما بهتر است این مرخصی‌ها اجباری نباشد، چرا که ممکن است در مقابل زن دیگری این امکان را داشته باشد که فرزند خود را برای نگهداری به فردی بسپارد و به شغل خود مشغول شود.او گفت: سیاست‌ دولت‌ها نمی‌تواند دخالت مستقیمی روی تصمیم زوجین جهت فرزندآوری داشته باشد؛ البته دولت‌ها وظیفه دارند از خانواده‌ها حمایت کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.90887s, 18q